Dienas ziņas

Animācijas filmiņa par Padures muižu

Dienas ziņas

Latviju Eirovīzijā pārstāvēs Samanta Tīna

Ķemeru nacionālajā parkā - mitrāju talka

Ķemeru Nacionālajā parkā aizvadīta mitrāju talka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Atzīmējot Mitrāju mēnesi un turpinot iniciatīvu “Daru labu dabai”, Ķemeru Nacionālajā dabas parkā aizvadīta pirmā šā gada talka. Šoreiz talcinieki no aizaugšanas glāba kaļķaino zāļu purvu pie Kaņiera ezera.

Jau kopš 1971. gada, kad ir parakstīta Mitrāju konvencija, februāris ir atzīts par Mitrāju mēnesi. Jau daudzus gadus šajā laikā talkas notiek arī Ķemeru Nacionālā parka teritorijā. Šoreiz talcinieki pulcējas netālu no Lapmežciema, kur atrodas divi biotopi.

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) vides inspektors Kārlis Lapiņš iepazīstina ar talkas vietu: “Viens, kurā mēs tieši stāvam, kur tie krūmi ir saauguši, tas ir kaļķains zāļu purvs, kur augsnes ir ne vairāk kā 10 cm, un apakšā ir pliks dolomīts, tāpēc arī tas kaļķainums. Līdz ar to tā ir tāda īpaša, samērā reta vide, kurā aug vesela rinda visādu orhideju sugu.”

Kā skaidro dabas inspektors, ja ļautu kokiem un krūmiem vaļu, tad jau pēc pārdesmit gadiem kaļķainā zāļu purva un kadiķu audzes vietā būtu izveidojies mežs, kādu Latvijā ir gana daudz, bet kaļkaino zāļu purvu visā Latvijā esot tikai apmēram 1000 hektāru.

“Daudzās mazās vietiņās šāds purvs ir. Visu vienā gadā noteikti nevaram izdarīt, katru gadu kaut kur citur pieliekam roku.

Ir vietas, kur tīra katru gadu, un tur patiešām ir skaisti un var jau šīs retās sugas ieraudzīt, kam tur būtu jāaug dabiskā veidā, bet šī ir tāda mežonīgāka vieta. Te vēl iepriekš neesam bijuši,” stāsta DAP dabas izglītības darba speciāliste Aija Balandiņa.

Talcinieku galvenais uzdevums ir novākt nogāztos kokus un krūmus. Vietumis kājas gan grimst ūdenī, tomēr darboties prieku tas nemazina ne lieliem, ne maziem.

Talkas dalībnieks Leonards dalās iespaidos: “Man vispār patīk būt talkās. Talkas notiek dabā, un ir forši būt ārā dabā, kad ir brīvdiena, jo tas ir svaigs gaiss un mēs arī palīdzam dabai.”

Mitrāju talka, ko organizē Ķemeru Nacionālais parks sadarbībā ar Pasaules Dabas fondu, ir kustības ''Daru labu dabai'' šā gada pirmā talka.

Pasaules Dabas fonda izglītības projekta vadītāja Elīna Pekšēna norāda: “Mēs gribam aicināt cilvēkus ne tikai braukt baudīt dabu, ne tikai izmantot tos labumus, ko mums sniedz daba, bet arī palīdzēt tai. Palīdzēt atjaunoties.

Labot tās lietas, ko mēs iepriekš paši cilvēki esam izmainījuši.”

Talkas aizsargājamu biotopu sakopšanai Ķemeru Nacionālajā parkā un arī citviet Latvijā notiek visu gadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti