Stāsti

Uz Lestenes baznīcu šogad cer pārvest krāšņo baroka kanceli un altāri

Stāsti

Rīgas būvvalde plāno stingrāk vērtēt āra āra kafejnīcu, terašu un tirdziņu noformējumu

Latgalē ornitologi un dabas entuziasti sacentīsies putnu vērošanā

Latgalē ornitologi un dabas entuziasti sacentīsies putnu vērošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latgale atklāj Eiropas ligzdojošo putnu atlanta sacensības. 32 profesionāli ornitologi un dabas entuziasti sešās komandās centīsies konstatēt pēc iespējas vairāk putnu sugu un pierādīt to ligzdošanu. 

Gala rezultātā, apkopojot datus Eiropas mērogā, tiks veidotas kartes, kas parāda katras sugas ligzdošanas izplatības areālus. Sacensībām kopumā vēl būs divas kārtas arī maijā un jūnijā. Pirmajā kārtā komandas šajā nedēļas nogalē izlozētajās teritorijās meklēs pūces, dažādus dzeņus, zīlītes, lauku cīruļus, ķīvītes un citas putnu sugas.  

Jau piektdienas, 15.aprīļa, vakarā sešas ornitologu un dabas entuziastu komandas uzsāks 45 stundu garas putnu uzskaites sacensības. Sacensību mērķis ir noskaidrot visu Eiropā ligzdojošo sugu izplatību un novērtēt tās pārmaiņas kopš astoņdesmitajiem gadiem.

Latvijā Eiropas ligzdojošo putnu atlanta projekta ietvaros laikā līdz 2017.gadam plānots apsekot visu valsts teritoriju, reģistrējot ligzdojošo putnu sastopamību 5x5 km kvadrātos.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāvis Andris Dekants stāsta, ka ir cerība, ka savāktos datus izmantos pamatotu lēmumu pieņemšanā vides aizsardzības politikā, būs skaidri redzamas pārmaiņas vairāku desmitgadu laikā un tas, kādi lēmumi kādās valstīs kādas sugas ietekmējuši.  

Sacensību uzdevums ir arī iegūt datus par nepietiekami izpētītajām teritorijām, tādēļ sacensības šogad notiek tieši Latgales pusē, kurā pagaidām ir mazāk putnu novērojumu. Komandas ir izlozējušas arī noteiktas zemes platības, piemēram, ornitologa Jāņa Ķuzes komanda dosies ekspedīcijā Zilupes pusē.

Šī pirmā vizīte agrā pavasarī, un tā ir “domāta putniem, kas aktīvi šajā sezonā”, ornitologi vēros zīlītes, dzeņus un arī pūces, tāpēc “nāksies strādāt gan dienas laikā, gan naktī”, saka Ķuze.

Savukārt Andra Klepera komandā ne visi dalībnieki ir profesionāļi, bet arī vienkārši dabas entuziasti, kas labprāt vēlas ielikt savu artavu Eiropas putnu atlanta tapšanā. Vienlaikus tā varētu izvērsties arī par teju etnogrāfisku ekspedīciju pašiem dalībniekiem.  

Kleperis stāsta, ka viņa komanda ir “ģeogrāfi un ģeodraugi”, un šīs sacensības dod iespēju būt vietās, kurās nebūtu nodoma aizbraukt. Viņa komanda vēros putnus ap Piedruju, pie Baltkrievijas pierobežas, kur ikdienā, dzīvojot Valmierā un Pierīgā,  bieži negadās aizbraukt.

Eiropas ligzdojošo putnu atlanta mērķis ir ievākt datus par vairāk nekā 500 dažādām putnu sugām un to uzturēšanās vietām. Atlanta veidošanā piedalās ap 50 valstu, un 2020. gadā plānots izdot otro Eiropas ligzdojošo putnu atlanta grāmatu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti