Ķepa uz sirds

5 gadi suņu senioram patversmē nav spriedums – Žužū beidzot dodas uz jaunām mājām!

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Kāpēc sunim un kaķim ir jātīra zobi katru dienu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Žilbinošs smaids ir skaistākā rota, taču tikai retais zina, ka tas attiecas ne tikai uz cilvēkiem, bet arī viņu mīluļiem. Gan kaķu, gan suņu zobus vēlams tīrīt reizi dienā. Ja tas netiek darīts, barības atliekas un baktērijas sāk veidot aplikumu. Agrāk vai vēlāk aplikums pārvēršas zobakmenī, kas var izraisīt ne tikai zobu bojāšanos, bet arī izkrišanu un nopietnas slimības.

Lai arī sausā barība, zelējamie kociņi un žāvējumu graušana var attālināt zobu bojāšanos, tomēr nav nekā efektīvāka par dzīvnieka zobu tīrīšanu ar birsti vismaz reizi dienā.

"Gan uztura bagātinātāju piedevas, gan skalojamie līdzekļi, viss, ko aptiekas piedāvā, tas viss ''strādā''. Tas ir, kā es klientiem saku: "Jūs varat dirolu ēst nepārtraukti pēc katras ēdienreizes, jūs varat skalot muti ar visādiem šķīdumiem, – ja jūs netīrīsiet zobus, jums zobi lēnām, bet apaugs ar zobakmeni un būs problēmas"," stāstīja veterinārārsts Agris Ilgažs.

Dzīvnieka zobi jāsāk tīrīt jau ļoti agrā vecumā, lai to pieradinātu. Bieži saimnieka nezināšana ir arī akmens vetārstu lauciņā, kuriem vizīšu laikā būtu par to jārunā. Ja zobi jau ir bojāti un netiek ārstēti, sekas var būt pat letālas.

"Labākajā gadījumā, protams, viņš tos zobus zaudē, normāli iekaist smaganas, alveorālais kauls, atbrīvojas zobs, zobs izkrīt, viss sadzīst, viss ir kārtībā un ar to slimība ir beigusies. Tas ir tāds ideāls gadījums. Ļaunākā gadījumā arvien biežāk, kad nonāk līdz ļaunveidojumiem, audzējiem mutes dobumā, un dzīvnieku tad pāris mēnešos var zaudēt," atzina vetārsts.

Pirmās pazīmes, kas liecinās, ka mīlulim sākuši sāpēt zobi, visticamāk, būs garastāvokļa izmaiņas. Daži dzīvnieki var palikt agresīvi, mazāk mīļoties un atteikties no barības. 80% gadījumu par zobu problēmu sākšanos liecina arī dzīvnieka sliktā elpa.

"Viņi sāk atteikties pirmkārt jau no sausās barības, ja tiek baroti ar sauso barību, pāriet uz mīkstāku, uz putrām, viņam vieglāk ēst, tie zobi tā netiek iesaistīti barības uzņemšanā. Nu tad ar laiku viņš sāk vispār atteikties, varbūt uz vienu pusi ēd, varbūt viņš lēni ēd, viņš siekalojas, viņam krīt barība ārā no mutes," stāstīja Ilgažs.

Zobu  tīrīšana pie daktera nozīmē to, ka dzīvniekam būs nepieciešama narkoze.

Vecākam dzīvniekam vai dzīvniekam ar sirds problēmām šī vienkāršā procedūra var būt par ļoti bīstama. Tāpēc pirms anestēzijas ieteicams veikt asinsanalīzes, kā arī izmeklēt sirdi.

"Var gadīties, ka šajā momentā ir ļoti liels risks strādāt un mēs atliekam šīs manipulācijas, operācijas uz mēnesi, diviem mēnešiem, ja iespējams, un ārstējam to dzīvnieku, uzlabojam viņa vispārīgo veselības stāvokli un tikai tad darām," teica veterinārārsts.

Ārsta pieredzē ir gadījumi, kad smagu slimību rezultātā dzīvniekam nākas izraut pat 20 vai 30 zobus. Mierinājumam – arī pēc šādas manipulācijas mīlulim ir iespējama pilnvērtīga dzīve.

"Īpašnieki domā, ka dzīvnieki barību uzņem tieši tāpat kā mēs, – nokož, sagremo, norij. Nē, viņiem zobu anatomija nav domāta, lai sasmalcinātu barību, viņiem zobu anatomija ir, lai nokostu un norītu," norādīja Ilgažs.

Tomēr, lai zobus zaudēt nevajadzētu, dakteris iesaka ik vakaru minūti veltīt sava suņa un kaķa zobu tīrīšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti