Dienas ziņas

Mālpils novadā attīsta slieku komposta ražošanu

Dienas ziņas

Itālija nosaka karantīnu 16 miljoniem cilvēku

Informē par nelegālu apdraudēto sugu tirdzniecību

Latgalē informē par apdraudēto sugu aizsardzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Marts ir savvaļas sugu aizsardzības mēnesis, tādēļ Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) trešo gadu Latgalē rīko informatīvus pasākumus par apdraudēto sugu aizsardzību. Nupat viens no tiem aizvadīts Kārsavā, kur īpaša vērība pievērsta apdraudēto savvaļas augu un dzīvnieku izstrādājumu nelegālajai tirdzniecībai.

Dažādas kažokādas, ziloņkauli, koraļļi, čūskādas rokassomiņa un krokodilādas maks – tā ir tikai daļa no konfiscētajiem dzīvniekiem un to izstrādājumiem, ko Latvijā ir aizliegts nelegāli ievest un tirgot.

Jau vairākus gadus DAB pierobežas novados rīko informatīvus pasākumus, lai sabiedrību izglītotu par savvaļas sugu aizsardzību. Kārsaviete Antoņina stāstīja, ka šādi pasākumi ir vērtīgi, jo līdz šim nav daudz dzirdējusi par nelikumīgu apdraudēto savvaļas augu un dzīvnieku izstrādājumu tirdzniecību.

"Mēs ļoti nežēlīgi izturamies pret dabu vispār. Pat par kokiem man katru reizi, kad es redzu, ka ir nozāģēts koks, man pilnīgi sirds sāp. Un par dzīvniekiem arī tas pats," sacīja Antoņina.

DAP pārstāve Regīna Indriķe norādīja, ka sabiedrība ar katru gadu kļūst zinošāka par aizsargājamo sugu nelegālo tirdzniecību.

"Viens ir tas, ka Dabas aizsardzības pārvalde gan lidostā, gan uz robežas ir izvietojusi informatīvos stendus ar konfiscētajiem īpatņiem, un cilvēks jau pievērš uzmanību. Bez tam, arī pārvalde veic muitnieku un kontrolējošo darbinieku apmācības," teica Indriķe.

Apdraudēto savvaļas augu un dzīvnieku izstrādājumu tirdzniecības kontroli DAP veic sadarbībā ar Valsts policiju un muitu.

Ik gadu Latvijā tiek konstatēti vairāk nekā 20 nelikumīgi apdraudēto sugu tirdzniecības gadījumi, taču tos atklāt ir ļoti sarežģīti.

"Ik pa brīdim parādās kādas jaunas ziņas, kad cilvēki meklē kaut kādas eksotiskas lietas. Šobrīd arī interneta tirdzniecībā viskaut kas var parādīties, kaut kādos dārgos kažokādu veikalos un tā tālāk. Protams, ir samērā grūti visu to nokontrolēt," atzina DAP pārstāve.

Lai kontrolētu tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas augu un dzīvnieku sugām starptautiskā līmenī, Latvija jau teju 20 gadus ir Vašingtonas konvencijas dalībvalsts. Patlaban konvenciju kopumā ratificējušas vairāk nekā 180 valstis.

"Ir kaut kādas sugas, kurām gadu laikā draud izzušana, un tad jau tās tiek pārskatītas un ieliktas, piemēram, no 2.pielikuma uz 1.pielikumu, kas ir pie tām ļoti apdraudētām un ar kurām tirdzniecība ir aizliegta. Būtībā tā ir joma, kur nepārtraukti arī strādā zinātnieki, pētnieki un seko līdzi tam, kas notiek ar sugām," piebilda pārvaldes speciāliste.

Pasākums "Savvaļas sugu aizsardzība. Kas jāzina, lai nekļūtu par  kontrabandistu?" šomēnes vēl gaidāms arī Dagdā un Ilūkstes novada Bebrenes pagastā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti