Ķepa uz sirds

Aizliegumu turēt dzīvnieku varmākām nepiemēro – tie turpina atkal mocīšanai ņemt jaunus!

Ķepa uz sirds

S19E08 Ķepa uz sirds

Kāpēc sterilizācija ir svarīga arī kaķa veselībai?

Kāpēc sterilizācija ir svarīga kaķa veselībai?

Nesterilizētu kaķu saimniekiem pavasaris nozīme dzīvnieka aurošanu, urinēšanu stūros un kaitinošu uzvedību. Bet izrādās, ka meklēšanās pazīmes ne vienmēr būs tik acīmredzamas. Kāds ir labākais laiks kaķu sterilizācijai, un kas jāzina saimniekam?

Āboliņu ģimene nesen adoptējusi divus kaķēnus – puisīti un meitenīti. Pirmais mājās ieradās piecus mēnešus vecais Mimī – izglābts no ielas. 

"Viņš bija vārgs un slims, bet izārstējām, un tā mums bija kaķis, kurš kļuva arvien aktīvāks un gribēja dauzīties ar bērniem un mums pašiem, un sapratām, ka vajag arī otru kaķi, lai viņam ir, ar ko spēlēties,"  stāstīja Mimī un Betas saimniece Māra Āboliņa. 

Vienīgais noteikums – lai jaunais kaķēns būtu Mimī vecumā. Patversmē saimnieki ieraudzīja sešus mēnešus veco Betu, kas tobrīd vēl nebija sterilizēta. Par operācijas nepieciešamību ģimenei šaubu nebija.

Kaķenes meklējoties skaļi ņaud, glaužas gar kājām, ceļ gaisā asti, izliec ķermeni, skrāpē durvis un logus, cenšoties tikt laukā. Savukārt nekastrēti runči uz to atbild ar agresiju un izteiktu teritorijas iezīmēšanu.

Sterilizāciju parasti iesaka veikt sešu līdz astoņu mēnešu vecumā. Ja kaķeni sterilizē līdz pirmajai meklēšanās reizei, risks saslimt ar piena dziedzeru vai dzemdes audzējiem samazinās līdz minimumam. Savukārt bezsaimnieka kaķu koloniju ierobežošanas nolūkos dzīvniekus sterilizē arī daudz ātrāk – pat trīs mēnešu vecumā.

"Kastrācijas vēlamais laiks tomēr būtu tad, kad dzīvnieks ir nobriedis ne tikai fizioloģiski, bet arī jau ir pieaudzis mentāli, teiksim tā, bet tajos gadījumos, protams, kad runa ir par kaķu koloniju kontrolēšanu un dzīvnieku populācijas kontrolēšanu, tad šī agrīnā kastrācija ir pieļaujama un ļoti būtiski dzīvnieku dzīves kvalitāte nemazinās," teica veterinārārste Anete Kalniņa.

Nekādā gadījumā mīluli nedrīkst sterilizēt meklēšanās laikā, jo pastāv nopietns komplikāciju risks.

Turklāt pēc operācijas var rasties viltus grūsnība, kas nereti veicina piena dziedzeru iekaisumu. Jārēķinās, ka meklēšanās pazīmes pēc kastrācijas var saglabāties vēl dažas nedēļas. 

Ļoti svarīgi kaķim nodrošināt miera režīmu vismaz nedēļu, lai brūce varētu sadzīt. Pati operācija ilgst vien divdesmit minūtes.

"Runcim tas ir drusku vienkāršāk, jo viņam ir tikai neliels grieziens sēklinieku maisiņos. Kaķenēm savukārt griezumiņš ir vēdera sienā. Mūsdienās viņš ir ļoti neliels griezumiņš un pēc operācijas var neizmantot neko, kas aizsargā un vienkārši uzmanīt, bet ir pieejamas arī ļoti ērtas tādas kā kleitiņas, pēcoperāciju vestītes, kuras kaķenēm uzliek, un viņām ir daudz vieglāk kustēties," sacīja veterinārārste.

Apetīte kaķim pēc operācijas var palielināties – tādēļ saimniekam jāierobežo barības deva un jāizvēlas pārtika ar mazāku kaloriju daudzumu.

Tāpat jānodrošina aktivitātes –  īpaši piemērotas būs interaktīvās mantas, kas kaķim imitē medīšanas procesu.

Sterilizācijai ir daudz ieguvumu. Kaķenēm tiek izslēgti bīstamie piena dziedzeru un dzemdes audzēji, viņas kļūst mierīgākas, savukārt runčiem nebūs vajadzības izrādīt agresiju un iezīmēt teritoriju. Turklāt operāciju var veikt arī vecākam kaķim.

"Bieži gadās, ka dzīvnieks tiek paņemts jau pieaugušā vecumā, piemēram, no ielas, un tad vienkārši viņu kastrē tādā vecumā, kādā ir. Vienkārši tad varbūt ar lielāku rūpību jāuzmana, lai nav citu veselības problēmu, kas saistītas ar viņa vecumu," klāstīja veterinārārste.

Ja tomēr esat to cilvēku pusē, kuri iestājas pret sterilizāciju, bet kaķis brīvi staigā ārā, padomājiet – vai esat gatavs riskēt ar to, ka runcis savos mīlas meklējumos pakļūs zem mašīnas, sakausies līdz nāvei vai neatnāks mājās vispār? Kaķenei gadā var būt pat trīs metieni – 15 jaunas dzīvības, kuru likteni noteiks viens lēmums. Kāds tas būs – patversme, iela vai eitanāzija?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti