4. studija

4. studija

4. studija

Izklaides Covid laikā - cirks no Lietuvas un karuseļi no Nīderlandes...

Kur pazudusi Lilastes upe?

Kur pazudusi Lilastes upe?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lilastes upe, pēc atpūtnieku vārdiem, vienmēr bijusi strauja un grūti pārbrienama. Šogad tā pēkšņi pazudusi. Kas noticis ar vienu no svarīgākajiem ūdens ceļiem jūras līča Vidzemes piekrastē? To devās skaidrot Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Lilastes upe iztek no tāda paša nosaukuma ezera. Tā atdala divas pašvaldības – Carnikavu un Saulkrastus. Kopējais garums ir viens kilometrs un 670 metru. Upei jāplūst cauri augstai piekrastes kāpu grēdai. Upi, kas ietecētu līcī, gan neredz.

"Vispār man liels pārsteigums. Es nekad ar kājām nevaru tikt pāri tai upei. Šodien nāku – hm, nav upes. Man pirmo reizi tā, ka ar kājām var iet un ūdens nav priekšā," teica Carnikavas iedzīvotājs Guntis.

Upe apstājusies. Salīdzinot ar 2008. gada fotouzņēmumu, upe izsīkusi vismaz 200 metru attālumā no ietekas jūrā. 

Dabas aizsardzības pārvaldes vadītājs Andrejs Svilāns notiekošo skaidroja ar klimata pārmaiņām. "Mēs ļoti labi redzam, kādas ir vasaras – pa mēnesim, pa pusotram mēnesim nav ūdens, un viņam īsti nav, no kurienes rasties. Tas ir viens no apstākļiem, protams, apstākļi var būt vēl citi."

Lilastes upe vienmēr tiek iekļauta aktīvās atpūtas cienītāju maršrutā, lai no ezera ērti un ātri nonāktu līdz jūrai. Šobrīd līdz mērķim nav iespējams nokļūt. Ūdens ir pazudis.

Latvijas Sērfošanas un SUP federācijas pārstāvis Dainis Pūka Lilastes upes raksturu iepazinis jau vairāku gadu garumā. Un šis gads neesot vienīgais, kad upe spītīgi vairs neietek jūrā.

"Nevajag satraukties. Tas nav nekas traks, jo daba un jūra dzīvo savu dzīvi. Pēc valdošajiem vējiem, kas tagad bija valdošie, ziemeļu, ziemeļrietumu vēji šo upi ir aizskalojuši ciet. Palielinoties vējam, vētras spēkam, no liedaga tiek paceltas smiltis, un atkarībā no vēja virziena tās uzkrājās zemākajās vietās," skaidroja Pūka.

Jūra vētras laikā upi aizrakusi ciet. Redzams, kā ūdens mežonīgā spēkā plosījis kāpas. Vismaz metra augstumā šeit bangojusi jūra.

"To vētru redzējām. Redzējām pie Gaujas, kā jūra nesa kokus Gaujā, kad straume gāja pilnīgi uz otru pusi. Šaurā Gaujas grīva bija vismaz trīs reizes platāka, jo bija aiznesta ar smiltīm. Šeit es pēc vētras esmu pirmo reizi, un tādu neesmu redzējis, jo es zinu, ka bija aizpūsta Lilastes upīte, bet, ka tādā mērā, tas ir pirmo reizi," teica vides aktīvists Mārtiņš Jērums.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pārstāve Linda Fībiga atzina: "Piekrastes upēm ir viens tāds trūkums, ka vētru ietekmē ar sanesumiem gultnes aizsērē, un daudzas pašvaldības arī tērē tam līdzekļus un arī tīra gultni. Citreiz labāk, citreiz sliktāk, citreiz upe pati tiek ar to galā, bet citreiz vajag palīdzību."

Ja citus gadus upi no kāpu gūsta vietējie iedzīvotāji spējuši atbrīvot ar lāpstām, tad šogad jau būšot nepieciešami papildspēki. Upei noteikti jāieplūst līcī, jo tas ir svarīgs zivju ceļš. 

Pagaidām nav zināms, kad notiks upes atbrīvošanas darbi, vietējie ļaudis spriež – jāpārdzīvo vēl citas rudens vētras, kas arī varētu ietekmēt Lilastes tecējumu. Bet tas, ka ūdens jau sācis krāties dzīvojamo māju pagrabos, jo tam īsti nav kur aizplūst, esot dzīves sīkums – lilastieši jūras raksturu labi iepazinuši un ar to sadzīvo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti