Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds III

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ko darīt, ja mājās starp trīs kaķiem valda naids

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Runcis Ričards vairāk nekā divdesmit gadus mājās bijis vienīgais saimnieks. Bet pirms gada ģimenē ienāca kaķene Rufita (Rufa).  Ja sākumā abi sapratās bez naida, tagad sešus gadus vecā bengāliete sāk izrādīt pārākumu un Ričards spiests atkāpties. Ko darīt, lai starp kaķiem nebūtu kara?

Rufa mājās tika paņemta kā pieaudzis kaķis, tomēr viņas rotaļīgums nekur nebija pazudis. Diemžēl Ričards atteicās būt par spēļu biedru, tāpēc jaunā kaķene kļuva greizsirdīga.

"Viņa gribēja spēlēties ar to veco runci, viņa gāja viņam klāt un mīlinājās, bet vecais runcis nerādīja nekādas emocijas, un tad likās, ka viņu tā kā atstumtu, jo viņa grib spēlēties, bet nav, ar ko spēlēties. Kad es varbūt apmīļoju to veco runci, viņa uzreiz nāca klāt un demonstratīvi sadeva tam vecajam runcim, un tas likās tiešām, ka viņa grib būt saimniece šeit mājās," teica Ričarda, Rufitas un Riko saimniece Dagnija Baufele.

Kā jau Bengālijas kaķis, Rufita ir izteikta līdere. Jūtot, ka Ričards zaudē savu spēku, viņa sākusi cīņu par jauno statusu. Galvenā kauja ir par tualetēm, kuras visas, šķiet, ir kaķenes frontes pusē.

"Vecais runcis sāka apmeklēt nevis savu kasti, bet sāka čurāt pilnīgi citās vietās, un to es pamanīju gan vienu reizi, gan otru reizi, tas bija gan virtuvē, gan vannas istabā," stāstīja Dagnija.

Dagnija situāciju mēģina risināt ar trešo kaķi. Pavisam nesen mājās ienāca arī trīs mēnešus vecais Riko, lai sastādītu kompāniju Rufai. Lai arī kaķene kļuvusi nedaudz mierīgāka, tas nav atrisinājis Ričarda bailes iet uz kastīti.

"Ko man darīt, lai tomēr mums šī čurāšana nenotiktu, kad tomēr vecais runcis baidās iet uz tualeti, un kā atrisināt šo problēmu," vaicāja Dagnija. Situāciju risināt devās dzīvnieku uzvedības eksperts Alberts Čipuštanovs.

Rufas uzvedībā nav vērojams nekas neparasts. Sajūtot, ka vecais kaķis kļūst fiziski vājāks, kaķene nolēmusi ieņemt viņa vietu mājas hierarhijā.

Dzīvnieku uzvedības eksperts Alberts Čipuštanovs pieļāva: "Viņam var būt artrīts, viņam grūtāk kustēties, viņš nevar atbildēt uz viņas kaut kādu agresiju un aizstāvēt sevi kaut kādās situācijās, un viņa sāka kontrolēt tos ceļus, kas ved uz tualeti, un tāpēc arī parādījās tikai pēc gada šī problēma."

Tāpat kā cilvēku pasaulē, arī kaķiem ir tikai viens veids, kā kļūt par galveno – kontrolēt visus pieejamos resursus. "Tie resursi ir gan barošanas vietas, ir tās pašas tualetes, telpas, un pats galvenais resurss esat jūs, tāpēc viņi gan prasa jūsu uzmanību, gan varbūt savā starpā arī kautiņš dēļ jūsu uzmanības," skaidroja dzīvnieku eksperts.

Tā kā Ričards jaunāks nekļūs, vienīgais veids ir palīdzēt kaķim pārvarēt stresu. Ja kaķis sācis nokārtoties ārpus kastītes, tā jānovieto tur, kur peļķe atstāta. Jāatceras – šajā gadījumā mājās jābūt vairākām kastītēm.

"Parasta formula ir tāda, cik ir kaķi mājās plus viena tualete, tik daudz tualetēm arī jābūt. Jums stāv tualetē viena kaķu tualete un vannas istabā otra, tad trešo vajag ievietot tajā virtuves daļā, kur šitais kaķis var pačurāt, un tādā veidā viņu mēģināt pieradināt atkal iet tajā tur tualetē, un pēc tam to tualeti var bīdīt tur, kur jums vajag," sacīja Čipuštanovs.

Kaķa stresu samazināt palīdz gan nomierinošie līdzekļi, gan speciāla barība. Taču vai mazais kaķēns Riko vecajam runcim nav vēl viens pārdzīvojums?

"Vecais kaķis parādīja to robežu, kuru nedrīkst pārkāpt tam jaunajam kaķim, tad būs miers, bet, kad kaķis izaugs un viņš mēģinās kaut ko mainīt, tad varbūt nebūs tik mierīga situācija, tas arī ir iespējams," pieļāva dzīvnieku eksperts.

Parasti, lai izvairītos no konfliktiem, jaunais kaķis ģimenē jāiepazīstina pakāpeniski divu nedēļu periodā. Sākumā jādod apošņāt vienam otra mantiņas un kaķi jātur atsevišķās telpās, savukārt aci pret aci komunikāciju nedrīkst uzspiest – tai jānorit dabiski.

Dagnijas mājā vietas ir daudz, bet dzīvoklī ar vairākiem kaķiem jāpadomā par atsevišķiem plauktiņiem vai kaķu mājām vairākos līmeņos, kur kaķim justies droši.

Un, protams, jāatceras par attālumu starp ēdiena traukiem.

"Nevajag barot no vienas bļodas, bet lai tās bļodas stāvētu netālu viena no otras, tad viņiem rodas jauna pieredze, abi blakus, abi ēd un abiem ir labi, pozitīva pieredze," sacīja Čipuštanovs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti