Dienas ziņas

Polijas atver robežas ar ES valstīm

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Jaunas dabas takas

Labiekārto Rundēnu velna dobes taku

Par 2020. gada ģeovietu pasludināta Rundēnu velna dobe, kas atrodas Ludzas novada nomalē aptuveni pusstundas brauciena attālumā no Latvijas-Krievijas robežas. Šāda veida dobes atrodas daudzviet Latvijā, taču tieši Rundēnos esošā tiek vērtēta kā lielākā. Un šogad velna dobes apkārtējā teritorijā sarīkotas vairākas talkas, izveidota jauna dabas taka, kā arī rastas ieceres turpmākai tūrisma attīstībai.

Dabas taka, kas ved līdz “Rundānu valna dūbei”, izveidota šopavasar, pateicoties strauji augošajai dabas tūristu interesei par 2020. gada ģeovietu. Taka apļveida lokā ieskauj dobi un ir vienu ar pusi kilometru gara. Tās izveidei organizētas divas talkas un ar zemes īpašniekiem noslēgti līgumi par brīvu piekļuvi tik nozīmīgajam dabas objektam.

"Nozāģējām krūmus, pašā velna domē izpļāvām zāli, uzlikām dēļus, kur bija grūti izejamas vietas. Lai tāda vairāk ainaviska vieta būtu garām meža ezeram. Tas ir liels gods, ka tāds objekts atrodas tieši Rundēnu pagastā," norāda Rundēnu pagasta pārvaldes vadītājs Aleksandrs Sovāns.

Tagad visas takas garumā ir iekrāsoti koki, kā arī izvietotas norādes, kas laika gaitā tiks papildinātas. Tāpat arī izveidotas vairākas skatu vietas.

"Ja būs liela interese no iedzīvotāju puses, tad pilnveidosim taku," sola Sovāns.

“Rundēnu Valna dūbe” ir ne tikai ģeovieta 2020, bet jau daudzus gadus – ģeoloģisks un ģeomorfoloģisks dabas piemineklis. Tā atrodas paugura vidū un kopā ar valni veido krāteri, ovālais iedobums centrā ir 83 metrus garš un 66 metrus plats, kas tiek uzskatīts par vienu no lielākajiem šāda veida objektiem ne tikai Latvijā, bet arī visā Baltijā.

"Teritorija arī karstās vasaras dienās ir ar mitrām lāmāmm, un šī iemesla dēļ mēs neveicām visas dobes tīrīšanu, jo tas izmainītu vidi. Tāpēc saglabājot šo neskarto vidi, kas ir tur lejā. Mēs izveidojām tādu nelielu skatu laukumu," stāsta DAP Latgales reģionālās administrācijas vecākā valsts vides inspektore Sintija Balode.

Arī pati taka veidota tā, lai pēc iespējas mazāk iejauktos dabas norisēs un pa ceļam līdz velna dobei varētu iepazīt neskaitāmas augu, putnu un dzīvnieku sugas.

Turpmāk pie Rundānu valna dūbes tiks uzstādīts informatīvs stends, savukārt jau septembrī šeit notiks speciāli ģeovietai 2020 veltīts pārgājiens kopā ar ģeologiem un dabas aizsardzības speciālistiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti