Zināmais nezināmajā

Atkritumu apjoms piekrastē pieaug. Mikroplastmasa organismā

Zināmais nezināmajā

Apvelings un viedās bojas. Kā un cik strauji mainās dažādi rādītāji jūrā?

Kas notiek ar bioloģiskajiem atkritumiem?

Ko drīkst mest bioloģisko atkritumu konteineros?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vācot bioloģiskos atkritumus dārza kompostam vai izmetot tos īpašajā atkritumu konteinerā pilsētās, svarīgi, lai tie varētu noārdīties kompostēšanas ciklā, raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja biedrības "Zero Waste Latvija" pārstāve Zane Gailīte un vides pārvaldības inženiere, "Getliņi Eko" projektu vadītāja Baiba Rosicka.

Atkritumi kvalitatīva izejviela

Bioloģiski noārdāmo atkritumu savākšana Pierīgas reģionā tika uzsākta 2021. gada 1. janvārī. Gadā tiek savāktas aptuveni 300 000 tonnas atkritumu, no tiem apmēram 40% ir bioloģiskie atkritumi. 

"Lai iegūtu kvalitatīvu izejvielu, ir ļoti svarīgi, lai nebūtu citu materiālu piejaukumu," norādīja "Getliņi Eko" projektu vadītāja Baiba Rosicka.

Atkritumi, no kuriem iegūst kvalitatīvas izejvielas, ir jebkura veida bioloģiskie jeb pārtikas un "zaļie" atkritumi. Biedrības "Zero Waste Latvija" pārstāve Zane Gailīte skaidroja, ka bioloģiskie atkritumi ir "viss, kas palicis pāri mūsu virtuvē – mizas, neapēsts ēdiens, zāle, lapas. Arī tas, kas mums aug dārzā – nelieli zariņi, noziedējušas puķes." 

"Katram būtu jāpadomā, ko viņš varētu kompostēt mājās, jo tehnoloģija neatšķiras. Tas, kas ir spējīgs dabā noārdīties, to varam noārdīt arī šajā paātrinātajā ciklā," sacīja Rosicka.

No kā būtu jāuzmanās, šķirojot bioatkritumus? 

Veidojot kompostu dārza konteineros, Zane Gailīte ieteica sekot pēc iespējas precīzākām atkritumu apsaimniekotāja sniegtajām norādēm, ko drīkst vai nedrīkst mest konteineros. Rosicka piebilda, ka dzīvnieku izcelsmes produkti tiek pieņemti brūnajos konteineros. 

Jāuzmanās arī no dažādiem izstrādājumiem, kuri var šķist dabīgi, taču satur mikroplastmasas un citus nenoārdāmus materiālus. Nebūtu ieteicams kompostēt un eksperimentēt ar papīra krūzītēm, traukiem, jo bieži šīs lietas mēdz saturēt plastmasas daļas. 

"Ja ir šaubas, pārbaudām vai labāk neliekam, nekā liekam, jo jebkura – gribēta vai negribēta – šķirošanas kļūda sabojā izredzes, ka gala rezultāts būs kvalitatīvs," skaidroja Gailīte. 

Ko drīkst un ko nedrīkst mest brūnajos konteineros?

Bioloģiskajiem atkritumiem speciāli paredzētajos brūnajos konteineros ieteicams mest to, ko "es varu ēst, vai to, ko būtu gatavs ēst mans mājdzīvnieks."

Rosicka neieteica tajos mest papīra izstrādājumus, jo tīra papīra ir ļoti maz. "Lai papīra salvetes padarītu izturīgākas, tām pievieno dažādas šķiedras. Līdz ar to pēc izskata vairs nav iespējams noteikt, vai šie materiāli ir pilnībā bioloģiski noārdāmi."

No pārstrādātajiem atkritumiem var iegūt metāna gāzi, CO2 un kompostu, kuru var izmantot dārzos un lauksaimniecībā. Rosicka sacīja, ka galvenais ir pilnībā tīrs izejmateriāls: "Ja ir tīrs izejmateriāls, bez jebkādiem  cita veida piejaukumiem, trīs mēnešu laikā varam iegūt kvalitatīvu kompostu."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti