«Ķepa uz sirds» testē izsekošanas ierīci suņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Katru gadu svētku laikā informācijas telpu pārpludina ziņojumi par pazudušiem suņiem – aizskrējuši salūta laikā, sajutuši vilinošākas smaržas vai apmaldījušies. Ko saimnieks var darīt, lai vienmēr zinātu, kur atrodas viņa suns? LTV raidījums “Ķepa uz sirds” testēja izsekošanas ierīces dzīvniekiem.

Nataradžs un Nīlekants ir afgāņu kurti – tūkstošiem gadu sena medību šķirne un trešie ātrākie suņi pasaulē. Mājās afgāņi var gulēt līdz pat pusdienlaikam, tomēr vismaz divas reizes nedēļā suņiem vajag brīvi izskrieties pārskatāmā vietā.

“Medību instinkts ir ļoti izteikts. Mums mājās medī visas skudras, vaboles, viņš uztver jebkuru kustību kā medību objektu. Pieņemsim, es varētu arī iet pa pilsētu bez siksnas, bet, tiklīdz viņš pamanītu kādu kustīgu objektu, viņš neskatās uz neko, viņš vienkārši skrien. Un tas ir, protams, viņam bīstami,” stāsta Madara Matroze, Nataradža un Nīlekanta saimniece.

Lielā skriešanas ātruma dēļ afgāņu kurti parasti uzturas divu kilometru attālumā no saimnieka. Tādēļ videi jābūt labi pārredzamai. Mežā suņa gaitām līdzi sekot nav iespējams, tāpēc iecīnītākā pastaigu vieta ir jūras krasts.

“Viņš nekad nebūs cilvēkam blakus pie kājas, kā varbūt pieradis cilvēks. Ja suns arī aizskrien, viņš skrien atpakaļ, bet tas, protams, nenozīmē, ka tas būs uzreiz. Tikpat labi tas var notikt pēc pusdienas, bet saimniekam galvenais noteikums ir gaidīt tajā pašā vietā, kur suns ir aizskrējis,” norāda saimniece.

Bet ko darīt, ja suns ieskrējis mežā? Kā zināt, kur mīlulis atrodas? Latvijā sevi pieteikusi GPS izsekošanas ierīce, ko piestiprina mājdzīvnieka kaklasiksnai un aktivizē ar telefona aplikāciju.

“Ierīce strādās tur, kur būs pieejams mobilo sakaru tīkls. Bet, ņemot vērā, ka tas strādā uz mobilo sakaru tīkla bāzes, tad Latvijā, es teiktu, ir ļoti labs mobilo sakaru pārklājums. Līdz ar to pēc būtības šī GPS ierīce darbosies gandrīz ikvienā Latvijas vietā,” stāsta uzņēmuma “Tele2” pārstāvis Oskars Fīrmanis.

Dzīvnieka atrašanās vietu saimnieks redz īpašā aplikācijā savā viedtālrunī. Ierīcei esot SOS poga ārkārtas gadījumiem, iespēja uzstādīt virtuālo žogu, kas ziņo, ja suns atrodas ārpus vēlamās teritorijas. Bet pats galvenais mērķis – palīdzēt saimniekam atrast mīluli, ja tas ir pazudis.

“Mēs veicām aptauju starp mājdzīvnieku īpašniekiem. Tas, ko mēs redzējām – 70% mājdzīvnieku īpašniekiem kādā reizē viņu suns vai kaķis ir pazudis. Diemžēl 25% gadījumu šis mājdzīvnieks nav atradies. Un šāda ierīce kā GPS sekotājs, esmu pārliecināts, ļaus šo statistiku uzlabot par labu tiem gadījumiem, kad mājdzīvnieks atrodas,” saka uzņēmuma pārstāvis.

Baterijas taupības nolūkos dati tiek atjaunoti ik pēc minūtes. Maksimālais darbības ilgums pēc vienas uzlādes ir divas dienas.

Tātad, ja suns pazūd, jārīkojas ātri.

Suņu saimniecei Madarai Matrozei svarīgi ir zināt, ka ierīce ir ūdensizturīga, vai GPS signāls pie jūras darbojas un kādu ātrumu suņi sasniedz neierobežotā vidē. “Mēs arī trenējamies kursingā, kas ir skriešana pakaļ mehāniskajam zaķim. Un tur, protams, to ātrumu neviens nav mērījis, tāpēc mums būtu pašiem ļoti interesanti, cik tad tas afgāņu kurts var noskriet,” stāsta saimniece.

Nataradžs un Nīlekanta uzņēmuši apgriezienus, tomēr precīzu ātrumu ar šo ierīci noteikt neizdodas, jo informācija tiek atjaunota reizi minūtē.

Savukārt ūdensizturības testam abus suņus pierunāt nevajag – Nataradžs jau jūrā iekšā. Sākotnēji ierīce turpina darboties, bet izsekošanas punkts apstājas. Izsekošanas vēsturi gan redzēt ir iespējams.

Kad ierīce noņemta, saimniekam iespējams redzēt virzienu un pārvietošanās līkni, kādā suns skrējis. Tomēr noskrieto attālumu tas neuzrāda. 

Madaras secinājumi pēc ierīces testa: “Ieskrēja ūdenī, izskatās, ka tomēr ir izturējis, nav nekas atslēdzies. To atrašanās vietu nosaka precīzi, perfekti, tur visu laiku tas punkts arī kustas, kā notiek kāda kustība. Vēsturi var redzēt 24 stundas, tātad vienu diennakti.”

Tomēr dažas ierīces funkcijas viņa gribētu citādākas: “Ierīce darbojas tikai ārā, iekštelpās tā vienkārši neuztver GPS signālu. Izejot ārā, aptuveni minūtes piecas – desmit, kamēr saprot, kur atrodas. Pēc instrukcijas laikam bija rakstīts 15 [minūtes], bet tā tomēr ir ātrāka.”

Ar izsekošanas ierīci saimnieki var noteikt arī sava kaķa atrašanās vietu un pārvietošanās maršrutus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti