Vides fakti

Saruna ar alpīnistu Kristapu Liepiņu par dabas piesārņošanu

Vides fakti

Vides fakti

Sarkanā grāmata

Kāpēc vajadzīga jauna Sarkanā grāmata?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēdējās desmitgades laikā Latvijas dabā daudz kas ir mainījies, un ir nepieciešams sastādīt jaunu Sarkano grāmatu. No jauna veidot Sarkano grāmatu nav gluži tas pats, kas pārskatīt aizsargājamo sugu sarakstu, skaidroja Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus, kā piemēru minot mazo ērgli, kas Eiropas Savienībā (ES) ir īpaši aizsargājams, bet Latvijas teritorijā mīt trešdaļa tā ES populācijas. "Būtu ļoti dīvaini to neaizsargāt Latvijā pat tad, ja tas šobrīd šeit nav apdraudēta suga," norādīja ornitologs.

Pirmā Sarkanā grāmata jeb apdraudēto sugu saraksts tika izveidots pirms vairākām desmitgadēm. Kopš tā laika nu jau ir izdotas vairākas šādas grāmatas, un līdz 2003. gadam Sarkanā grāmata tika izdota piecos sējumos.

Jaunais Sarkanās grāmatas saraksts tiks veidots, balstoties uz starptautiski pieņemtajiem standartiem, un prognozes liecina, ka būs sugas, kas tiks izslēgtas no Sarkanās grāmatas, taču būs arī sugas, ko nāksies tajā iekļaut. Piemēram, dzērves varētu tikt izņemtas no Sarkanās grāmatas, jo to populācijai pēdējās desmitgadēs klājas daudz labāk.

Taču iekļaut sarakstā, visticamāk, nāksies tādus putnus kā parasto ūbeli, plukšķi un brūnkakli.

“Mēs atrodamies ļoti liela darba priekšā, un mēs esam uzsākuši LIFE projektu, lai izvērtētu visas sugu grupas, kas ir nozīmīgākās Latvijā, un sugas, kas varētu būt potenciāli apdraudētas un kuras vajadzētu iekļaut Sarkanajā grāmatā vai arī no tās izslēgt. Ir pagājis diezgan liels laiks, uzkrātas jaunas zināšanas, un nākusi klāt informācija par jaunām atradnēm,” stāstīja Latvijas Universitātes projekta “LIFE FOR SPECIES” vadītāja Gunta Čekstere.

Pie šī lielā darba strādās gan Latvijas Universitātes, gan Daugavpils Universitātes pētnieki, kā arī Latvijas Ornitoloģijas biedrība un Dabas aizsardzības pārvalde. Liela nozīme šajā ziņā jau ir bijusi lielajai dabas skaitīšanai.

“Mums pieejamā informācija kļūst arvien plašāka, ir jaunas metodes pētniecībā, kā rezultātā mēs par šīm sugām uzzinām ko vairāk. Līdz ar to katra jaunā Sarkanā grāmata, katrs jauns aizsargājamo sugu saraksts ir jauna pakāpe šo sugu apzināšanā,”

skaidroja Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors Andrejs Svilāns.

Turpmāko četru gadu laikā speciālisti strādās pie tā, lai tiktu skaidrībā, kādas pārmaiņas šajā ziņā ir notikušas ne tikai putnu, bet arī zīdītāju, abinieku un augu pasaulē. “Grāmatas veidošanā tiks iesaistīts liels ekspertu skaits. Projektā tie varētu būt 25–30 eksperti, bet vēl papildus tiks pieņemti tā sauktie ārštata eksperti, jo sugu skaits, ko plānojam izvērtēt, ir ļoti, ļoti liels – vairāki simti, un tam ir nepieciešams arī daudzu ekspertu atbalsts,” stāstīja Čekstere.

Plānots, ka 2025. gadā tiks izdotas jau sešas Latvijas Sarkanās grāmatas, kurām piepulcēsies arī grāmata par aļģēm un sūnām.

Rakstu sēriju līdzfinansē:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti