Vides fakti

Vai klimata pārmaiņas atņems ziemu arī šogad?

Vides fakti

Vides fakti

Mandarīnpīle

Kuldīgā mandarīnpīļu tēviņš izkarojis cienījamu statusu meža pīļu vidū

Mandarīnpīles (Aix galericulata) pamatareāls atrodas Tālajos Austrumos. Taču šīs sugas putni ligzdo arī Eiropā. Jau daudzus gadus atsevišķi mandarīnpīļu īpatņi tiek šur tur novēroti arī Latvijā – viens tēviņš trešo gadu aukstajā sezonā dzīvo starp meža pīlēm dīķī Kuldīgā.

Neaizsalušas ūdenstilpes un apdzīvotas vietas – divi raksturīgi biotopi, kuros ziemā lielākā skaitā mēdz koncentrēties putni. Ja daudzi cilvēki, diendienā čakli (bet nevajadzīgi) nesdami šurp maizi, nebūtu piesaistījuši nelielajam dīķītim pīļu baru, mēs droši vien nevarētu no pāris vien metru attāluma aplūkot mandarīnpīli - vienu no pasaulē krāšņākajām peldpīļu sugām.

Eiropā sastopamās mandarīnpīles ir gan tīši introducētas, gan no gūsta izbēgušas un viņu pēcteces. Lielākā Eiropas populācija izveidojusies Lielbritānijā.

Mandarīnpīļu tēviņš Kuldīgā.

Latvijā pirmais sugas klātbūtnes konstatējums atzīmēts pirms nepilniem trīsdesmit gadiem  Rīgā. Kopš tā laika novērojumu daudzums kļuvis visai iespaidīgs. Loģiski, ka to pašu var teikt arī par novērojumu vietu daudzumu.

Ne viens vien šīs sugas putns Latvijā labprāt demonstrējas regulāri vienā un tai pašā teritorijā. Arī Kuldīgas dīķī mandarīnpīles tēviņš aukstajā sezonā aplūkojams jau trešo gadu pēc kārtas. Redzams, ka viņš labi iejuties starp meža pīlēm, ar agresiju izcīnījis sev itin cienījamu hierarhisko statusu.

Mandarīnpīļu tēviņš Kuldīgā.

Mātītes šim tēviņam nav, bet veidot tuvas attiecības ar plaši pieejamajām „meženēm” putnam liedz īpaši dabas likumi.

Par mandarīnpīļu ligzdošanu mūsu valstī savvaļā nekādu ziņu nav. Vismaz pagaidām – nav. Tiesa, tas, ka nav ziņu, nenozīmē, ka nav ligzdotāju.

 

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt