Latgalē uzsāk meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas pierobežā, kas atrodas 70-100 kilometru attālumā no robežas, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, tiek kaisītas vakcīnas meža dzīvniekiem.

Vakcīnas, kas atgādina brūnganu kubiņu, nedaudz mazāku par sērkociņu kastīti, paredzētas galvenajiem trakumsērgas pārnēsātājiem - lapsām un jenotsuņiem. Iepriekš šādas vakcīnas tika kaisītas visā Latvijas teritorijā, bet šobrīd trakumsērgas gadījumi  Latvijā gan savvaļas, gan mājdzīvniekiem nav  konstatēti jau divus gadus. Tāpēc nolemts vakcīnas kaisīt pierobežā ar Krieviju un Baltkrieviju, kur trakumsērga vēl nav izskausta.

Durvis aizveras, vēl mirklis un lidaparāts paceļas virs mežu galotnēm. Caur lidmašīnas logu vēl var manīt kādu mežacūku vai stirnu buku, tomēr šie dzīvnieki nav par iemeslu uzsāktajai trakumsērgas apkarošanas kampaņai. „Dienests ir ļoti pareizi rīkojies, jo vakcīnu izlikšana ir saistīta ar aviāciju (..),” saka PVD Diendvidlatagles pārvaldes vadītājs Antons Lazdāns

Vakcīnas, kā stāsta PVD Dienvidlatgales vecākais inspektors Dzintars Juškus, tiek izvietotas vienmērīgi - 20 līdz 23 vakcīnas uz vienu vai diviem kvadrātkilometriem, arī apdzīvotu vietu tuvumā.

Pati vakcīna ir šerberta lielumā - blasters, kas ir vaskota ēsma, kurā iekšā ir kapsula (..) Tā ir domāta lapsām un jenotsuņiem. Pārkožot kapsulu, dzīvnieki tiek vakcinēti,” saka Juškus. Šogad tās tiek kaisītas tikai pierobežā ar Krieviju un Baltkrieviju. Tam ir savs iemesls. „Šīs kaimiņzemes nav brīvas no trakumsērgas un pastāv risks, ka dzīvnieki var ienākt Latvijā,” piebilst Juškus.

Trakumsērgas vakcīnu kaisīšanu atbalsta mednieku kolektīvi. To apliecina Kalupes mednieku kolektīva pārstāvis Aivars Rasčevskis, kuram pašam ne reizi nācies medīt ar trakumsērgu slimos dzīvniekus, kas ir reāli draudi mājdzīvniekiem un arī cilvēkiem. „Ir gadījies redzēt lapsas, kas slimas ar trakumsērgu, nomedīt un atdot PVD,” norāda Rasčevskis, skaidrodams, ka slimie dzīvnieki parasti ir drošāki un nāk tuvāk cilvēkiem. Arī dzīvnieku ārējais izskats slimības gadījumā ir citādāks nekā ierasts.

Lai arī trakumsērga Latvija nav konstatēta jau divus gadus, tomēr Pārtikas un veterinārā dienesta darbinieki iedzīvotājus aicina būt vērīgiem, prast atpazīt slimos dzīvniekus un ziņot. Trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība.

Vakcīnu kaisīšana Latgalē notiks līdz spetembra beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti