Ķepa uz sirds

Kāds ir suns, kura miniatūrā versija ietilpst... tējas krūzītē?

Ķepa uz sirds

Cik svarīgi rīkoties ātri, ja pazūd dzīvnieks?

Kāpēc kaķim ir jātīra zobi?

Kāpēc kaķiem jātīra zobi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Sešus gadus vecais runcis Ufo sācis dīvaini ēst un kasīt purniņu. Par ko tas liecina? Laiks atbrīvoties no zobakmens! Kā notiek zobakmens noņemšana ar ultraskaņu un kad tas kaķim ir nepieciešams?

“Saimniece stāstīja, ka pēdējā laikā viņš sācis tā kā jocīgāk ēst sauso barību, izmeklējām mutīti un redzējām, ka tur ir pamatīgs zobakmens, uz zobiņiem un arī iekaisušas visas smaganas,” stāstīja veterinārārste Jevgēnija Ostroga.

“Kaķītim tika iedotas antibiotikas un pretsāpju līdzekļi, ko viņš sāka lietot pirms manipulācijām, lai uz to brīdī, kad mēs sākam jau taisīt mutes dobuma sanāciju, respektīvi, tīrīt zobiņus vai arī, ja vajadzēs, raut ārā zobiņus, lai tā infekcija mutes dobumā jau ir mazāka un iekaisums dzīvniekam arī jau ir mazinājies,” stāstīja Ostroga.

Visefektīvākais veids, kā cīnīties ar smagi ielaistu zobakmeni, ir ultraskaņa, kas ļauj pilnībā likvidēt aplikumus un vajadzības gadījumā izraut arī bojātos zobus.

Tā kā manipulācija notiek zem narkozes, nepieciešama arī saimnieka piekrišana.

“Ja dzīvnieks ir kārtīgi pārbaudīts, izmeklēts, mēs uztaisām asinsanalīzes, mēs pārbaudām sirsniņu, izjautājam saimnieku par kopējo veselības stāvokli dzīvniekam, mēs zinām par hroniskām slimībām, par kādām citām problēmām un, lietojot kvalitatīvas narkozes, mēs to risku varam mazināt līdz minimumam,” norādīja veterinārārste.  

Procedūras ilgums atkarīgs no kaķa zobu stāvokļa. Dažkārt atklājas, ka zem zobakmens kārtas tikpat kā vairs nav paša zoba, un mutes dobuma infekcija dzīvniekam liek just hroniskas sāpes.

“Citreiz mums jāizrauj pusi mutes dzīvniekam vai visi zobi, saimnieki zvana un saka, ziniet, viņš ēd trīsreiz vairāk, nekā viņš ir ēdis ar zobiem, jo viņam sāpēja visa mutīte, viņš nevarēja normāli ēst,” stāstīja Ostroga.

Zobakmens veidošanos kaķiem veicina četri faktori – pārtika, dzīvesveids, ģenētika un dzīvnieka mutes dobuma mikroflora jeb baktērijas. Saimnieka uzdevums ir rūpēties par pirmajiem diviem, dodot kvalitatīvu pārtiku un regulāri tīrot kaķa zobus pašam.

“Nevajag tik daudz uzmanības pievērst tam - dzīvnieku mazgāt vai tīrīt ausis, bet tieši, ka mēs runājam par mutes dobumu, tas ir ļoti būtiski, jo zobi bojājas diezgan ātri, un zobakmens veidojas citreiz dažu mēnešu laikā,” skaidroja Ostroga.

Ir speciālas pārtikas, kuras ir paredzētas zobu tīrīšanai, bet pārsvarā visas sausās barības drūp un nenotīra zobu mehāniski, bet savāc diezgan daudz siekalu no mutes dobuma, kā arī no organisma ūdeni, ja dzīvnieks ir drusku atūdeņots, tad viņa zobiņi netiek apskaloti tā, kā vajadzētu tam notikt.

Pirmais, ko saimnieki pamana, ir mīluļa sliktā elpa, kas bieži tiek norakstīta uz kādām kuņģa vai gremošanas kaitēm. Tomēr biežākais cēlonis ir tieši mutes dobums.

“Smaganām tā krāsa nemainās, bet parādās gar zobiem tāda iekaisuma josla, var redzēt pilnīgi sarkanas smaganas, citreiz tās smaganas sāk asiņot, kad dzīvnieks ēd, vai pēc ēšanas viņam tek siekalas vai viņam visu laiku ap mutīti ir slapjš drusciņ, vai kaķītis sāk pastiprināti kasīt ar ķepām seju,” stāstīja ārste.

Tāpat kaķim maltītes laikā barība krīt ārā no mutes vai šķiet, ka mīlulis sācis griezt zobus. Tas viss norāda uz ielaistu zobakmeni.

Bet ko darīt, ja kaķim vecuma vai kādu slimību dēļ nav iespējams veikt ultraskaņas zobu tīrīšanu?

“Ja mēs nevaram lietot dzīvniekam narkozi, kas ir kādas hroniskas slimības, asins problēmas, kādi citi apstākļi, tad mēs varam cīnīties ar palīglīdzekļiem, ka ir antibakteriāla terapija, un mēs mēģinām novērst to iekaisumu mutes dobumā, lietojot lokāli mutē, lai kaut cik mazinātu to zobakmeni pašā mutītē,” pastāstīja Ostroga.

Lai nebūtu jāpiedzīvo šādas procedūras, saimniekam jārūpējas par sava kaķa zobu veselību pašam. Pie zobu pārbaudēm vēlams pieradināt dzīvnieku jau no kaķēna vecuma. Visefektīvākā, protams, būs zobu pasta un zobu birste, tomēr īpaši nepacietīgiem minkām ir alternatīvas.

“Mūsdienās ir pieejami ļoti daudz un dažādi līdzekļi mutes dobuma kopšanai, gēli, spreji, zobupastas vai pastas, kuras vienkārši jāuzklāj uz zoba, nav jātīra, ir līdzekļi, ko piejauc klāt pie pārtikas vai pie ūdens, ir dažādi graužamie, ko lieto,” pastāstīja Ostroga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti