Sadaļas Sadaļas

Rīta Panorāma

Ķīnā piedzimuši pandu mazuļi

Rīta Panorāma

Domā zaļāk: jauni logi

Apdraudēti sniega leopardi

Kirgizstānā notiek sniega leopardu un cilvēku sadursmes

Kirgizstānā sniega leopardi ir īpaši apdraudēti. Dzīvnieki sacenšas par apdzīvojamu zemi ar cilvēkiem, un bieži notiek sadursmes. Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Vides programma ir sākusi projektu sugas uzraudzībai ar mērķi novērst konfliktu starp dzīvniekiem un vietējiem iedzīvotājiem.

Sniega leopardus bieži mēdz dēvēt par "kalnu spokiem", jo tos reti var ieraudzīt. Tas saistīts ne tikai ar to, ka šie savvaļas dzīvnieki ir ātri un labi māk paslēpties, bet arī ar to, ka tā ir viena no apdraudētākajām sugām pasaulē.

“Sniega leopardi saskaras ar vairākiem draudiem. Tie ir, sākot no tipiskajiem, piemēram, dažādiem konfliktiem, malumedībām un nelikumīgas savvaļas dzīvnieku tirdzniecības, līdz jauniem draudiem, piemēram, slikti izplānotas infrastruktūras, dažādu izrakteņu ieguve, biotopu iznīcināšana. Klimata pārmaiņas nāk vēl papildus,” stāstīja savvaļas dzīvnieku pētnieks Kostubs Šarma.

Saskaņā ar ANO Vides programmas datiem Kirgizstānas Republikā kalnu grēdā dzīvo tikai 15 pieauguši sniega leopardi. Dzīvnieku izzušanā galvenokārt tiek vainotas klimata pārmaiņas. To dēļ lauksaimnieki un gani apdzīvo arvien jaunas teritorijas, tādējādi izskaužot savvaļas dzīvniekus.

 “Ja sniega leopardi varētu kliegt, jūs dzirdētu, kā viņi sauc pēc palīdzības. Vidusāzijas kalnus skar klimata pārmaiņas. Tāpēc biežāk notiek konflikti starp cilvēkiem, mājlopiem un sniega leopardiem,” pauda ANO Vides programmas pārstāvis Bruno Pozi.

ANO ir sākusi īpašu projektu, kura mērķis ir palīdzēt Kirgizstānas iedzīvotājiem dažādot iztikas avotus un atrast alternatīvus ienākumus. Tas palīdzētu mierīgākai līdzāspastāvēšanai ar savvaļas dzīvniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt