Rīta Panorāma

Kinolektorijs "Tas, ko Tu nedrīksti nezināt XV: varas spēles"

Rīta Panorāma

Ķīnā notiek krāšņais Harbinas festivāls

Suņa skološanas ābece: Ārā bez pavadas

Kinologs: Lai sasauktu suni, no tā jābēg

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ja suns nav skolots, tad nereti šāda izskriešanās beidzas ar sirmiem matiem saimniekam un pamatīgu skandālu ar citiem suņu saimniekiem. Suns aizskrien prom, un saimniekam vairs nav nekādas teikšanas. Kā iemācīt sunim doties drošā pastaigā bez pavadas?

"Lutināšanas sekas ir tādas, ka suni nevar palaist pastaigā bez pavadas. Ja suns nevar izskrieties, tad tas ir kā nozagt viņam suņa dzīvi," stāsta Latvijas Kinoloģijas federācijas instruktors Ivars Lielpēteris.

Tāpēc ir svarīgi sunim ļaut izskrieties bez pavadas, un tam būs nepieciešams iemācīt piesaukšanas komandu, piemēram, vārdu – šurp. 

"Ja suns jūs nerespektē, neciena un ir pilnīgi izlutināts, tad nav metodes, kā viņam iemācīt piesaukšanu," uzsver Lielpēteris. Bet gadījumos, kad situācija nav tik traka, piesaukt suni nav tik grūti.

"Suns ir mednieks, un viņam galvā ir divas spēles - vai nu viņš ķer, vai nu viņš mūk. Šajā spēlē vajag iesaistīties. Vai nu mēs būsim tie, kas viņu ķer, un tas ir tas, kas parasti Rīgas parkos notiek, ka visi saimnieki skrien pakaļ savam sunim, vai arī visu darīt tieši otrādi – mukt no suņa.

Ja kaut kas mūk, tad suns viņu arī ķers. Tāpēc pirmais, ja suni sauc, no viņa vajag mukt.

To vajag darīt aktīvi un jautri. Jo suns ātrāk skries, jo vairāk tas viņam patiks, jo mazāk laika viņam būs skatīties pa malām, kur ir kāds kaķis, cits suns," stāsta Lielpēteris.

Kad suns pieskrien, tas jāuzslavē, un jāiedod dzīvniekam kārums. Pēc tam atkal ar komandu "brīvi" suni var palaist brīvībā. 

"Katras trīs minūtes jums viņu vajag saukt - tieši tik bieži un ne retāk. Vienalga, vai viņš ir blakus vai tālu prom, viņu vajag saukt," uzsver kinologs.

Sākumā suni var mācīt pagalmā, bet pēc kāda laika jau var doties uz sarežģītākām vidēm, kur apkārt ir citi cilvēki, suņi un kaķi

"Tajā brīdī, kad apstākļi būs sarežģītāki, piemēram suns ieraudzīs suni, tad būs grūti sasaukt. Tāpēc sunim jau ir jāzina, ka tad, kad viņš dzird komandu "šurp", tas nozīmē, ka jūs skrienat kaut kur pretējā virzienā, viņam nav pat jāskatās. Tas viņam liks apstāties pusceļā un skriet atpakaļ pie jums," stāsta Lielpēteris. 

Ja nu gadījumā suns tomēr ir aizskrējis, tad nevajag tam skriet pakaļ. Izņēmums ir, piemēram, dzīvībai bīstama situācija – suns izskrējis uz ielas.

"Normālos apstākļos nekad nevajag viņam iet pakaļ. Vajag saukt, saukt, kamēr viņu sasauc. Vienalga, cik ilgi suni saucāt, viņš nenāk un nenāk, jūs esat dusmīgi kā pūķi, un suns tomēr atnāk... Ja jūs izstāstīsiet visu, ko par suni domājat (suns tomēr ir pieņēmis lēmumu pie jums atnākt), un ja jūs par šo lēmumu suni tomēr sodīsiet, nākamreiz viņš šādu lēmumu vairs nepieņems. Šo kļūdu ļoti bieži Rīgas parkos var redzēt. Suņi tiek sasaukti, bet viņi atnāk metra attālumā no saimnieka. Zina, ka, ja pienāks tuvāk, tad dabūs pa ausīm," norāda kinologs.

Sākumā, mācot piesaukšanas komandu, var izmantot tievu 5 - 10 metrus garu auklu bez cilpas galā. Ekstrēmās situācijās šādā veidā, ja suns tomēr aizskries, būs iespējams viņu noķert. Vēlāk šāda siksna vairs nebūs nepieciešama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti