Kurzemē sākušās vides gidu apmācības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Kurzemē šonedēļ sākušās vides gidu apmācības.  Projektu, ko īsteno vairāki sadarbības partneri, atbalsta Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonds. Līdz nākamā gada beigām plānots apmācīt aptuveni 20 cilvēkus, kuri iegūs vides gida sertifikātu. Vides gidi galvenokārt ir cilvēki, kuri dzīves laikā ir uzkrājuši zināšanas par dabas un sava novada vērtībām un vienlaikus ir spējīgi par to pastāstīt citiem, vadot ekskursijas. 

Kurzemē sākušās vides gidu apmācības
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Nidas purvs ir unikāls ar to, ka tas robežojas ar Baltijas jūru, principā purva slānis ir jūras krasta atseguma daļa," stāsta vides gids no Nīcas novada Andris Maisiņš. Viņš ir cilvēks, kurš par vides gidu ir kļuvis savas dzīves laikā, iegūstot pieredzi, strādājot Dabas aizsardzības pārvaldē, padomju laikā vadot cilvēkus ekskursijās un joprojām aktīvi interesējoties par tām vērtībām, kas sastopamas piekrastē gan Nīcas pusē, gan Rucavā.  Andris Maisiņš vada ekskursija Papes dabas parkā. 

"Pēdējā laikā es cenšos stāstīt to, cik šausmīgi lielu ietekmi uz dabu atstāj cilvēks, jo principā, ja mēs runājam par kaitēkļiem, es uzskatu, ka cilvēks ir lielākais kaitēklis uz Zemes, jo neviena cita suga nespēj tā izmainīt mūsu zemeslodi un pat mūsu klimatu, kā to dara cilvēks," stāsta Maisiņš, uzsverot, ka vides gida darbā liela nozīme ir uzmanības pievēršanai vides problēmām.

Andris Maisiņš uzskata, ka viena no būtiskākajām lietām, kas ir pamats labam vides gidam, ir zināšanas, ar kurām vari dalīties, stāstot par dabas vērtībām un savu novadu. Tur arī meklējami pirmsākumi vides gida darbam kā tādam, stāsta Vides gidu asociācijas valdes locekle un vides gidu trenere Ināra Cukura.  

"Pirmsākumi meklējami ļoti sen, jo arī Latvijā ir bijuši tādi paganeli [Paganels - tēls Žila Verna romānā "Kapteiņa Granta bērni" - red.], kas veduši cilvēkus dabā, un agrāk tie pārsvarā bija zinošie mežsargi, kas gājuši uz skolām, stāstījuši, organizējuši meža kopšanas talkas. Domāju, ka līdzīgi kā Andris Maisiņš, kuram ir lieliskas zināšanas, viņi ar tām dalījās," skaidro Cukura.

Taču bija periods Latvijā, kad vides gidu kustība tika valstiski atbalstīta, atklāj Ināra Cukura. Tad Latvijā ar Vides ministrijas un Dānijas Vides ministrijas atbalstu sagatavoja vairāk nekā 40 vides gidus. Projekts noslēdzās 2003. gadā.

"Pēc tam Latvijā sākās visiem zināmā krīze, un 2007. gadā Vides gidu koordinācijas centrs, kurš atradās Latvijas Dabas muzejā, tika likvidēts," stāsta Cukura. "Turpinājumā es kopā ar saviem kolēģiem rakstīju gan vietēja mēroga, gan pārrobežu projektus, un paralēli savam darbam muzejā mēģinājām šo kustību saglabāt un uzturēt, jo tas man vienmēr ir licies ļoti svarīgi."
 
Šobrīd Latvijā darbojas Vides gidu asociācija un cilvēki pašu spēkiem turpina darīt šo darbu. Savukārt Dānijā tā ir labi apmaksāta profesija, atklāj jomas eksperti. Latvijā ir svarīga tālākizglītība un atbalsta plecs tiem cilvēkiem, kuri ved cilvēkus dabā, tāpēc vides gidu apmācība šobrīd notiek vismaz dažādu projektu veidā.

"Projekta ideja radās kopā trīs vietējām rīcības grupām - ''Liepājas rajona partnerībai'', ''Talsu rajona partnerībai'' un "Partnerībai laukiem un jūrai". Vadošais partneris ir "Liepājas rajona partnerība", kurš bija šīs idejas virzītājs. Apvienojot šīs trīs vietējās rīcības grupas, tika izvirzīts mērķis izglītot vismaz 20 cilvēkus, kas vēlas kļūt par vides gidiem un kas tālāk var stāstīt informāciju par mūsu dabas vērtībām un dabas bagātībām," par vides gidu apmācības iniciatīvu Kurzemē stāsta projekta vadītājs Raimonds Reinis.  

Vides gidu kursos pieteikusies Natālija Grauduže no Rucavas novada, kura pirms bērnu kopšanas atvaļinājuma strādājusi Rucavas novadā par tūrisma darba organizatori. Vides gidu kursi viņai ir iespēja papildināt savas zināšanas un vairot uzdrīkstēšanos vadīt nākotnē ekskursijas arī ģimenes bišu dravā.  

Vides gidu kursos sapulcējušies dažādu profesiju un jomu speciālisti, muzeja darbinieki, tūrisma biroju cilvēki, ceļošanas firmu pārstāvji un citi, kam tuvs ir darbs ar cilvēkiem un ir platforma vai interese stāstīt par savu novadu vai dabas vērtībām.  Līdz nākamā gada beigām plānots apmācīt aptuveni 20 cilvēkus, kuri iegūs vides gida sertifikātu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti