Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Tartu universitātē atrod dainu skapja līdzinieku

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Latgalē paplašinātas putnu vērošanas iespējas

Latgalē paplašinātas putnu vērošanas iespējas

Lai paplašinātu putnu vērošanas iespējas Latgalē, pagājušajā gadā Rēzeknes novadā darbību sāka putnu vērošanas informācijas centrs. Tas ļāvis ne vien rīkot izzinošus seminārus par putnu sugām, bet arī doties pārgājienā gida pavadībā un ieraudzīt tos dabā. Šogad Covid-19 dēļ centrā ir kluss, taču pērn interesi iepazīt putnus izrādīja ne vien latviešu, bet arī ārzemju tūristi.

Ilze Vilšķērste zina neskaitāmi daudz putnu ne vien pēc izskata, bet pazīst tos arī pēc dziesmas. Savās zināšanās Ilze jau vairākus gadus dalās arī ar līdzcilvēkiem. Šobrīd bijušo rīdzinieci var sastapt Rēzeknes novada Nagļu pagastā, kur ierīkots putnu vērošanas informācijas centrs un kurā gaidīts ikviens, kam interesē putni un kas mīl dabu.

"Vērot putnus var arī savas mājas pagalmā. Bet, lai uzzinātu, ko jūs vērojat, tur mazliet vismaz sākumā jābūt kādam, kas to pastāsta. Varam mācīt bērniem to, ko viņi varbūt klasē mācās pie sava galda, mēs varam parādīt dabā, kā tas izskatās, jo tas ir visvairāk, kas paliek atmiņā, ka bērnam ir asociācijas ar kaut ko, nevis viņš vienkārši ierauga lapā, izlasa informāciju datorā," saka gide Ilze Vilšķērste.

Putnu vērošanas informācijas centra apmeklētāju populārākais jautājums ir – kādas pie jums ir putnu sugas? – atklāj Ilze. Tas pamudinājis sākt veidot sarakstu, katru mēnesi fiksējot Orenīšu dīķu apkaimē sastaptos putnus. Gada beigās saraksts tiek apkopots, lai apjaustu, cik daudz putnu sugu manīts. Piemēram, pērn maijā vien tās bija 114 putnu sugas.

"Šai vietai raksturīgi ir vairāk tā kā pamanāmi ūdens putni. Un tas, ka viņu ir daudz. No retajām sugām, ir, protams, arī mums - melnā klija kaut kur te lidinās, ir jūras ērglis, zivju ērglis, ko ļoti patīk vērot visiem. Plēsīgie putni vispār ir interesanti. Niedru lija tepat ligzdo. Somzīlīte. Gandrīz visos kociņos, ko mēs šeit redzam, var atrast kādu somzīlītes ligzdu," norāda Vilšķērste.

Pērn putnu vērošanas informācijas centru bija iecienījuši arī ārzemju tūristi un fotogrāfi. Šogad Covid-19 izplatības dēļ ārzemnieku plūsma apstājusies arī šeit. Centra apkaimē ārzemju fotogrāfiem sabūvēti pat speciāli fotoslēpņi, uz kuriem šobrīd neizdodas tikt, taču Ilze ļauj ielūkoties tādā pašā savā personīgajā fotoslēpnī.

"Viss ir izdarīts tā, lai tas putns pielido un tu viņu redzi ļoti tuvu un vari uzņemt ļoti kvalitatīvu attēlu. Ir [slēpņi] konkrētām sugām – gan putniem, gan dzīvniekiem – caunai, dzeņiem, ir dzirdinātava putniņiem, kur nāk visvisādi meža putni, ir arī plēsīgajiem putniem, kur, teiksim, pielido jūras ērglis pēc barības," norāda Vilšķērste.

Raugoties nākotnē, plānots būtiski paplašināt putnu vērošanas informācijas centra materiālo bāzi, lai centra apmeklētājiem būtu pieejami binokļi un teleskopi nomāšanai. Līdz šim tūristi tika aicināti braukt ar savu putnu vērošanas inventāru vai tas tika izīrēts no citiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt