Lācis uz velosipēda un zilonis uz bumbas - nemitīgs stress cirka dzīvniekiem

Krāšņi tērpi, galvu reibinoši triki, jautri klauni, lācis uz velosipēda un zilonis uz bumbas – to visu kopā var redzēt tikai cirkā. Tomēr iespējams, ka dzīvnieki no cirka arēnas var pazust.

Šī gada rudenī Latvijā ar jaunu sparu uzvirmojušas diskusijas par dzīvnieku izmantošanu cirkā. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) atbalsta aicinājumu aizliegt savvaļas sugu dzīvnieku izmantošanu un savu viedokli ir iesniedzis arī Zemkopības ministrijā (ZM).

Eiropas Veterinārārstu federācija norāda, ka cirka dzīvnieki tiek pakļauti nemitīgam stresam un ļoti stingrai dresūrai, cirkā netiek apmierinātas dzīvnieku vajadzības un viņiem nav iespēju izpaust savu dabisko uzvedību. Šobrīd savvaļas dzīvnieku izmantošana ir aizliegta 18 pasaules valstīs.

Rīgas cirka pārstāvjiem šī iecere ļoti nepatīk. Viņi apgalvo, ka dzīvnieki cirkā jūtas labi. Rīgas cirka valdes locekle Lolita Lipinska nenoliedz, ka ir ceļojošie cirki, kas patiešām neievēro nekādas prasības un rada negatīvu priekšstatu par cirku. Viņa arī aicina cīnīties tieši pret šiem gadījumiem, nevis aizliegt darboties visai nozarei kopumā. Cirka pārstāvji apgalvo, ka viss tiek darīts ar mīlestību un dzīvnieki neko nedara pret paša gribu.

Pilnīgi pretēju informāciju rāda LTV raidījuma "Ķepa uz sirds" satiktās treneres Natālijas Berežko dzīvnieku dresūra, kas nofilmēta ar slēpto kameru Krievijā. Arī Rīgā šobrīd notiek cirka izrādes, kurās piedalās šie paši suņi, lāči un pērtiķi.

Vairāku valstu cirki ir pārtraukuši sadarbību ar treneri Laru Holšeru, kuru vainoja īpašā cietsirdībā, darbojoties ar cirka ziloņiem. Tomēr pagājušajā gadā tas neliedza viņam uzstāties Rīgas cirkā. Uz dažādiem labturības pārkāpumiem un nežēlīgās dresūras video atsaucas arī dzīvnieku aizstāvji.

Raidījums "Ķepa uz sirds" nevar apgalvot, ka visos cirkos ir slikti, tomēr arī Rīgas cirks savās aizkulisēs pie dzīvnieku novietnēm raidījuma pārstāvjus neielaida. Raidījumam atliek ticēt, ka katrs treneris strādā pēc vistīrākās sirdsapziņas un pret dzīvniekiem izturas ar cieņu un mīlestību.

Cirka dzīvniekiem ir ļoti stingrs režīms – katru dienu konkrētā laikā viņiem ir jāceļas, konkrētā laikā ir mēģinājumi, katra diena norit pēc izstrādāta plāna. Līdz ar nepārtraukto ceļošanu dzīvniekiem dienām ilgi ir jāsēž šauros būros.

Var jau teikt, ka pie režīma pierod, tikai reizēm cena par mūsu, cilvēku, izklaidi ir pārāk dārga. Tikmēr viedokļi par to, vai Latvijā vajadzētu aizliegt dzīvnieku izmantošanu cirkā, ir ļoti atšķirīgi, un ideja par savvaļas dzīvnieku aizliegšanu Latvijas cirkā ir vēl pašā sākuma stadijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti