Zināmais nezināmajā

Kalniņš - Bergs - Kalniņš: Kāpēc latvieši vēstures līkločos vēlējušies būt nelatvieši?

Zināmais nezināmajā

Ērču populācija Latvijā: cilvēkiem bīstamās slimības izplata trīs sugas

Piekrastē palielinās atkritumu daudzums. Secinājumi pēc 2020.gada ekspedīcijas "Mana jūra"

Kāpēc sēnes veido raganu apļus? Skaidro zinātnieks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Sēnes mēdz izaugt precīzos apļos, veidojot neparastu parādību, ko sauc par raganu apļiem. Kāpēc šādi apļi rodas un kur tos var meklēt, Latvijas Radio raidījumam “Zināmais nezināmajā” skaidroja valsts emeritētais zinātnieks, bioloģijas zinātņu doktors, Latvijas Mikologu biedrības goda priekšsēdētājs Edgars Vimba.

Parādībai, par kuru klīst mītiski nostāsti, ka to esot veidojis nelabais, kuļot sviestu, vai kāds nolaidies nezināms lidojošs objekts, ir patiess bioloģisks skaidrojums. Proti, raganu apļi veidojas tāpēc, ka sēnes spora ir nonākusi kādā labvēlīgā vietā, skaidroja Vimba.

“Spora ir izdīgusi, izveidojas sēņotne, ko sauc par micēliju. Šī sēņotne sākusi radiāli augt uz visām pusēm, līdz ar to micēlija galos noteiktos labvēlīgos apstākļos ir veidojušies augļķermeņi. Tad iznāk, ka tie ir aplī. Ja radiāli ejam no sporas augšanas vietas, tad nonāk vietā, kas ir vienādā attālumā no centra,” skaidroja mikologs.

Vimba stāstīja, ka šādus apļus var atrast teju jebkādās vietās. Taču cilvēkiem tie joprojām raisa pārsteigumu un dažādās reakcijas. “Daži ir sašutuši. Jautā, kā no šiem apļiem izvairīties un kā tos iznīcināt. Citiem šie apļi patīk,” stāstīja Vimba.

Kā vienu no raganu apļu iznīcināšanas metodēm iesaka augsnes nomainīšanu, taču mikologs norādīja, ka tas ir smags un darbietilpīgs process, kas nedod nekādu garantiju.

Mikologs Edgars Vimba ar kundzi Birutu.
Mikologs Edgars Vimba ar kundzi Birutu.

Raganu apļus var atrast visur – gan mežā, gan pļavās, gan zālājos, tostarp kultivētos pilsētas mauriņos. “Tur ļoti bieži raganu apļus veido pļavas vītene,” pauda Vimba.

Tāpat liela dažādība ir sastopama šo dabas parādību veidojošās sēņu sugās.

Raganu apļus var veidot  dažādas sēnes – gan bekas, gan mušmires un citas. Nebūt nav jādomā, ka visas tos veidojošās sēnes ir indīgas,

uzsvēra mikologs, piebilstot, ka daudzos gadījumos raganu apļos augošās sēnes ir kaitīgas dažādiem kultūraugiem – gan dārzeņiem, gan puķēm.

Bieži raganu apļu tuvumā var redzēt nekrotisko joslu, kur augi ir izmiruši – tās ir vietas, kur izmantotas visas barības vielas un nav ūdens. ”Raganu apļu vietās sadalās vecā sēņotne, kas ir bagāta ar barības vielām. Tur var redzēt spēcīgu zāles un citu augu augšanu,” skaidroja Vimba.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti