Rīta Panorāma

Radošās apvienības "ATOM" pirmais studijas albums "The milky way"

Rīta Panorāma

LIKTA ikgadējā konference - "Zināšanu arēna". Intervija ar Signi Bāliņu

Suņa skološanas ābece: Nokārtošanās

Kļūda suņa tualetes apmācībā – nevešana ārā un izlīdzēšanās ar speciāliem paklājiņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Daudzās Eiropas valstīs draudzīgi, priecīgi, nerejoši suņi ir norma. Ar suņiem var doties pastaigās pa parkiem, kafejnīcās un veikalos. Tie nerada nekādas problēmas. Tā visa pamatā ir suņu apmācība. Pirmais apmācību posms sākas ar suņa dabisko vajadzību nokārtošanu. Kādas kļūdas šajā procesā visbiežāk pieļauj saimnieks, un kā tās labot?

Lai cik tas dīvaini arī būtu, ceļš līdz paklausīgam, izskolotam un socializētam sunim sākas tieši ar tualetes vajadzībām. Tipiskākā kļūda, ko pieļauj saimnieki un kas, izrādās, Latvijā ir pat ļoti izplatīta, ir suņa nevešana ārā, jo veikalos taču nopērkami speciāli paklājiņi.

"Pats briesmīgākais, ko var izmantot, ir šādi paklājiņi. Suns vēlas nokārtoties prom no tās vietas, kur viņš dzīvo. Ar paklājiņu mēs viņam mācām, ka nesmird, viss ir kārtībā, čurā šeit un viss būs labi. Suns pačurā, viņam smird, bet, no otras puses, viņš gūst pozitīvu apstiprinājumu no jums un ar laiku pie smakas viņš var pierast," teica Latvijas Kinoloģijas federācijas instruktors Ivars Lielpēteris.

Tātad aizmirstam par šādiem paklājiem gan kucēniem, gan pieaugušiem suņiem, izņemot gadījumus, ja dzīvniekam ir kādas nopietnas veselības problēmas.

"Tad, kad jūs izejat ārā ar kucēnu, ejiet ar īsu pavadu un vienkārši stāviet un gaidiet. Viss, ko viņš ierauga, tas ir jauns, smaržas ir jaunas un viņš var sākumā aizmirst, ka jāčurā. Nekur neejiet, lai suns izstaigā rādiusu, kas ir ap jums. Kad viņam apniks, viņš atcerēsies, ka vajag čurāt un nokārtosies. Tajā brīdī vajag viņu paslavēt," teica kinologs.

Šādā pašā veidā var mācīt arī pieaugušu suni. Visvieglāk to būs darīt no rīta. Pieceļamies un pirms bārdas skūšanas vai grima kārtas uzklāšanas un suņa pabarošanas dodamies ārā. Sunim ir dabiski nokārtoties kaut kur citur, nevis tur, kur viņš dzīvo. Ja suns tomēr ārā negrib nokārtoties, saknes meklējamas saimnieka neadekvātā uzvedībā un, iespējams, būs nepieciešama kinologa palīdzība.

"Nedrīkst sodīt, ja suns pakakā vai pačurā iekšā. Nekad, vienalga, vai šo brīdi jūs redzat vai neesat redzējis. Ja jūs šo brīdi neesat redzējis, suns vispār nesaprot, par ko aizrādiet. Šādā brīdī krīt jūsu autoritāte un paklausīgs suns jums nespīd. Suns tik ļoti neatdala āru no iekšas. Bet tas, ko viņš uztvers, ka viņš ir dabūjis sodu, ka atļāvies to darīt jūsu klātbūtnē. Pēc tam veidojas nākamā situācija, ka cilvēki 3-4 stundas iet ar suni ārā un viņš vispār neko nedara. Atnāk iekšā un aiziet stūrī pačurāt," stāstīja Lielpēteris.

Dabisko vajadzību nokārtošana ir ļoti būtisks suņa apmācības posms, jo šādā veidā saimnieks sakārto dzīvnieka ikdienas ritmu.

Suņa izvešana ārā minimums divas reizes dienā ir obligāts pasākums. Ja jums nav laika iziet ar suni pastaigā, tad suns jums nav nepieciešams.

"Suns pierod pie mūsu ikdienas ritmiem. Tāpēc ir svarīgi plus, mīnuss ritmu ievērot. Nevajag obligāti pa minūtēm iet ārā, piemēram, septiņos rītā vai astoņos vakarā, bet, ja plus/mīnus laikus ievēro, tad suņa organisms pierod pie rituāliem," teica federācijas instruktors.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti