Panorāma

Latvijas uzņēmums Lielbritānijā: esam neziņā par Brexit

Panorāma

Rīgā rindā uz pašvaldības dzīvokli – 3400 cilvēki

Konfiscētie dzīvnieki tiesas spriedumu gaida patversmē

Konfiscētie dzīvnieki patversmē noveco, gaidot tiesas spriedumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vairākas Rīgas dzīvnieku patversmes nonākušas situācijā, kad tur izmitinātajiem ķepaiņiem jaunus saimniekus nevis neizdodas atrast, bet patversmē nonākušos kaķus un suņos adopcijai piedāvāt nedrīkst. Tas tāpēc, ka viņu saimnieki, kas sodīti par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem, lēmumu par konfiskāciju apstrīdējuši tiesā. Un, kamēr tiesvedības ar katru mēnesi stiepjas garumā, kaķēni un kucēni par lieliem dzīvniekiem pieaug patversmē.

46 kuriļu bobteili, kurus raksturo kā kaķus ar maza lūsīša izskatu un suņa dvēseli, Ulubelē dzīvo jau kopš augusta vidus. Patversmē viņi nonāca pēc tam, kad kādā Garkalnes novada dārziņu teritorijas īpašumā ņaudošos kaķus pamanīja kaimiņi un izsauca policiju.

Skats bija neaprakstāms: vecā, sapuvušā ūdeļu būrī sabāzti pa četri, pa seši kaķi, 30 grādu karstumā pārklāti ar siltumnīcas plēvi, bez ēdiena, bez ūdens. Viens kaķītis nākamajā dienā nomira, viņš bija galīgi novārdzis, atūdeņojies.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pret kaķu saimnieci ierosināja administratīvā pārkāpuma lietu un lēma dzīvniekus konfiscēt. Kopš tā laika viņi dienas vada Ulubelē. "Visi kaķīši ir tiešām ļoti mīļi, glīti, un atsevišķi apmeklētāji jau ir izrādījuši interesi, un patversmes darbinieki nešaubās, ka visiem jau sen būtu atrastas jaunas mājas, bet diemžēl viņus atdot nedrīkst," teica Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa.

Kaķu audzētāja PVD lēmumu par dzīvnieku konfiskāciju pārsūdzēja dienesta vadībai. Kad tā lēmumu nemainīja, sekoja prasība tiesā, un audzētājai negatīvajam tiesas spriedumam – apelācijas sūdzība. Kad lietu skatīs otrās instances tiesa, tiks lemts tikai pēc mēneša. Latvijas Televīzijai izdevās sazināties arī ar pašu kaķu saimnieci, tomēr viņa jau pēc sarunas savu viedokli aizliedza publicēt.

Sludinājumu portālā "ss.lv" kuriļu bobteilu šķirnes kaķu cena svārstās no trīs līdz septiņiem simtiem par vienu dzīvnieku. Tātad par 46 kaķiem varētu saņemt no nepilniem 14 līdz pat vairāk nekā 30 tūkstošiem eiro. Tikmēr kaķu saimniecei piemērotais naudas sods ir 320 no administratīvajā likumā maksimāli pieļaujamajiem 350 eiro.

Šādos gadījumos dzīvnieku uzturēšanās izmaksas patversmēs sedz valsts. Pēc galīgā sprieduma attiecīgo summu var mēģināt piedzīt no saimniekiem. PVD pārziņā šobrīd ir vēl viens līdzīgs gadījums. "Notiek tiesvedība arī par Rodēzijas ridžbekiem, kuri bija izņemti 18 gabali. Joprojām arī no pagājušā gada septembra. Suņi, kuri tika izņemti pusotra mēneša vecumā, ir sasnieguši jau vairāk nekā pusgadu, līdz ar to viņu socializācija sagādās lielas problēmas," stāstīja Riekstiņa.

Šonedēļ rīkotajā dzīvnieku draugu piketā pie Saeimas viena no prasībām bija ar likumu aizliegt turēt dzīvniekus cilvēkiem, kas reiz sodīti par cietsirdīgu izturēšanos pret saviem mīluļiem. Šāda norma Dzīvnieku aizsardzības likumā gan jau ir, bet Zemkopības ministrija rosinājusi to izņemt – kriminālprocess tādu iespēju tāpat paredzot, bet administratīvā kārtā šī norma netiekot piemērota, jo ir pārāk daudz veidu, kā to apiet. Gan ministrijā, gan PVD norāda, ka jāmeklē efektīvāki kontroles mehānismi. Vairāki Saeimas deputāti tomēr iestājušies par normas saglabāšanu.

Likuma grozījumos, ko skatīs nākamnedēļ, plānots iekļaut arī normu, kas liek reģistrēt mājdzīvnieku audzētājus. To atbalsta arī PVD. "Nav noslēpums, ka ļoti daudz šo pavairotāju dzīvniekus tur briesmīgos apstākļos, kā tas tieši bija ar šiem kaķiem. Viņus pārsvarā tirgo caur sludinājumiem, caur sociālajiem tīkliem, un, kad ir klients dabūts, pārved uz kādu citu dzīvokli ar skaistiem spilventiņiem ar sunīšiem un kaķīšiem, un klienti domā, ka tā viņi dzīvo visu laiku, bet patiesībā viņi dzīvo šausmīgos apstākļos," teica dzīvnieku patversmes “Ulubele” vadītāja Ilze Džonsone.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti