Latgales zoodārzā sāks darboties «bruņurupuču skola»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tuvojas septembris, un skolēni drīz dosies uz skolu, taču ierastās skolas nebūs vienīgās, kur sāksies jaunais mācību gads. Mācības šogad sāksies arī Latgales zoodārzā, kur uz skolu dosies purva bruņurupuči.

00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Līdzīgi kā skolēniem jaunais mācību gads septembrī sāksies arī jaundzimušajiem purva bruņurupučiem, kas vien šogad izšķīlušies no olām Latgales zoodārzā, stāsta zoodārza vadītājs Mihails Pupiņš.

“Tagad viņu ir 18. Kad viņi izšķilsies no olām, viņiem būs jāiet “bruņrupuču skolā”, kur viņi mācīsies ēst, slēpties no plēsējiem, atrast saulīti un pasauļoties. Vajadzēs iemācīties arī labi peldēt. Bruņurupučiem priekšā ir septiņi gadi, kurus viņi pavadīs “bruņurupuču skolā” zoodārzā, kur mēs mācīsim viņus darīt visu to, ko dara pieauguši bruņurupuči. Tad tie tiks izlaisti brīvā dabā," skaidro Pupiņš.

Par pirmajiem bruņurupuču pedagogiem kļūs tie, kas viņus baros un mācīs ēst. “Bruņurupuču skolas“ direktors Mihails Pupiņš mācīs “skolēniem” slēpties.

“Mēs liekam speciālus plastikāta augus, kur bruņurupuči mācās slēpties, jo tas nav tik vienkārši. Sociālās iemaņas viņi mācās viens no otra. Viņi draudzējas, viņiem ir savas grupas, ir draugi, ir tie, ar ko viņi mazāk draudzējas. Īsi pirms izlaišanas es sākšu viņiem mācīt arī to, ka cilvēks tomēr nav īsti draugs, ka no viņa ir jābaidās. Es viņus biedēšu, tā lai dabā viņi neiet pie cilvēka, kas ir ļoti svarīgi," saka Pupiņš.

Šī ir jau devītā reize, kad Latgales zoodārzā ir izšķīlušies bruņurupucēni.

“Bruņurupuči, izšķiļoties no olām, jau daudz ko labi zina bez jebkādām mācībām. Jo bruņurupuču mamma nemāca savus bērnus, tai ir savs uzdevums - izdēt olas, un pēc tam jau bruņurupucēni kaut kā pielāgosies," skaidro Pupiņš.

“Bruņurupuču skola” ir laba vieta sagatavoties dzīvei savvaļā. Pēc septiņiem skolā pavadītiem gadiem veiksmīgākos gaida garš mūžs, līdz pat 100 gadiem. Ir gan viens nosacījums.

“Galvenais eksāmens viņus gaida Silenes dabas parkā, kur eksaminatori ir diezgan nopietni. Tie ir gan jenotsuņi, gan lapsas, gan ūdri, un atzīme eksāmenā ir tikai pozitīva vai negatīva. Kad skola ir beigta, tie sāk strādāt par bruņurupučiem Latvijas dabā, dīķu ekosistēmā Silenes dabas parkā. Katrā dīķī ir gan augi, gan dzīvnieki, bet bruņurupucis tur ir galvenais plēsējs – tā kā krokodils. Viņš ir visstiprākais. Protams, ka var atnākt ūdrs, un tad viss mainīsies. Bet faktiski bruņurupucis dīķī atrodas barības piramīdas virsotnē," uzsver Pupiņš.

Cilvēku skolās, gatavojoties jaunajam mācību gadam, tiek īstenoti dažādi infrastruktūras uzlabošanas projekti, veikti dažādi remonti. Izņēmums nav arī Latgales zoodārza “bruņurupuču skola”.

“Tieši tas pats notiek gan Latgales zoodārzā, gan arī tur, kur šie bruņurupuči dzīvos dabā. Tagad tiek realizēts diezgan liels projekts, kas ir saistīts ar dīķu uzlabošanu bruņurupučiem Silenes dabas parkā. Tiem bruņurupučiem, kas ir un būs izlaisti dabā, mēs remontējam telpas – atjaunojam esošos un rokam jaunus dīķus. Cīnāmies ar krūmiem olu dēšanas vietās. Daudz kas notiek arī gatavojot vietu, kur mācīsies mazie bruņurupucēni. Zoodārzā visai nesen notika metu konkurss, kur tik piedāvāts sūtīt savas idejas par zoodārza jauno izskatu," norāda Pupiņš.

Atjaunot purva bruņurupuču populāciju plānots arī Latgales zoodārzam blakus esošajā purvā. Šajā purvā paredzēts ierīkot arī izziņas taku. Tādējādi paredzams, ka vērīgākie Latgales zoodārza apmeklētāji nākotnē, pastaigājoties pa izziņas taku, varēs ieraudzīt purva bruņurupučus brīvā dabā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti