Zirgu rikšotāju sacensību apstākļi Dagdas novada muižas trasē šoreiz tiešām neierasti: zirgi un pajūgi grimst dubļos, pirms katra 1800 metrus garā brauciena skrejceļu līdzina traktors.
Sacensības ar mērķi apbalvot tos braucējus, kuri rūpējas tieši par Latgales rikšotāja šķirnes atjaunošanu, apmeklē arī Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācijas vadītājs Guntis Rozītis.
„Mēs nevaram runāt par kaut kādiem ātrumiem, un šie rezultāti zirga darbspēju kvalitātes noteikšanā nav salīdzināmi. Skrejceļam tomēr ir jābūt cietam, kvalitatīvam un tā tālāk,” saka Rozītis.
Oficiālas zirgu rikšotāju sacensības Latvijā netika rīkotas kopš 1990. gadu sākuma, līdz 2005. gadā tās atjaunoja entuziasti Ciblas un Dagdas novados. Šobrīd tās rit regulāri un vairāku desmitu dalībnieku vidū sastopami braucēji arī no citām valstīm.
„Šis ir Latgales rikšotājs,” par savu zirgu saka rikšotāju sacensību dalībniece no Krāslavas novada Marisela Jeromenoka. „Šis nav Amerikas, nav ātrs. Bet samērā mierīgs, cenšamies atjaunot Latgales rikšotāju tradīcijas,” norāda Jeromenoka.
Latgales rikšotājs par šķirni atzīts jau 1937. gadā, padomju laikā gan šķirne gandrīz izzudusi un lielāka vērība tās atjaunošanai pievērsta vien pēdējo gadu laikā. Pirms 10 gadiem īstenota viena no šķirnes atjaunošanas programmām, šogad Zemkopības ministrijā apstiprināta otra. Latgales rikšotājs izceļas ar ātru gaitu, izturību un nosvērtību.
Jaunā Latgales rikšotāju atjaunošanas programma noslēgsies 2027. gadā. Igaunijā un Lietuvā šāda veida zirgus neaudzē, un pasaulē ir slavenas tikai piecas zirgu – rikšotāju šķirnes, viena no tām – tieši Latgales.