4. studija

Kāpēc Latvijā dzimušai deviņdesmitgadīgai sirmgalvei atņēmta Latvijas valsts pilsonība?

4. studija

Pēc kādiem labumiem uz Lielbritāniju dodas latviešu pensionāri?

Sulu laiks sācies!

Kļavu sulu tecināšanai netraucē pēkšņs sals

Šī gada siltā ziema darījusi savu un kļavu sulu cienītāji jau paspējuši ne vienā vien kokā izurbt caurumu. Tas nozīmē, ka sulu sezona ir atklāta.

Ziņots, ka saglabājoties ziemai neraksturīgi siltiem laika apstākļiem, agrāk sākusies kļavu sulu tecināšana un tirdzniecība. "Kad kļūst vēss, vadaudi sašaurinās, sulas tecēšana apstājas un atjaunojas, kad būs siltāks. Ar to jārēķinās, ka siltajās ziemās, kad temperatūra virs plusiem, ka sulu tecēšana sāksies agri un par to nav pat ko brīnīties," skaidro Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns.

Ja pēkšņi uznāk sals, tas kļavai nekaitēs. Tāpēc agrā sulu tecināšana neērtības var sagādāt tikai sulas kārotājiem, ja nezina, kurā brīdī kļavai jau ir sula, kurā dalīties.

Indīgu kļavu nav, tāpēc tecināt sulu var no jebkura koka. Latvijā bez parastās kļavas vecos parkos ir sastopama sudrabkļava – arī tās sula ir dzerama. Taču tā nebūs tik salda kā Ziemeļamerikas kļavai, kas Latvijā gan nav sastopama.

Tā kā kļavu sula ir cukura un minerālvielu šķidrums, ko koks izmanto lapu plaukšanai un ziedēšanai, speciālisti iesaka ne tik daudz domāt par kļavas sugu, no kuras sulu iegūstam, bet gan tās vecumu.

Der atcerēties, ka nevajadzētu atņemt kokam pārāk daudz enerģijas, jo var veidoties trupe un citādi bojāt koku, norāda Svilāns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti