Ķepa uz sirds

Kāpēc tarantulu pasaulē valda tikai un vienīgi sievietes?

Ķepa uz sirds

S19E01 Ķepa uz sirds

Majestātiskie buldogi un mopši – modes suņi jeb pārbaudījums saimniekam?

Kas jāzina buldogu un citu brahiocefālo suņu saimniekiem? Septiņi svarīgi padomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pirms trīsdesmit gadiem modē bija pūdeļi. Pirms divdesmit – pekinieši. Pirms desmit – bīgli un pirms pieciem – haskiji. Tagad slavas zenītā ir franču un angļu buldogi un citas brahiocefālās šķirnes jeb maza izmēra suņi ar saplacinātu purna daļu.

Izvēloties suni, bieži ņem vērā tikai divus faktorus – dzīvnieka izmēru un ārējo izskatu. Diemžēl bieži veselības problēmas un raksturs paliek otrajā plānā. Šobrīd populāri ir mopši un buldogi, kuri cilvēku piesaista ar savu amizanto ārieni.  Mopsis konkurē ar franču buldogu, kas savukārt par labākā titulu sacenšas ar angļu buldogu.

Angļu buldogu audzētājs Andris Puriņš saka - šķirnes īpatņi ir gana aktīvi, nav diezcik skaļi, jo var uzriet, bet nebļaustās kā dobermaņi vai rotveileri. Aristokrātiskos angļus popularitātes ziņā krietni pārsituši izmērā mazākie franču buldogi, kuru kopšanai jāvelta īpaši daudz uzmanības, sevišķi ādas kroku kopšanai.

Pie brahiocefālajām šķirnēm pieder arī šicū, mopši, Bostonas terjeri, grifoni un Kinga Čārlza spanieli.

Kinoloģe Ļena Valdmane atgādina, ka noteikti jāpievērš uzmanība kucēna purniņam, lai ir labi atvērtas nāsis. Lai kucēns labi elpo, lai nekrāc un nav apgrūtināta elpošana. Suņiem ar saīsinātu purna daļa mēdz būt tādas kā vairāk izvalbītas apaļas acis, tādēļ jāskatās, lai tās nav iekaisušas.

Franču buldogiem ir tāda specifika, ka viņiem var būt ļoti īsa aste, ielūzusi astīte un pat vispār nav astes skriemeļu. Jāpievērš uzmanība, lai kucēnam un pieaugušam sunim noteikti būtu īsā astīte. 

Kas jāzina, kļūstot par brahiocefālās šķirnes suņa saimnieku? 

Fiziskā slodze

Suni noteikti nedrīkst nodarbināt pārāk ilgi, pat ja šķiet, ka mīlulis vēl nav piekusis. Cilvēkam pēc aktīvas sportošanas paātrinās sirdsdarbība un rodas vajadzība pēc papildu skābekļa, kas nozīmē ātru elpošanu. Ar suņiem notiek tas pats, bet brahiocefālajām šķirnēm nāsis ir šaurākas un elpvads īsāks, tādēļ gaisu tik ātri nevar ievilkt un suns sāk smakt.

Temperatūras izmaiņas

Saimnieka ikdienas rituāls būtu vērot suni, īpaši karstā laikā, arī ziemas periodā, kad ir apkure un sauss gaiss. Vasarā noteikti automašīnā nedrīkst būt salonā karsti un nekādā gadījumā nevar atstāt mīluli nepieskatītu mašīnā vai jebkurā citā karstā telpā.

Elpošanas problēmu dēļ daudzviet pasaulē brahiocefālo šķirņu suņus ir aizliegts pārvadāt lidmašīnās. Stress un temperatūras izmaiņas ir bīstamākā kombinācija, tādēļ, diemžēl, ir bijuši gadījumi, ka garus lidojumus suņi nepārdzīvo un aviokompānijas tiek vainotas dzīvnieku nāvē.

Piesardzība pie ūdens

Jāatceras, ka buldogveidīgie suņi ir slikti peldētāji, tādēļ vienmēr jāpieskata ūdenstilpes tuvumā. Ja šķiet, ka suns ir pārkarsis, to nekādā gadījumā nedrīkst mest aukstā ūdenī, jo var iestāties šoks un kļūst neiespējami elpot.

Jāseko kustībām

Jāpievērš uzmanība suņa kustībai. Buldogu anatomiskā īpatnība ir smagnēja, masīva galva un īsa aste, kas var apgrūtināt līdzsvaru. Buldogiem ir jākustas brīvi, brīvām jābūt kustībām un jāskatās, vai viņiem nav tādas kā stīvas pakaļkājas, jo tas var liecināt par kādām problēmām mugurkaulā. Tas vairāk raksturīgs franču buldogiem. 

Lai sunim būtu ērti pārvietoties, labāk nodrošināt mīkstu grīdas segumu, kas neslīd. Citādi mīlulis var gūt kāju vai muguras traumu.

Nepieciešama apmācība

Maldīgi var šķist, ka maza izmēra brahiocefālajām šķirnēm dresūra nav vajadzīga. Īpaši tas attiecas uz franču un angļu buldogiem, kas pēc dabas ir stūrgalvīgi un arī ļoti gudri suņi.

Sunim noteikti ir jāiemāca vārdiņš "nedrīkst" jeb "nē", jo jāsaprot, ka ne visi varēs fiziski šo suni noturēt. Ja viņš kaut ko ir ieņēmis galvā, tad gribēs tur nonākt, jo ir diezgan stūrgalvīgs. Vienkārši saimniekiem jāsaprot, ka buldogs ir spēcīgs suns, atgādina kinoloģe Valdmane.

Tajā pašā laikā buldogi ir ļoti inteliģenti un stabilāku nervu sistēmu kā anglim ir grūti atrast. 

Pareiza barošana

Buldogiem aptaukošanās ir jo īpaši bīstama apgrūtinātās elpošanas dēļ. Piemēram, vesels angļu buldogs vidēji nodzīvo 12 gadus, bet saimnieka kļūdas dēļ uz citiem medību laukiem var doties daudz ātrāk.

Saimniekam nākas ievērot suņa vietā diētu. Ja saimnieks neievēro, ko sunītis ēd un, galvenais, cik ēd, pēc brītiņa ir pamatīgs apalītis. Tiklīdz suns ir nobarots, tas uzreiz viņam atņem divus, trīs, piecus dzīves gadus. Viņiem tas ir briesmīgāk nekā cilvēkiem, saka buldogu audzētājs Puriņš.

Jāuzmana acis

Arī acis var skart dažādas problēmas. Turklāt acis var no dobumiem izkrist. Burtiski! Ja suns sakaujas vai kaut kur ietriecas. Īpaši no tā cieš mopši un šicū. Tāpat acis var ietekmēt radzenes traumas, putekļi, smiltis pludmalē un dažādas alerģijas. 

Ja tomēr konkrēta suņu šķirne uzrunā līdz sirds dziļumiem,

kucēns noteikti jāiegādājas no oficiāli reģistrēta audzētāja un pirms tam jālūdz uzrādīt suņa vecāku un paša kucēna veselības pārbaužu rezultātus.

Atbildīgi audzētāji un visa kinoloģijas pasaule šobrīd sāk pievērst pastiprinātu uzmanību brahiocefālajām šķirnēm un cenšas, lai nav pārspīlējumu. Ir jāizglīto sabiedrība par to, kas ir šķirnei atbilstoši, veselīgi un kas ir funkcionāli, lai nepopularizētu ekstremālas galvas, ļoti, īsus purnus un ļoti lielas izvalbītas acis, jo tas viss nav pareizi, piebilst kinoloģe Valdmane. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti