Klajā nāk jauns «Putnu dziesmu» albums

Latvijas Ornitoloģijas biedrība otrdien atklāj jaunu „Putnu dziesmu” albumu. Tajā apkopoti deviņi Edmunda Račinska veiktie putnu dziesmu ieraksti, kurus var izmantot gan atpūtai, gan izziņai.

Pats ornitologs stāsta, ka izvēlēti labākie dziedātājputnu ieraksti - sarkanrīklīte, dziedātājstrazds un lakstīgala. Latvija putnu balsu ierakstīšanai ir īpaši pateicīga vide daudzo nomaļo vietu un salīdzinoši rāmās satiksmes dēļ. Diskā apkopota vairāku gadu garumā ierakstīto putnu dziesmu izlase - izvēlēti meistarīgākie zvirbuļveidīgie dziedātājputni.

„Te ir pārsvarā solistu dziesmas. Lielākā daļa no tiem dzied priekšplānā, lai mēs iepazītos, kā tos var atpazīt pēc dziesmas. Te ir lakstīgala, mazais mušķērājs, (..) meistarīgi dziedātāji. Vēl viens kritērijs bija kvalitāte – es meklēju visilgākos ierakstos un tos, kuriem ir visskaidrākā dziesma,” sacīja Račinskis.

Putnu balsis ieraksta pavasarī un vasarā dziesmu laikā nomaļās dabas vietās, kur tikpat kā nav dzirdami kādi pilsētu vai satiksmes trokšņi.

Šīs putnu dziesmas saklausītas aizsargājamās dabas teritorijās - Ādažu poligonā, Dvietes palienē, Engures ezera dabas parkā, kā arī Saulkrastu apkārtnē.

„Es neizmantoju provocēšanu, (..) tā ir ierakstīšana no rokas. Ir jāfokusē mikrofons viņa virzienā. Es nedrīkstu ne skaļi elpot, ne kustēties. Ja es to daru, mainu svaru, tad lūzt svars un ieraksts ir brāķis (..) Tā ir tāda meditatīva nodarbošanās,” stāsta ornitologs.

Edmunds ar putnu balsu ierakstīšanu nodarbojas septiņus gadus. Muzikālo nodarbi dabā viņš uzsāka, lai pats labāk atšķirtu putnus, jo katrai sugai esot savs repertuārs un arī instrumenti. Savukārt nākotnē ieraksti varētu būt citādāki ar daudzveidīgākām dabas skaņām. „Ja līdz šim es centos ierakstīt iespējami tuvāk – lai būtu skaļāk, skaidrāk, (..) turpmāk es vairāk domāju pievērsties ainavu ierakstīšanai, koru ierakstīšanai (..),” klāsta Račinskis.

Šoreiz deviņi putnu ieraksti jeb kā Edmunds Račinskis pats tos dēvē – „Pavasara putnu dziesmu skaņu konservi” ir garāki kā iepriekšējos putnu balsu diskos, un tos var izmantot gan izglītojošiem mērķiem, gan gariem ziemas vakariem un, iespējams, arī jau pavasara gaidīšanai. Albums turpmāk būs pieejams Latvijas Ornitoloģijas biedrībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti