4. studija

Vai tiešām pārdevējām liek strādāt bez pusdienām un atpūtas?

4. studija

Mobilais telefons - bīstamāks nekā alkohols vai ātruma pārsniegšana!

Ko par Latviju pastāsta vasarā ierakstīto putnu balsis?

Ko par Latviju pastāsta vasarā ierakstīto putnu balsis?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Aizvadītajā vasarā Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicināja cilvēkus no visas Latvijas ierakstīt sev apkārt dzirdamās putnu balsis. Kādi izrādījās šī vērienīgā datu vākšanas procesa rezultāti, un kādi putni dzīvo Latvijā?

Latvijas Ornitoloģijas biedrības projektu vadītājs, sertificēts putnu eksperts Andris Dekants pastāstīja, ka 88 cilvēki ir iesūtījuši katrs aptuveni divus ierakstus. Kopā ornitologs noklausījies gandrīz 300 ierakstu no dažādām Latvijas vietām.

“Es kā tāds mākslas kritiķis klausos 25 stundas dažādu putnu “priekšnesumus”. Kopā es saskaitīju pusotru tūkstoti individuālu putnu, kas ir sadzirdēti, kurus es esmu noteicis, klausoties ierakstus,” teica Dekants.  

Šogad, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, putnu balsu ierakstu veicēju vidū bijusi vērojama nedaudz lielāka aktivitāte. Pērn visu iesūtīto ierakstu kopējais laiks bijis nedaudz zem 24 stundām, bet šogad tās ir 26 stundas. Lielākā daļa ierakstu tapuši ārpus plaši apdzīvotām vietām, tālāk no Rīgas un lielajām pilsētām. Puse no visiem ierakstiem ir veikti Latgalē. Ir arī labi atklājumi. Kā uzsvēra Dekants, vairākas interesantas ierakstos dzirdamās sugas tik bieži un viegli rokās nedodas – piemēram, upes tārtiņš, mērkaziņa, mazais dūkuris.
Bet visinteresantākie bijuši divi ieraksti – viens no Latgales un otrs no Priekules apkārtnes.

“Latgales ierakstā ir aizdomas par Latvijā ļoti reti ligzdojošo zaļo dzilnu.

Tā kā tas putns tur iesaucas tikai vienu reizi, tālu fonā, nu, īsti droši mēs nevaram ieskaitīt, bet ir vērts aizbraukt un pārbaudīt. Bet gadījums pie Priekules – tur savukārt ir vēl retāka suga, kas Latvijā no dienvidiem ienāk. Un vēl nav konstatēta, pierādīta ligzdošana. Tā ir lielā stērste. Bet arī šajā gadījumā tas ieraksts nav pārāk kvalitatīvs, ar lielu fonu, kaut kur fonā tā stērste iedziedas vienu reizi,” stāstīja ornitologs. 

Lai pārliecinātos, ka konkrētais putns ir patiešām reta un nemanīta suga, putnam ir jāiedziedas vismaz divas reizes, lai būtu pārliecība, ka kāds cits putns to neimitē vai kaut kas ierakstā varbūt tikai izklausījies pēc kāda reta putna. Akcijas mērķis gan ir ievākt ziņas par plaši sastopamām putnu sugām, bet arī retumi gadoties, par ko ornitologiem ir liels prieks. 

“Putnu dažādība vidēji vienā ierakstā ir astoņas, deviņas sugas.

Ieraksti, protams, ļoti atšķiras – daži ir vakaros, pat naktīs, daži ir agros rītos. Tie, kas ir agros rītos, tie parasti ir ar vairāk sugām, un tie, kas ir tādā sezonas plaukumā, maija vidū, piemēram, protams, arī būs vairāk sugu nekā aprīļa ierakstos, bet sugas būs citas. Daudzos ierakstos ir virs 10 sugām, virs 15 sugām, un tā ir tāda liela bagātība, ja jūsu apkārtnē vienā piecminūšu ierakstā ir 17 sugas, 18 sugas – tas ir tāds ļoti, ļoti labs rādītājs, un ir vairāki tādi ieraksti, kur ir šāds skaits sugu,” informēja Dekants. 

Arī šogad, jau no 20. marta līdz pat jūlijam, ļaudis tiek aicināti veikt skanīgus putnu dziesmu ierakstus. 
“Cilvēkiem šī akcija ļoti patīk, viņi ir ļoti priecīgi, ka kāds viņiem pasaka, kas tad viņu viensētā tur ir dzirdams un kādi putni tur ligzdo,” uzsvēra ornitologs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti