Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds.

Ķepa uz sirds

Pārdaugavas talants - Miko

Kas jāievēro, sunim uzsākot fiziskās aktivitātes?

Kas jāievēro, sunim uzsākot fiziskas aktivitātes?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ja jaunā gada apņemšanās ir vairāk sportot, turklāt kopā ar savu suni, ir jāņem vērā, ka mājdzīvnieks vienā dienā par atlētu nevar kļūt.

No patversmes adoptētā suņu meitene Grēta neskumst, kad saimnieki dodas atpūsties ārpus Latvijas. Viņu pieskatīt ierodas saimnieces māsa Eva, un tas nozīmē garšīgus kārumus un garākas pastaigas.

“Es Grētai skaitos aukle, pat krustmāte, gribētu teikt, vislabākā un vismīļākā aukle, jo, kad māsa ar vīru brauc ceļojumā, es parasti pieskatu Grētu. Un es viņiem tagad pati prasu, kad jūs brauksiet kaut kur, brauciet, lai es varu būt ar to sunīti, vest ārā. Jo tā tiešām ir neizmērojama mīlestība un siltums, ko viņa dod, un kaut vai tās ir trīs vai piecas dienas, tas tiešām forši. Es apņemos būs labākā, mīļākā un gaidītākā Grētas aukle!” saka Eva.

Kamēr Grēta izbaudīs Evas lutināšanu mājās, citi suņu draugi jau jaunajā gadā apņēmušies sportam teikt “jā” kopā ar savu mīluli. Kas jāievēro, sunim uzsākot fiziskas aktivitātes? Neviens suns dienas laikā par atlētu nevar kļūt. Pirms uzsākt apņemšanos, jāizvērtē suņa vecums, dzimums, šķirne un veselības stāvoklis, un viss jādara pakāpeniski.

“Mēs sākam tikai ar to, ka mēs ejam garākās pastaigās, mierīgā solī izstaigājamies. Ar katru dienu mēs varam pagarināt maršrutus, un ar katru dienu mēs varam iet ātrāk un ātrāk un pāriet uz to pašu skriešanu,” stāsta veterinārārste, dzīvnieku uzvedības eksperte Jevgēnija Ostroga.

Tas, ka ar slodzi ir jāuzmanās mazajām šķirnēm – pekiniešiem, mopšiem, franču buldogiem, stafordšīras un Bostonas terjeriem – ir skaidrs. Tomēr arī lielus un fiziski spēcīgus suņus, kā mastifus, kane korso vai rotveilerus, var apdraudēt nepareiza sportošana.

“Tām pašām brahiocefāliskām šķirnēm ar saīsinātu purnu ir saīsināti ne tikai elpošanas ceļi, bet ir arī sašaurinātas nāsis. Līdz ar to pat mierīgā stāvoklī dzīvniekam ir apgrūtināta elpošana. Ja mēs runājam par fiziskām aktivitātēm tādā stāvoklī, tas varētu būt bīstami, pat nevainīga garāka pastaiga varētu būt bīstama tādam sunim,” skaidro eksperte.

Ja mazos suņus skar elpošanas problēmas, tad kucēnu riski slēpjas ķermeņa uzbūvē. Kucēnam tāpat kā mazam bērnam vēl nav pilnībā attīstījušies kauli, locītavas un muskuļi.

“Kucēniem, lielo izmēru suņiem obligāti jālimitē tā slodze. Kucēnam jādod tik daudz slodzes, cik viņš var normāli panest, teiksim, spēlējoties vai paskrienot ar viņu, jāskatās – ja kucēns ir noguris, viņš apguļas, noteikti jāļauj dzīvniekam atpūsties,” iesaka Ostroga.

Jāatceras –

lai suns būtu veselīgs, fiziskās aktivitātes jānodrošina katru dienu, nevis tikai svētdienā dīvāns jānomaina pret divdesmit kilometru pārgājienu.

Mīlulis neteiks “man pietiek”, bet gan turpinās iet un skriet, kamēr vien to darīs pats saimnieks. “Dzīvnieks apguļas vai atsakās turpināt kaut kādas aktivitātes, suns pēkšņi sāk klibot, suns pēkšņi sāk smagi elpot vai elsot, parādās blakustrokšņi elpošanā, suns gārdz vai klepo, noteikti tādos gadījumos jāpārstāj jebkādas aktivitātes, jāļauj sunim nomierināties, jāpiedāvā ūdens. Un, ja stāvoklis neuzlabojas, jāmeklē palīdzība pie veterināra,” norāda eksperte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti