Latvijā uziets brīnums – orhideju dzimtas augu hibrīds

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) īstenotajā dabas vērtību skaitīšanā ir atklātas dažas ļoti interesantas dabas vērtības, tostarp Latvijā līdz šim nemanīts orhideju dzimtas augu hibrīds. To Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" atzina DAP ģenerāldirektora vietniece Gunta Gabrāne.

Konstatētas vairākas augu un sēņu sugas, kas līdz šim Latvijā nebija tik plaši sastopamas. "Dabas skaitīšanā" atrastas diezgan maza izmēra dabas vērtības – tādas retas sugas kā, piemēram, plūksnu sīkpaparde, sūnu suga mazā sekstīte un citas.

"Domājām, ka Dotrmaņu lobēlija ir tikai vienā ezerā, bet ir vairāki un labi aug. Tāpat ir vairākas papardītes un sūnas, kas nav pat 50 gadu Latvijā atklātas," atzina Gabrāne.

Attēla augšējā daļā dzegužgimnadēnija

Netālu no Latvijas ziemeļaustrumu robežas atrasts skaists orhideju dzimtas augs dzegužpirkstītes un gimnadēnijas hibrīds – dzegužgimnadēnija (xDactylodenia st-quintinii)

"Tāds brīnums mums ir pirmo reizi atrasts Latvijā," atzina Gabrāne.

Tāpat pētniekiem šogad izdevies atklāt, ka mazās upes un staujteces spēj atjaunoties ātrāk nekā gaidīts.  

Jau ziņots, ka aizritējusi dabas skaitīšanas projekta pirmā sezona, kurā dabas inspektori apstaigājuši teju trešdaļu Latvijas. Pirmajos sešos mēnešos biotopu apsekošana mazliet atpaliek no plānotā spēcīgo lietavu un plūdu dēļ.

Taču no veiktās kartēšanas dažādos zemes gabalos eksperti jau izdarījuši pirmos secinājumus par dabas vērtību kvalitāti. Piemēram, zālāju stāvoklis ir pasliktinājies salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu datiem.

Dabas vērtību skaitīšanā līdz šim paveiktais aplūkojams mājaslapā "skaitamdabu.gov.lv".

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti