Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds IV

Latvijā ienāk retas suņu šķirnes – Katahulas leopardsuns un itāļu ūdens suns

Pēdējo gadu laikā Latvijā popularitāti iekarojušas retu suņu šķirnes. Dažas no tām nemaz neatpaliek no visiem labi pazīstamajiem labradoriem, retrīveriem, vācu aitu suņiem un takšiem. Kāpēc cilvēki izvēlas retu šķirņu suņus?

Visbiežāk, tieši pateicoties internetam, arī regulāri rīkotām suņu izstādēm, mums ir zināmas daudzas, arī retu suņu šķirnes. Nav brīnums, ka, ieraugot skaistas bildes, cilvēki sāk sapņot par četrkājaino retumu, un bieži nerēķinās ar  dzīvnieka raksturu.

"Ļoti svarīgi ir šo dzīvnieku pēc iespējas apskatīt klātienē. Jo tas, ko mēs redzam bildē vai video, ne vienmēr atbilst realitātei.

Tās var būt ļoti elementāras lietas ārējā izskatā. Kaut vai tas suns ir lielāks vai vilna ir raupjāka, nekā gaidīts. Vēl viena lieta, protams, ir temperaments - tu vari iepazīt to suni, tikai kontaktējoties ar viņu klātienē," stāsta kinoloģe Ļena Valdmane.

Ko darīt, ja, ieraugot skaistu dzīvnieku, cilvēks ļāvies emocijām un izdomājis to iegādāties? Protams, jāievāc pēc iespējas vairāk informācijas par reto šķirni, jāskatās video un jāiepazīst potenciālais audzētājs. "Būtu vēlams piesaistīt pieredzējušu speciālistu arī kucēna izvēlē, jo temperaments, manuprāt, ir visbūtiskākais ikvienai šķirnei," uzskata Valdmane.

Ja izvēle ir apzināta, šķirne noskatīta, ir jāgatavojas mīluļa iegādei. Latvijā joprojām ir maz retu šķirņu, tāpēc atrast kucēnu tepat diez vai izdosies. Visticamāk, nāksies doties tam pakaļ uz ārzemēm.

"Retas šķirnes kucēna iegāde ir ļoti resursu ietilpīgs process. Tas prasīs gan laiku, gan naudu. Iespējams, būs jāgaida uz šo kucēnu gadu vai pat divus. Ir jāveido ilglaicīgas attiecības ar audzētāju, jāievieš kaut kāda uzticība, lai viņš šo kucēnu pārdotu uz ārzemēm," stāsta kinoloģe.

Ik pa laikam pie mums parādās jaunas, nebijušas suņu šķirnes.

Piemēram, tādas ir Katahulas leopardsuns un itāļu ūdens suns jeb lagotto romagnolo – divas īpaši retas suņu šķirnes, kas nesen tika ievestas Latvijā.

Ļoti retais Eiropā, taču populārais savā dzimtenē ASV – Katahulas leopardsuns –  ir īsts darba rūķis, kuru izmanto fermās kā ganu un sargu.

Jau pāris gadu arī Latvija var lepoties ar pagaidām vienīgo katahulu Baltijā un Austrumeiropā – Rodeo, kas nāk no Slovākijas audzētavas. Pirms viņa iegādes suņa saimniece Marta kādu laiku sarakstījās ar audzētāju, pirms šo suni viņai uzticēja. Īstas sapratnes par to, kāds šis suns būs dzīvē, nevis bildē, arī nebija. Pirms tam Martas ģimenē dzīvoja aitu suņi. Tie krasi atšķīrās no jaunpienācēja. 

Katahulas leopardsuns ir modrs, ļoti aktīvs. Var būt agresīvs pret sugas brāļiem. Pret cilvēkiem izturas piesardzīgi un  nepazīstamu cilvēku glāstiem īpaši neļaujas. Kopšanas ziņā šis suns gan nav pieticīgs – veselīgs un vienkārši kopjams. 

Vēl viens retums, kas tagad ievests Latvijā, ir itāļu ūdens suns vai īsāk  –  lagotto. Savā dzimtenē Itālijā to izmantoja kā ūdens suni, kas palīdzēja pīļu medībās. Vēlāk, pateicoties izcilai ožai, lagotto sāka pielietot trifeļu meklēšanā.

Pasaulē tas ir labākais ekskluzīvo sēņu meklētājs. Vizuāli lagotto līdzinās pūdelim. Taču atšķiras ar vieglāku kopšanu.

"Liela šīs šķirnes priekšrocība ir tā, ka viņi nemet spalvu. Nekad," stāsta šāda suņa saimniece Aleksandra.

Iegūt lagotto savā īpašumā nav tik vienkārši. Šos suņus nelabprāt eksportē uz ārzemēm, arī audzētavu ir maz. Aleksandrai paveicās, jo viņai bija pieredze ar citu suņu šķirni – Bišonu Frisē. Pateicoties tam, viņa tika pie lagotto vārdā Marro. "Es esmu sajūsmā par šo šķirni," atzīst suņa saimniece.

Lagotto romagnolo ir nenogurdināms, viņam vajag veltīt daudz uzmanības, attīstīt fiziski, daudz staigāt, skriet. Tam der dažādi suņu sporta veidi: adžiliti, flaibols, frīstails.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti