«Kāpēc gan nepapildināt Latvijas plaušas?» Ar koku stādīšanas akciju atklāj Pasaules talku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Līdzās jau par tradīciju kļuvušajai Lielajai talkai nu jau trešo gadu Latvijā tiek rīkota arī Pasaules talka – iniciatīva, ko pirms 12 gadiem aizsāka kaimiņi igauņi un kas pašlaik atbalsojas jau 180 valstīs. Tā kā pie mums ierastais talkošanas laiks ir pavasaris, tad Pasaules talkas dienā "Lielās talkas" rīkotāji aicina iedzīvotājus stādīt kokus. Un nevis vienkārši kokus, bet – Laimes kokus.

Ar koku stādīšanas akciju atklāj Pasaules talku
00:00 / 00:26
Lejuplādēt

Tautasdziesmu pavadībā Pasaules talku sestdienas rītā simboliski atklāj Daugavmalā Rīgā, līdzās Lielā Kristapa statujai.

"Šeit, kur mēs stāvam, uz Rīgas pils fona ir redzams pirmais Laimes koks – liepa, kas turpina aleju. Mēs to iestādījām 2018.gada pavasarī, talkai beidzoties, un ar to arī aizsākās šī Laimes koku akcija," stāsta "Lielās talkas" rīkotāja Vita Jaunzeme.

Pēc Jaunzemes teiktā, Laimes koki no "parastajiem" atšķiras ar stādītāja mērķi – nevis koku vēlāk nocirst, pārdot vai kā citādi izmantot, bet audzēt nākamo dižkoku, kas paliks pēc mums.

"Manuprāt, tas, kas cilvēkiem visvairāk pietrūkst bez tā, ka trūkst naudas, ir laimes sajūta. Bet laimes sajūta nenokritīs kā ķieģelis uz galvas, pie tās ir jāpiestrādā. Šodien tieši atklās pirmo Laimes koku parku Valdemārpilī, kur pirmo koku simboliski iestādīs Valsts prezidents. Manuprāt, šie parki un šie koki var atvērt to iespēju vēlēt laimi sev un tuvākajiem. Jo mēs bieži to aizmirstam," norāda Jaunzeme.

Stādīt šādus Laimes kokus esot unikāla Latvijas ideja, ko tiešraidē no Valdemārpils rādīs arī citiem Pasaules talkas dalībniekiem. Jaunzeme aicina kokus stādīt vai sēt ne vien šajā dienā, bet visu gadu.

"Būtu vēlams ieiet "Lielās talkas" mājaslapā un paskatīties, kas kur ir stādīts 2018., 2019.gadā, kur stāda šogad. Galvenais ir tam mazajam kociņam atrast vietu, kur to, vēlams, nenozāģēs, un regulāri pie viņa iet. Protams, ekoloģisko situāciju šādi simt vai tūkstoš koku radikāli neuzlabos, tas vairāk ir stāsts par mīlestību pret dabu. Par to, kā cilvēks atdod dabai to, ko viņš ir ņēmis," saka Jaunzeme.

Vides jautājumi ir tuvi arī Rīgas Skolēnu pils folkloras kopas "Kokle" jauniešiem, kuri koku stādīšanas talku gatavi uzmundrināt pat deviņos no rīta pilnos tautastērpos.

"Pirmkārt, mēs visi esam zaļi domājoši," saka Kevins, kurš "Koklē" spēlē akordeonu. "Koks ir gan simbols latviešu folklorā, gan tās ir mūsu planētas un arī Latvijas plaušas. Kāpēc gan lai tās nepapildinātu, ja to var darīt?" tā Kevins.

"Koku stādīšana zināmā mērā izveidojies arī kā gods – piemēram, kad ir kāds svinīgs pasākums, jubileja vai kas cits, mēs dodamies iestādīt koku," piebilst Madara, kura spēlē mandolīnu.

Savukārt Talsos Pasaules talkas laikā tika iestādīta 21 dekoratīvā ābele - 3 šķirnes ar dažādiem ziedēšanas laikiem un sarkaniem lapu toņiem būs pirmais no astoņiem "Talsu saulītes" simboliskajiem stariem.

Lielās talkas mājaslapā "www.talkas.lv" ir izveidota karte, kur talkotāji var atzīmēt un pieteikt uzkopšanas un labiekārtošanas talkas, kā arī norādīt vietu, kur tiks iesēts vai iestādīts koks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti