Latvijā ienākušie lāči uz dzīvi tomēr izvēlas nepalikt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijā jau trešo reizi veiks lāču monitoringu. Lai arī iepriekšējo gadu pētījumi liecina, ka visā valsts teritorijā ik gadu uzturas nedaudz vairāk kā desmit lāči, iedzīvotāji un mednieki Latgalē diezgan bieži mana lāču pazīmes, kā arī ir satikuši pašus ķepaiņus. Šogad lāču uzturēšanās paradumu pētījumam kopumā tērēs ap 10 000 eiro.

“Pie mums lācis ir biežs viesis. Es pats personīgi trīs lāčus redzēju," saka Vasilijs, kurš pārstāv mednieku un makšķernieku klubu “Arbalets”. "Pērn medību laikā tika izdzīts lācis. Pirms pāris gadiem es redzēju trīs lāčus, tur bija mazais lācēns un divi lielie lāči. Bieži redzam."  

Vasilijs medī Ciblas novadā, kur gan mednieki, gan vietējie iedzīvotāji ir redzējuši gan lāču pēdas, gan satikušies ar pašu dzīvnieku.

Lāča priekšķepas nospiedums Ziemeļu purvos Staiceles pagastā 2016.gada 12.maijā

Foto: LVMI Silava

Arī kāda cita mednieku kluba, kas darbojas pašā pierobežā Līdumnieku pagastā, vadītājs Mindaugas Griņovs atzīmē, lai arī kolektīva mednieki pašu lāci nav redzējuši, šo dzīvnieku pēdas var manīt diezgan regulāri. “Pie mums lāči ir, taču viņi te ilgi neuzturas. Šo dzīvnieku pēdas visbiežāk var redzēt pavasarī un rudenī, kaut kur uz ceļa var ieraudzīt nospiedumus," viņš paskaidroja.

Neskatoties uz to, ka vide Latvijā ir piemērota, lai lācis šeit varētu dzīvot, šie dzīvnieki pie mums pamatā ir viesa lomā un uz dzīvi Latvijā nepaliek.

Jau trešo gadu  tiks veikts valsts apmaksāts lāču monitorings, lai iegūtu informāciju par brūnā lāča sastopamību mūsu valstī, pastāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Gita Strode.

Foto: Viktors Reblis

“Lāču monitorings pārsvarā tiek veikts vairākās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās. Tie ir tādi lieli meža purvu masīvi, piemēram, Stompaka purvi, Teiču rezervāts, Ziemeļu purvi. Tādas lielas cilvēku neietekmētas teritorijas, kurās arī pirms tam fiksēta lāču uzturēšanās, un attiecīgi šobrīd tiek sekots tam, vai tie lāči tur joprojām ir," paskaidroja Strode.

Biežāk lāči sastopami Vidzemē un Latgalē. Pēdējos piecos gados Latvijā ir konstatēta tikai viena miga, kas liecina par to, ka lācis ir ziemojis pie mums.

Jāpiebilst, ka lāči Latvijā ir aizsargājama suga un  tos medīt nedrīkst.

Skaitlis, cik lāču klīst pa Latviju, īpaši nemainās, te ir 10 - 12, maksimums 14 lāči. Viņi ienāk no kaimiņvalstīm - no Igaunijas, no Krievijas, kur lāču populācijas ir stabilas, kur lāčus arī medī. Gadījumi, kad mūsu pusē kādai lācenei būtu piedzimuši lācēni, vēl nav zināmi.

"Ir kaut kādi apstākļi, kāpēc lāči Latvijā nevairojas. Šobrīd ir tā, ka tuvu Latvijas robežai Igaunijas pusē lāči vairojas, un tas ir laika jautājums pēc cik gadiem arī pie mums tas notiks," uzskata Strode.

Lāča priekšķepas nospiedums netālu no Balviem 2016.gada 19.maijā

Foto: LVMI Silava

Savukārt Latvijas Mednieku savienības Austrumlatgales reģiona nodaļas vadītājs Viktors Reblis, mednieks ar 40 gadu stāžu, atzīst, ka lāči Latgalē ir manāmi pastāvīgi, viņš pats daudzreiz ir uzgājis lāču pēdas, taču pašu lāci gan nav izdevies redzēt. Pēdējais gadījums, kad kāds no paziņām redzējis ķepaini, noticis vēl marta sākumā Viļakas novadā.

“Žīguru iecirkņa vadītājs Aldis Zaremba pastāstīja, ka uz ceļa, braucot darba lietās, saticies ar lāci, kurš šķērsojis ceļu, piestājis, paskatījies un aizgājis," pastāstīja Reblis. "Par šo lāci jau bija informācija un bija apmēram zināms, kur viņam ir midzenis, jo viņš arī ziemoja turpat netālu no bijušās Egļevas mežniecības. Aizsargājamā dabas teritorijā, kur daudz gāztu koku, diezgan nepārejams, un vidū esot tāds kalniņš, un visi bija pārliecināti, ka tur viņš arī ziemo un guļ, jo vēl pirms kāda pusotra mēneša atkusnī jau bija pamodies un pastaigājies riņķī, parādījis savas pēdas. Kad kļuva vēsāks, atkal aizgājis pagulēt.”

Iemesli, kāpēc Latvijā lāči pastāvīgi nedzīvo un arī nevairojas, ir vairāki, stāsta Reblis. “Medības, mežizstrāde, daudzas citas lietas. Latvijā lielo meža masīvu nemaz nav tik daudz un tie nav tik lieli," viņš teica. "Es domāju, ka varbūt šī suga arī nebūtu pārāk vēlama, jo cilvēki Latvijā nav pieraduši ar lāčiem sadzīvot. Jau ilgāku laiku Latvijā lāču nav, un tie ir zināms apdraudējuma faktors arī cilvēkiem.”

Šobrīd Dabas aizsardzības pārvalde ir izsludinājusi iepirkumu lāču monitoringa veikšanai. Pretendenti var pieteikties līdz 24.martam. Tikmēr monitoringā aicināti iesaistīties arī iedzīvotāji, par saviem novērojumiem ziņojot portālā dabasdati.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti