Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Andri Ameriku

Ērces šobrīd ir ļoti izbadējušās

Kukaiņu pētnieks: Pēc ziemas ērces ir ļoti izbadējušās

Ērču monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot ar pagājušā gada pavasari, ērču aktivitāte šobrīd ir aptuveni divas reizes lielāka. Atsevišķās vietās var sastapt 53 ērces uz vienu kilometru.                      

Siltā laika dēļ ērču aktivitāte šogad sākusies nedaudz agrāk kā parasti. Entomologs Voldemārs Spuņģis saka, ka ērces šo ziemu pārdzīvojušas labi: “Tagad līdz ar siltajām dienām viņas ir ļoti aktīvas kļuvušas. Pusgadu nav ēdušas, un viņas ir ļoti izbadējušās. Jāņem vērā - ja temperatūra ir +5 grādi, bet spīd saule, ir vietiņas uz zemes, kur [temperatūra] ir daudz augstāka, un cilvēkiem jābūt uzmanīgiem, jo ērces ir ļoti aktīvas.”

Šobrīd ērces visbiežāk var sastapt saulainās mežmalās un pie krūmājiem. Tās uzturas uz zāles stiebriem aptuveni 10 – 15 centimetru augstumā no zemes.

Mežmalā uzrunāto cilvēku attieksme pret mazajiem asinssūcējiem ir dažāda: daži domā, kā sevi pasargāt no to pārnēsātajām encefalīta un Laimas boreliozes, citi nē.

26 Latvijas novados, kur inficētās ērces ir sastopamas biežāk, valsts šogad apmaksā vakcīnas pret encefalītu bērniem vecumā no viena līdz 18 gadiem. Savukārt pārējos novados dzīvojošie bērni līdz divu gadu vecumam var saņemt 50% atlaidi vakcīnas iegādei aptiekās. Nepieciešama vien ģimenes ārsta izrakstīta recepte.

Tā kā vakcīna pret Laimas slimību nav izgudrota, dodoties dabā, eksperti iesaka ievērot arī citus piesardzības pasākumus. “Ir vēlams valkāt gaišas drēbes, vēlams no slidena materiāla, lai ērcēm būtu grūtāk pieķerties un noturēties. Dažādi izsmidzināmie līdzekļi nepalīdzēs no ērces piesūkšanās, ja cilvēks nebūs uzvilcis piemērotu apģērbu,” norāda Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Antra Bormane.

Dodoties brīvā dabā, vērts arī padomāt par suņu aizsardzību pret ērcēm. Pēdējos gados Latvijā arvien biežāk šie mazie kukainīši pārnēsā tādu slimību kā babezioze, kas suņiem var izrādīties pat nāvējoša. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti