Kāpņu telpā pamests trusis nokļūst dzīvnieku patversmē un atrod saimnieci

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Sludinājumu portālos samērā bieži lasāmi ziņojumi: "Atdodu trusīti labās rokās sakarā ar pārvākšanos un dzīves pārmaiņām", "Meklējam jaunas mājas Tibijam. Bērnam alerģija". Kad saimnieks vairs nevar vai negrib tik galā ar trusi, tiek meklētas iespējas no tiem tikt vaļā. Diemžēl no četrus gadus vecā Pērsija saimnieki atbrīvojās vēl nekrietnāk, jo izmeta kāpņu telpā, nolemjot to drošai nāvei.

Bieži vien pundurtruši ir tie dzīvnieki, kurus cilvēki izvēlas pasniegt kā dāvanu, aizmirstot, ka mazais pūkainais kunkulītis ir dzīva radībiņa, par kuru katru dienu būs jārūpējas vairāk nekā 10 gadus. Pērsijs dzīvnieku patversmē nonāca pirms diviem gadiem. Par laimi kāpņu telpā, kurā viņš bija izmests, pirmie viņu atrada nama iedzīvotāji, nevis kāds kaķis vai suns.

"Man grūti tos nosaukt par cilvēkiem, kas atļaujas izmest savu mīļdzīvnieku. Viņš tev ir nežēlīgi uzticīgs, no tevis atkarīgs. Īstenībā, atkarīga ir viņa dzīvība. Ja tu atļaujas viņu izmest ārā uz ielas, tu viņu nogalini. Uzreiz kļūsti par slepkavu," tieša ir Pērsija tagadējā saimniece Elīna Ciekure.

Elīna vēl aizvien pa laikam aizdomājas, kāpēc Pērsijs tika pamests. Varbūt par iemeslu bijis tā brangais augums un tā sākotnējie saimnieki bija cerējuši uz maziņu pundurtrusīti, bet izauga kas pavisam cits.

"Viņš nav standarta klasiska maza, pūkaina bumbiņa, kas klusi sēž kaktiņā. Viņš ir aktīvs liels trusis," skaidro Elīna.

Pundurtrusim, tāpat kā jebkuram mājdzīvniekam, nepieciešama rūpīga kopšana un uzmanība. Nagu griešana, regulāra būra tīrīšana un svarīgākais - pareizas barības izvēle, jo trušiem vārīgā vieta ir vēders.

"Ir jāsaprot, ka trusim 60% dienas barība sastāv no siena gan ziemā, gan vasarā," stāsta veterinārāsrte Baiba Reinika.

Vasarā pundurtrusīšu ēdienkarti var papildināt ar zāli, ziemā - ar dārzeņiem. Arī vasarā trusim ir jāēd siens.

"Tas ir kā skrubis, kas kuņģī un zarnu traktā visu bīda uz priekšu. Ja trusim ēdienkartes pamatā ir siens un tas ēd arī zāli, tad visam vajadzētu būt kārtībā. Ja atnes slapju zāli, no tās trusis var uzpūsties. Zarnu trakta baktērijas uz to reaģē un sāk veidoties gāzes," skaidro veterinārārste.

Jāatceras, ka trusim nav sāta sajūtas, tādēļ ēdiens ir jādozē.

"Kažociņš kā visa āda ir visas vielmaiņas spogulis. Ja trusi baro pareizi, tad nekādas problēmas nav," stāsta trušu veselības zinātāja Baiba.

Nedrīkst aizmirst arī par truša ausīm. "Truši, kuriem ir stāvas ausis, parasti ar tām paši tiek galā. Šad tad ausīs sakrājās sērs, tur ir auss eja un auss ejas kabatiņa. Gadās, ka trusis pats to nevar iztīrīt. Viņam traucē un niez, tad tā ir jāiztīra," skaidro veterinārārste Reinika.

Svarīgi zināt, ka trušiem zobi aug visu mūžu, līdz ar to saimniekiem ir jānodrošina iespēja tos nodeldēt, dodot grauzt, piemēram, burkānus, taču tas nebūt vēl negarantē, ka netiks grauzts arī viss cits mājās pieejamais.

"Nopirku jaunu telefonu un pirmajā dienā, pirmajā stundā trusis lēkā pa dīvānu, kur atrodas telefona vads. Pēc brītiņa skatos, ka man ir divi telefona vadiņi. Viņa troņa gājiens bija manā iepriekšējā dzīvoklī. Manā istabā bija interneta rūteris. Trusis aiz dīvāna kaut ko darbojās, līdz visai mājai pazūd internets," atceras truša saimniece Elīna.

"Truši ir ļoti inteliģenti dzīvnieki un viņiem ir nepieciešama komunikācija ar cilvēku.  Tas protams, nav kaķis vai suns, kuru var nēsāt pa rokām, taču saimnieka uzmanība viņam ir vajadzīga. Es teiktu, ka tā nepieciešama pat diezgan daudz. Lai arī viņš sēž būrī, tu ej garām un tad tev tāds purniņš pavada ar domu - paglaudi mani, paglaudi mani! Un tad tu atnāc, paglaudi purniņu un viss kārtībā," piebilst Elīna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti