Ķepa uz sirds

Latvijas Radio 1 jauns raidījums par mājdzīvniekiem “Ķepa uz sirds”

Ķepa uz sirds

Mīlulis dodas brīvsolī: vai to var ļaut sunim, ko nosaka likums un kā reaģē kaimiņi

Suns un bērns ģimenē: kā izveidot pareizu hierarhiju un sunim neļaut būt noteicējam

Kinologs: Ja suns uzbrūk bērnam, vainīgs saimnieks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Iemesli, kāpēc suns uzbrucis bērnam, var būt ļoti dažādi, piemēram, dzīvnieks juties teritoriāli nedroši vai nav izveidota pareiza hierarhija, liekot dzīvniekam noprast, ka viņš nav galvenais, taču vienmēr vainīgs ir saimnieks, ar savu viedokli Latvijas Radio 1 raidījumā “Ķepa uz sirds” dalījās kinologs un dzīvnieku uzvedības eksperts Ivo Svenne.

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ik gadu nonāk 200 līdz 300 bērnu, kurus traumējuši dzīvnieki, visvairāk šādi negadījumi novērojami pavasarī un vasarā, kad daudzi bērni brīvo laiku pavada laukos, stāstīja bērnu ķirurģe Ingūna Stirboviča.

Suņu audzētāja un trīs bērnu māte Laila Skrodele atklāja, ka, viņasprāt, nav lielas atšķirības, vai pirmais ģimenē ienāk suns vai bērns, svarīgi savlaicīgi likt sunim saprast, ka viņš nav noteicējs. Viņa norādīja, ka jebkurā hierarhijā bērns ir augstāks par suni. Svenne skaidroja, ka dzīvnieku vadīt bērns iemācās caur vecākiem. 

“Mums ir jāparāda sunim, ko mēs no viņa vēlamies. Suns būtībā nezina, kāda ir situācija. Ja mums nepatīk kaut kāda viena darbība, mums viņam jāparāda, kādu darbību sagaidām,” sacīja Skrodele. 

Kinologs norādīja, ka svarīga vecāku attieksme pret bērnu suņa klātbūtnē, nedrīkst izrādīt nekādu agresiju, citādāk dzīvnieks to sapratīs, kā nepieciešamību bērnu sodīt. Ja suns liek noprast, ka viņam kaut kas nepatīk, to nedrīkst atstāt bez ievērības un jācenšas saprast iemeslus, sacīja Ivo Svenne.

Lai dzīvniekam nerastos sajūta, ka viņš ir galvenais, ēst var dot tikai tad, kad saimnieki paēduši, tāpat barībai nav jābūt pieejamai visu laiku. Suns savu dominanci izrāda, velkot pavadu, lecot virsū, bakstot ar purnu, kad nav saukts, skaidroja kinologs.

“Mums ir jāsaprot, kādas ir dzīvnieka patiesās vajadzības. Tātad, nevis mūsu iedomātās vajadzības, ka viņam vajag gultā gulēt, smuku vestīti ar spīdumiņiem un ekskluzīvu barību, bet tas, ko tiešām vajag dzīvniekam.

Gan suns, gan kaķis ir plēsēji. Viņiem ir jārealizē savi instinkti,” atzina dzīvnieku patversmes “Mežavairogi” vadītāja Danuta Priede. Tāpat viņa norādīja, ka par četrkājainajiem draugiem atbildīgs var būt tikai un vienīgi pieaugušais.

Suņu audzētāja aicināja neatstāt bez uzraudzības bērnus kopā ar suni, jo nelaimes gadījumā nevarēs zināt, kas izraisīja dzīvnieka agresiju. Tāpat Ingūna Stirboviča atgādināja, ka bērnu līdz septiņu gadu vecumam nedrīkst atstāt bez uzraudzības, par to paredzēta kriminālatbildība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti