Sadaļas Sadaļas

Laivu brauciens vai supošana kopā ar suni? Tas ir iespējams!

Domājams, vaicāti, vai suns ir pilntiesīgs ģimenes loceklis, vairums četrkājaino mīluļu saimnieku atbildēs apstiprinoši. Bet ko iesākt ar šo ģimenes locekli, ja visiem pārējiem mājiniekiem ieplānots laivu brauciens? Viens variants ir meklēt uzticamu pieskatītāju, otrs – ņemt suni līdzi piedzīvojumos! Kas jāņem vērā, ja vēlies laivot kopā ar suni, skaidroja kinoloģe Tatjana Bodricka.

 Vai visu šķirņu suņi ir piemēroti laivošanai?

Manuprāt, nē. Piemēram, liela izmēra suņi aizņem laivā pat vairāk vietas nekā cilvēks, līdz ar to laivošana varētu būt apgrūtinošana. Arī ļoti aktīvi un impulsīvi suņi nebūs tie piemērotāki sabiedrotie laivu braucienā, jo viņiem ir grūti nosēdēt uz vietas vairākas stundas. Tāpat arī neieteiktu laivošanas piedzīvojumā ņemt līdzi suņus seniorus un suņus, kam ir kādas veselības problēmas.

Kinoloģe Tatjana Bodricka
Vai visi peldlīdzekļi ir piemēroti laivu izbraukumam kopā ar suni? Vai smailītē var ņemt līdzi suni? Vai suni ieteicams ņemt līdzi izbraukumā ar plostu?

Būtiski ņemt vērā suņa izmērus, kā arī to, vai vispār pašam sunim patiktu piedalīties šādā izbraucienā. Esmu laivojusi kopā ar diviem saviem suņiem smailītē. Mani suņi ir apmācīti un paklausīgi, kā arī vienmēr priecājas doties man jebkur līdzi, līdz ar to man ar viņiem neradās nekādas problēmsituācijas. Suņi laivā mierīgi gulēja un baudīja procesu. Arī izbraukumā ar plostu var ņemt līdzi suni, ar nosacījumu, ka suns ir valdāms un apmierināts ar šādu laika pavadīšanas veidu. Galvenais, lai suns netiek iedzīts stresā, citādi par šo kopīgo piedzīvojumu nebūsiet laimīgs ne jūs, ne pats mīlulis.

Vai suni var sagatavot braucienam ar SUP dēli?

Jā, ir iespējams sagatavot mīluļa fizisko formu. To var izdarīt, apmeklējot suņu fitnesa zāli, kurā ir pieejami speciāli trenažieri balansa un līdzsvara trenēšanai. Pieredzējis kinologs parādīs vingrinājumus, ar kuru palīdzību sunim būs vieglāk uzturēties laivā vai uz plosta. Suns iemācīsies izmantot savu ķermeni un muskuļus pēc nepieciešamības dažādās situācijās.

Kādam mērķim noderētu sunim piestiprināta GPS izsekošanas ierīce? Vai suņa izsekošanai noder arī viedtālrunis?

Ar GPS izsekošanas ierīces palīdzību jūs vienmēr zināsiet, kur atrodas jūsu mīlulis. Ierīces pievienošana kaklasiksnai ir īpaši noderīga, ja dodaties kopīgā pārgājienā. Suns var sabīties, aizskriet pakaļ stirnai vai kādam zaķim. Diemžēl tādos gadījumos ne vienmēr saimniekam izdodas sasaukt suni, tāpēc GPS ierīce varētu būtiski atvieglot suņa atrašanu.

Kādam mērķim vajadzīga drošības veste? Suns taču prot peldēt.

Suņu glābšanas vestēm ir tādas pašas funkcijas kā cilvēkiem paredzētajām. Peldveste suņiem ir nepieciešama, lai nodrošinātu papildu drošību rotaļās un apmācībās uz ūdens, kā arī laivu braucienos. Upes ar nemierīgu straumi, ūdens augi un aļģes var iedzīt suni stresā, bet veste šādos gadījumos var izglābt mīlulim dzīvību. Kā arī – vestes spilgtā krāsa ar gaismas atstarojošiem elementiem palīdzēs ātri pamanīt suni ūdenī.

Kā suns jāsagatavo, pirms pirmoreiz kopā ar viņu kāpt laivā?

Sākumā jāiemāca sunim iekāpt laivā, kura stāv krastā. Jāiemāca viņam mierīgi sēdēt vai gulēt stāvošā laivā. Kad tas būs panākts, tad to pašu var mēģināt darīt uz ūdens. Jāslavē suns par jums vēlamo uzvedību. Svarīgi, lai pirmais brauciens ir īss un mierīgs, lai sunim veidojas pozitīva pieredze. Ja pirmajā laivošanas reizē suns sabīsies, tad būs ļoti grūti atkal nopelnīt viņa uzticību un pierunāt vēlreiz uz šo aktivitāti.

Laivošana pa upi. Laivotāji un suns. Attēls ilustratīvs.

Cik ilgu laiku pēc potēšanās pret ērcēm un citiem insektiem suni ieteicams ņemt laivu braucienā, kur paredzēts pastaigāties arī pa mežiem? Vai pretērču siksna ir obligāti jāliek?

Mūsdienās pieejami ļoti dažādi pretparazītu līdzekļi. Ir gan  pilieni skaustam, gan kaklasiksnas, gan arī tabletes. Iegādājoties pretparazītu līdzekļus, ir jāņem vērā dažādi faktori - piemēram, ūdens iedarbība uz siksnu vai pilienu efektivitāti. Veikalos pieejamas arī tādas siksnas, kuru sastāvs var būt kaitīgs ūdens iemītniekiem, tāpēc laivošanas izbraucienos tādas labāk nelietot. Pirms pretparazītu līdzekļa iegādes svarīgi būtu pakonsultēties ar veterinārārstu vai veterinārās aptiekas konsultantu.

Kas sunim nepieciešams līdzi laivu braucienā? Ko darīt, ja suns krastā savaino ķepu?

Noteikti līdzi jāņem sunim atbilstoša pārtika, bļoda ūdenim un barībai, svaigs un tīrs ūdens, kārumi (noderēs suņa paslavēšanai par labu uzvedību), pavada, kaklasiksna, atstarojoša kaklasiksna vai veste (lai redzētu suni tumsā). Ieteiktu paņemt līdzi arī paklājiņu gulēšanai, lietus mēteli, potēšanas pasi, aptieciņu, dvieli un glābšanas vesti. Ja gadījumā suns ir savainojis ķepu,  jānovērtē traumas nopietnība un jāsniedz pirmā palīdzība. Ja trauma ir smaga, pēc iespējas ātrāk jādodas uz veterināro klīniku.

Vai laivu braucienā sunim jāliek kaklasiksna vai iemaukti?

Var būt gadījumi, kad suns būs jāpietur, tāpēc obligāti ir jābūt kaklasiksnai – vēlams aprīkotai ar GPS un žetonu, uz kura norādīts saimnieka telefona numurs. Ja suns nav paklausīgs, tad jābūt arī pavadai.

Vai sunim ļaut mesties peldus tieši no laivas? Ko darīt, ja suns no laivas ieveļas dziļā ūdenī?

Jāiemāca sunim mesties peldus tikai pēc komandas, jo tikai tad būs iespējams kontrolēt suņa darbības un uzvedību.

Ja gadījumā suns ir iekritis ūdenī, tad viņam ir jāpalīdz tikt atpakaļ laivā. Viens no variantiem - paņemot suni aiz kaklasiksnas un uz vestes esošā roktura.  Otrs variants – aizairēties līdz krastam, izkāpt ārā no laivas, sasaukt suni un iesēdināt viņu atpakaļ laivā.

Kā rīkoties, ja laiva, kurā ir suns, apgāžas? Ko glābt vispirms?

Galvenais nekrist panikā. Ja suns labi peld un ir paklausīgs, tad glābjam mantas un kontrolējam situāciju. Bet, ja nē – tad otrādi. Protams, ka svarīgi arī nepalikt bez dokumentiem un saziņas ierīcēm.

Kas jāparedz īpaši karstā laikā? Kā laivā atvēsināt suni? Kā suņa pēdas pasargāt no apsvilināšanās pret laivas malu?

Var uztaisīt ēnu no drēbēm vai arī var nodrošināties ar speciālu, suņiem paredzētu atvēsinošo vesti vai paklājiņu, ko var atrast zooveikalā. Regulāri jāpiedāvā sunim padzerties. Ķepu drošībai iesaku iegādāties speciālu ķepu aizsargkrēmu. Tas aizsargā ķepas no karstuma un aukstuma.

Ko laivu braucienā darīt, ja suns pamatīgi izvārtījies smiltīs?

Var paslaucīt ar dvieli, bet būs vien jāgaida, kamēr suņa kažoks izžūs un smiltis nobirs.

Suns un upe

Cik bieži suņa dēļ jāpiestāj krastā? Kā atrisināt nokārtošanos laivā? Vai suni drīkst laist uzreiz no laivas nezināmā krastā?

Vismaz reizi 3-5 stundās. Kāpjot arā no laivas, sunim ir jābūt pie pavadas, jo mēs nevaram paredzēt, kas mūs var sagaidīt krastā. Tas ir gan mūsu, gan mūsu mīluļa drošībai.

Ar ko labāk barot laivu braucienā – ar sauso vai mitro barību?

Suns ir jābaro ar tādu barību, pie kādas viņš ir pieradis, lai nebūtu pārsteigumi ar vēdera izeju.

Ko iesākt, ja sunim laivā kļūt slikti, tas vemj? Ko darīt, ja suns mežā vai krastā apēdis kaut ko nezināmu?

Ja sunim ir tendence laivā vemt, tad ieteiktu labāk atteikties no šādām aktivitātēm uz ūdens. Tas tomēr ir stress gan sunim, gan saimniekam. Ja suns vemj, var mēģināt viņam “piedāvāt” maisiņu, lai pēc tam nebūtu jāmazgā laiva. Ja suns mežā vai krastā apēdis kaut ko nezināmu, tad obligāti jānovēro suņa veselības stāvoklis. Ja sākas caureja vai vemšana, tad steidzami jādodas uz veterināro klīniku pēc palīdzības.

Vai sunim ieteicams nakšņot teltī kopā ar saimnieku?

Kāpēc ne? Būs abiem siltāk! Vienīgais - pastāv risks, ka pa dienu “savāktie” kukaiņi var pārrapot no suņa uz cilvēku - piemēram, tās pašas ērces.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt