Dienas ziņas

Cilvēku tirdzniecības upuri – arī invalīdi un bērnunamu bērni

Dienas ziņas

Bijušajā Valmieras mazuta saimniecībā attīra grunti

Dabas takās novāc atkritumu urnas

Lai mudinātu cilvēkus kļūt videi draudzīgākiem, dabas takās novāc atkritumu urnas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Novākt visas atkritumu urnas, lai mudinātu  iedzīvotājus un tūristus kļūt videi draudzīgākiem. Šāda akcija sākta iecienītajās Latvijas dabas takās. Urnu vietā būs akcijas “Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!” plakāti. 

Lielā Liepu kalna pakājē Pasaules Dabas fonda (PDF) vadītājs izliek vienu no akcijas “Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!” informatīvajām norādēm. Akcijas mērķis ir pakāpeniski radināt cilvēkus būt atbildīgiem un atkritumus izmest nevis dabā vai objektos jau pirms vairākiem gadiem uzstādītajās miskastēs, bet gan nest mājup. Akciju atbalsta arī Dabas aizsardzības pārvalde (DAP), kam atkritumu apsaimniekošana vidēji izmaksā ap 15 000 eiro.

"Mums ir apsaimniekotāji, ar kuriem noslēgti līgumi, kas katru dienu uztur šo objektu tīru. Tie visi, pirmkārt, ir izdevumi, darbs ir jāorganizē, lai atkritumus aizvestu, par to ir jāmaksā, ir jāmaksā kopējiem," stāstīja DAP Latgales reģionālās administrācijas vadītāja Anda Zeize.

"Tajā pašā laikā šo naudu varētu ieguldīt gan jaunu taku veidošanā, gan šo esošo taku uzlabošanā, atjaunošanā, gan kopumā dabas aizsardzības dažādos pasākumos. Tāpēc mēs aicinām cilvēkus, pirmkārt, izvērtēt, ko ņemt līdzi, ejot dabā, un, otrkārt, ja tu esi atnācis, tad visu aiz sevis paņemt. Ja spēj ienest šos kilogramus, tad spēs iznest šos gramus," uzsvēra Pasaules Dabas fonda (PDF) direktors Jānis Rozītis.

Akcija nupat sākta Ķemeros, Pierīgā, un Rāznas Nacionālā parka dabas takas Latgalē ir otrā vieta, kur atradīsies četras no 15 informatīvajām norādēm.

no kampaņas mērķiem ir pasargāt arī dzīvniekus, kam ir pieeja pie dabā atstātiem atkritumiem un atkritumu tvertnēm.

"Dzīvnieki iet šajās atkritumu tvertnēs, barojas, un tas ir ļoti slikti vērtējams no tālākās dzīvnieku veselības, no vielmaiņas, pat var gadīties saslimšanas, nāves gadījumi dzīvniekiem," skaidroja Rozītis.

Latvijā šāda veida akcija notiek pirmo reizi, taču Ziemeļeiropā tā jau ir ierasta prakse. Lai uzrunātu ikvienu dabas objekta apmeklētāju, informatīvā zīme sastāv no vairākām daļām: uz tās ir simbols jauniešiem - sociālo tīklu lietotājiem, gan arī uzraksts pieaugušajiem un attēls bērniem.

"Bērns būs tas, kas paraustīs, jautās, kas tā par zīmi un ko āpsis mūs aicina darīt. Tajā pašā laikā ziņojums ir cilvēkiem, kas aktīvi iet dabā - ko atnesi, to aiznes. Ar simboliem, kas attiecas gan uz dabā gājējiem, gan uz makšķerniekiem, gan uz riteņbraucējiem - var teikt, visiem cilvēkiem, kas atrodas dabā," stāstīja Rozītis.

Sabiedrības daļa, kas nespēj atkritumus izmest konteineros, šādu aicinājumu “Ko atnesi, to aiznes”, visticamāk, nesapratīs. Ar to rēķinās arī kampaņas iniciatori. Tieši tādēļ pamazām tiek noņemti vien daži atkritumu konteineri.

Informatīvās zīmes ir uzliktas jau Ķemeru Nacionālajā parkā, tādas būs arī Slīteres Nacionālajā parkā un dabas takā pie Amatas upes. Pēc laika tiks izdarīti secinājumi, vai konteineru skaita samazinājums nebūs palielinājis izmesto atkritumu daudzumu dabā, pieņemot lēmumu, vai ideju turpināt attīstīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti