Kolumbijā cīnās ar klejojošajiem Eskobara nīlzirgiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Kolumbijā samilst nīlzirgu problēma. Tas ir bijušā narkobarona Pablo Eskobara mantojums. Savulaik viņš savam privātajam zoodārzam ieveda vien dažus nīlzirgus. Bet pēc Eskobara nāves Latīņamerikai svešie dzīvnieki nokļuva savā vaļā un ir savairojušies. Apdraudēts ekoloģiskais līdzsvars, un ir bažas par cilvēku drošību. Ātru risinājumu nav.

Savas varas un ietekmes zenītā 80. gados kolumbiešu narkobarons Pablo Eskobars savā vairāk nekā divu tūkstošu hektāru īpašumā uzturēja privāto zoodārzu, kurā bija tādi Kolumbijai eksotiski dzīvnieki kā ziloņi, žirafes, arī nīlzirgi. Pēc Eskobara nāves apšaudē ar policiju 1993. gadā lielākā daļa dzīvnieku atrada jaunas mājas vai gāja bojā. Bet ne nīlzirgi.

Gadu gaitā nīlzirgu populācija Kolumbijā ir uzplaukusi. Milzīgais dzīvnieks tur ir sveša suga, tomēr vietēji apstākļi tam ir ideāli piemēroti – ezeri un upes, zālāji un nekādu dabisko ienaidnieku. Tagad Kolumbijā savā vaļā dzīvo vismaz 80 nīlzirgu – pēcteči četriem, kurus reiz atveda Eskobars.

“Nīlzirgi ir liela problēma. Tie ir eksotiski svešzemju sugas dzīvnieki, kuru skaits Kolumbijā strauji pieaug. Mums savvaļā tagad ir vairāk nekā 70 nīlzirgu. Šie dzīvnieki netiek kontrolēti, viņi dzīvo brīvi. Tas rada virkni ekoloģisku problēmu. Viņi ietekmē vietējo ekosistēmu un izspiež vietējās sugas,” norāda veterinārārste Džīna Serna.

Ekosistēmu ietekmē arī fakts, ka nīlzirgi dienas pavada, atvēsinoties ūdeņos un turpat arī nokārtojas. Tas maina ezeru ūdens ķīmisko sastāvu un izraisa kaitīgu aļģu ziedēšanu.

Vietējie iedzīvotāji iemācījušies sadzīvot ar jauno kaimiņu. Veikalos tirgo nīlzirgu suvenīrus.

Tomēr varasiestādes bažījas, ka viņi var uzbrukt cilvēkiem, kaut pagaidām tas nav noticis.

Varasiestādes meklē veidus, kā risināt nīlzirgu problēmu humānā veidā. Plāns ir dzīvniekus sterilizēt, tomēr sagūstīt vieglās automašīnas svara dzīvnieku nav viegls uzdevums. Iestādes arī atzīst, ka ar to vien var nepietikt – aplēses liecina, ka nākamo desmit gadu laikā nīlzirgu skaits četrkāršosies un galu galā varētu būt mērāms tūkstošos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti