Latvijā atklāj jaunu tauriņu sugu – kazeņu raibeni

Latvijā ir atklāta jauna dienas tauriņu suga – kazeņu raibenis (Brenthis daphne), kas, kā norāda Latvijas Entomoloģijas biedrība, ir pats vērtīgākais un sensacionālākais šī gada atklājums tauriņu jomā.

Tauriņu pagājušajā sestdienā, 2.jūlijā, Grobiņas novada Brienamā purva apkārtnē pamanījusi un nofotografējusi Santa Bizuna.

Kazeņu raibeņa izplatības pamaterāls ir Eiropas centrālā un dienvidu daļa, kur tā ir bieži sastopama suga, taču virzienā uz ziemeļiem tā kļūst retāka un, piemēram, jau Polijā šī suga ir visai lokāla un reti sastopama. Tālākās zināmās atradnes uz ziemeļiem un vienlīdz arī tuvākās Latvijas robežai ir Lietuvas rietumu daļā - galvenokārt Tauraģes apkārtnē, taču ir konstatētas arī atsevišķas populācijas tuvāk Latvijas robežai, tāpēc 'Brenthis daphne' jeb kazeņu raibenis Latvijas tauriņu pētnieku aprindās bija iekļauta potenicāli Latvijā sastopamo sugu sarakstā, skaidro entomologs Uģis Piterāns.

„Suga ir sastopama Lietuvā. Tad nu Latvijas tauriņu pētnieki skatījās uz šo sugu kā potenciāli iespējamo,” saka entomologs Piterāns.

„Lai šo sugu pierādītu, šīs sugas atrašanos Latvijā, tad nu ir tā, ka šie fotoattēli ir obligāti nepieciešami, jo nu, kā jau liels retums, jāredz ir tās visas pazīmes. Un ja arī turpmāk kādam rodas aizdomas, ka ir redzēts kazeņu raibenis, tad nu jācenšas ir iegūt fotoattēlu un tad arī jāziņo portālam dabasdati.lv. Pateicoties arī šai taureņu vērotāju aktivitātei, ir izdevies šo sugu konstatēt. Dienas tauriņu sugas Latvijā atrod ļoti reti. Kopš 21. gs. sākuma šī ir tikai otrā jaunā suga, kas ir konstatēta. Pēdējā pirms tam bija 2013. gadā - drudzeņu zilenītis,” norāda Piterāns.

Bizuna rakstījusi, ka kazeņu raibeņa pamanīšana bijusi nejauša. „Sestdien izlēmām ar draugu izmest palielāku līkumu ar riteņiem, pie reizes pieķerot klāt arī manu mīļāko tauriņvietu Brienamā purva galā. Ārā +30 C, braucam. Kamēr visas grāvmalas izstaigāju, pagāja kāds laiciņš, tāpēc pēc pāris stundām jau aši, aši, tikai kaut ko retāk redzētu pieķerot klāt, braucām uz māju pusi. Šo tauriņu nofotografēju pa gabalu, burtiski nenokāpjot no riteņa, jo pirmajā brīdī dēļ tumšajiem spārnu galiem likās, vai tik nav kāds agrs atraitnīšu raibenis ('Argynnis laodice') patrāpījies. Skatos - nē, vecais labais brūnvālīšu raibenis (Brenthis ino), kurš čum un mudž patreiz visās malās,” viņa stāstījusi entomologu biedrībai.

Ņemot vērā, ka pirmdien, 4.jūlijā, Bizuna turpat pamanījusi vēl divus šīs sugas tauriņus, tad ir ticams, ka tur ir sastopama pastāvīga sugas populācija. Todien kazeņu raibenis bija novērots arī Vaiņodes novada Kazbarupes apkārtnē.

Kopumā Latvijā ir konstatētas vairāk kā 2500 tauriņu sugas, un katru gadu tiek atrastas jaunas sugas Latvijas faunai, taču pārsvarā jaunās sugas ir naktstauriņi, kas sastāda lielāko daļu no Latvijas tauriņu faunas daudzveidības. Jaunas dienas tauriņu sugas atklāšana ir visnotaļ unikāls gadījums, jo kopš 21. gadsimta sākuma ir atrasta tikai viena cita Latvijai jauna dienas tauriņu suga - drudzeņu zilenītis, ko 2013. gada 8. jūlijā Lilastes apkārtnē konstatēja Ivars Šulcs kopā ar somu kolēģi Jari Junnilainenu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt