Kurzemē uzstāda taktilos informācijas stendus vides objektu pieejamības uzlabošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kurzemē vairākās vietās sāk uzstādīt taktilos informācijas stendus un citus vides objektus. Vides pieejamības projektu dabas takās turpina īstenot Kurzemes plānošanas reģions. Pirmos darba rezultātus vislabāk var pašlaik ieraudzīt pie Būšnieku ezera dabas takas Ventspilī, kur Covid-19 pandēmijas gada laikā ievērojami pieaudzis apmeklētāju skaits. Ar ko šī vieta ir īpaša un ko jaunu tur var ieraudzīt?

Kurzemē uzstāda taktilos informācijas stendus vides objektu pieejamības uzlabošanai
00:00 / 05:07
Lejuplādēt

Apkārt ezeram ir astoņus kilometrus gara taka, turklāt daudzviet jau iepriekš ir īstenoti labiekārtošanas darbi citos projektos, tāpēc te ir gan vides pieejamība cilvēkiem ar kustību traucējumiem, gan labiekārtotas peldvietas. Pēdējā gada laikā ir jūtams ievērojams apmeklētāju pieaugums, norādīja Ventspils Tūrisma informācijas centra vadītāja Daci Kalsere.

“Šis te Covid laiks ir atnesis cilvēkos vēlmi staigāt, atpūsties dabā. Salīdzinot datus, 2020. gadā apmeklētāju skaists pieaudzis par 66%, kas ir 26 000. Netālu no laivu bāzes ir skaitītājs, kur arī ir veselības taka, pēc tā mēs arī vadāmies, ka palielinājums ir ļoti ievērojams,” norādīja Kalsere. 

Viens no interesantākajiem faktiem par Būšnieku ezeru, ir tā atrašanās 10 metrus virs jūras līmeņa, kaut gan ezers ir tikai 1,5 kilometra attālumā no jūras. Lagūnu tipa ezers, kas izveidojies starpkāpu ieplakā ir arī “NATURA 2000” dabas liegums, tā ir nozīmīga dzīvotne ligzdojošiem putniem un ezerā mītošām zivīm, tāpēc arī šī jaunā projekta ietvaros pie ezera varam ieraudzīt zivju koka skulptūras, kuras veidojis tēlnieks Gatis Selderiņš. 

Par jaunajiem objektiem stāstīja tūrisma centra vadītāja: “Ir uzstādītas jaunas septiņu zivju koka figūras, protams, būs kā papildinājums un izzinoša dabas stunda. Vēl pievienos plāksni  ar zivju nosaukumiem. Šīs nu ir tās septiņas populārākās zivju sugas, kuras mīt ezerā.” 

Kokā izgrebta rauda, līdaka, plaudis un citas zivis. Saistošs un trīs valodās ir izlasāms arī jaunais informatīvais stends. Plāksnē atveidota iztaustāma takas līnija, pieejamie objekti, kā arī iestrādātas trīs organiskā stikla dzīvnieku figūras.

“Stendā ir būtiska informācija par to, kādas vietas ir pieejamas cilvēkiem ratiņkrēslos, kur viņš var pats tikt galā, kur vajadzīgs kāds palīgs. Kāds ir slīpums nobrauktuvēm, visa vajadzīgā informācija,” atzīmēja Kalsere.

Jaunievedumi ir turpinājums jau iesāktam “UniGreen” projektam, stāstīja Kurzemes plānošanas reģiona projekta vadītāja Alise Lūse. Viens no mērķiem ir uzlabot vides pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti. 

“Darba vēl ir daudz. Nolēmām padarīt Kurzemi un arī pārējos reģionus Latvijā pieejamākus [cilvēkiem ar invaliditāti], lai cilvēki varētu doties dabā. Sešas vietas, ko mēs atlasījām Kurzemē, kur veiksim infrastruktūras uzlabojumus – Kazdanga, Kalēti, Alsunga, Liepāja, Skrunda un, protams, Ventspils,” norādīja Lūse. 

Visās šajā vietās jau ir veikti uzlabojumi, piemēram, sakārtots segums, lai cilvēki varētu pārvietoties ratiņkrēslos, uzstādītas sausās tualetes. Tagad seko turpinājums, lai padarītu stendus interesantākus arī bērniem un cilvēkiem ar invaliditāti.   

Lūse skaidroja: “Šobrīd šie te stendi ir pieblīvēti ar diezgan daudz informāciju, ar daudz tekstu. Ja bērns atnāk vai cilvēks ar kognitīviem traucējumiem, viņiem tas stends ir varbūt nedaudz par sarežģītu un nav tik uztverams. Mēs šajā projektā centāmies uztaisīt šos stendus vieglus, ārkārtīgi interesantus, lai bērniem ir viegli pieiet klāt viņiem, pieskārties un iztaustīt.”

Liepājā uztaisīts putnu stends no organiskā stikla, bet Skrundā plānots uzstādīt pilskalna taktilo maketu trīs dimensiju formātā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti