Latgalē mudina vairāk uzmanību pievērst apdraudētajām abinieku un rāpuļu sugām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Tā kā atsevišķu rāpuļu un abinieku sugu populācija ir apdraudēta, tad jau ilgstoši notiek abinieku un rāpuļu izpēte, kā arī to aizsardzības projekti.

Šobrīd Latvijā tiek realizēti vairāki lieli ar dabas aizsardzību saistīti projekti – pirmais no tiem saistīts tieši ar Latgales zoodārzu, kur par godu Latvijas simtgadei taps hidrobiontu ekspozīcija, kas ļaus apmeklētājiem redzēt augu un dzīvnieku zemūdens dzīvi. Ekspozīcija tiks nosūtīta laika kapsulā arī uz Latvijas 200. jubileju.

Taču lielākā daļa pētījumu aktivitāšu skar tieši abinieku un rāpuļu sugu saglabāšanu un aizsardzību Latvijā.

“Otrs projekts ir saistīts ar Latgali, jo tajā tiks pētītas invazīvās sugas, kas parādījās visā pasaulē, diemžēl arī Latvijā. Tās apdraud rāpuļus un abiniekus. Viena no tām sugām ir rotans, bet trīs pārējās sugas ir parazītiskas sugas. Tās ir parazītiskās sēnītes no Āfrikas un tas ir ranevīruss. (..) Diemžēl abiniekiem klājas ne visai labi tagad visā pasaulē, un tomēr ir ļoti svarīgi viņiem līdzēt,” saka Daugavpils Universitātes bioloģijas doktors Mihails Pupiņš.

Lai sniegtu apdraudētajām sugām palīdzību, tiek realizēti vēl vairāki projekti –  pirmais no tiem ir abinieku sugu monitorings Latvijā, kurā dalību var ņemt katrs Latvijas iedzīvotājs.

“Visi abinieki kļūst retāki ar katru gadu Eiropā, (..) tātad, ja jūs esat dabā, ieraugāt kādu abinieku, jāpaņem mobilais telefons, jānofotogrāfē un jānosūta mums uz mūsu adresīti. (..) Diemžēl līdz šim Latvijā nebija noticis neviens nopietns abinieku un rāpuļu pētījums,” saka Pupiņš.

Šobrīd tiek strādāts ne vien pie abinieku un rāpuļu izplatības un daudzuma uzskaites, bet arī domāts par to, kā saglabāt retās abinieku sugas Latvijā. Šim nolūkam tiek veidots dzīvnieku pavairošanas protokols, kas nākotnē ļaus jebkuram pētniekam, redzot kādu sugu uz izmiršanas robežas, veikt konkrētus soļus pareizai dzīvnieka pavairošanai un tā populācijas saglabāšanai brīvā dabā.

“Tas ir ļoti svarīgi zināt, kā pavairot retus dzīvniekus. (..) Mūsu gadījumā tas ir ļoti rets dzīvnieks Latvijā, un it īpaši rets dzīvnieks šeit, Latvijas dienvidos - tas ir smilšu krupis, “epidalia kalamita”,” stāsta Pupiņš.

Šobrīd pirmā pavairoto dzīvnieku grupa jau izlaista savvaļā. Ja kāda redzeslokā nonāk abinieki, rāpuļi, bruņurupuči vai cita veida netipiski dzīvnieki, Latgales Zooloģiskais dārzs lūdz par to informēt, rakstot uz e-pastu [email protected].

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti