Rīta Panorāma

Igaunijā ievieš «digitālo klejotāju» vīzas

Rīta Panorāma

Intervija ar Kārli Būmeisteru un Rimantu Liepiņu par Eiropas sporta nedēļu

Kampaņā «Nav, ko vilkt?» aktualizēs problēmas tekstila atkritumu šķirošanā. Saruna ar K. Zakuli

Kampaņa: Nolietots apģērbs ir tikpat bīstams atkritums kā riepas

Tekstils bez pielietojuma, kas nonāk vidē vai sadzīves atkritumos, ir tikpat bīstams piesārņojuma avots kā plastmasa, riepas, baterijas un citi atkritumi. Mudinot rast risinājumus tekstila atkritumu apjoma mazināšanai arī Latvijā, 10. septembrī tika atklāta kampaņa “Nav, ko vilkt?”, kas atgādinās – pirms iegādāties jaunu apģērbu, ir vērts pārskatīt savus skapjus, un aicinās atbildīgās iestādes vienoties kopīgai rīcībai, parakstot labas gribas memorandu.

Dace Akule, biedrības “Zaļā brīvība” ilgtspējīgas modes eksperteJānis Ramāns

  “Ja apģērbs ir ražots no sintētikas, tam nonākot poligonos, vajadzīgi apmēram 200 gadi, lai tas sadalītos,” intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” uzsvēra viens no kampaņas rīkotājiem, AS “Latvijas Zaļais punkts” direktors Kaspars Zakulis.

  “Mēs ne tikai aicināsim cilvēkus šķirot, novēršot sekas, bet arī, dodoties pirkt jaunu apģērbu, izvērtēt, vai tas tiešām ir nepieciešams. Varbūt, parakājoties pilnajā drēbju skapī, atradīsim kaut ko noderīgu,” rosināja Zakulis.

  Statistikas dati liecina, ka pasaulē gada laikā 89% no visiem nederīgajiem un nolietotajiem tekstilizstrādājumiem nonāk atkritumu poligonos, kur tie tiek aprakti vai sadedzināti, jo trūkst dzīvotspējīgu pārstrādes stratēģiju, stāstīja Zakulis.

  Latvijā gadā tirgū nonāk apmēram 27 000 tonnas gan jaunu, gan lietotu tekstila izstrādājumu – apmēram 14 kilogrami uz vienu iedzīvotāji.

  Kampaņas organizatoru veiktā aptauja liecina, ka 87 % iedzīvotāju Latvijā būtu gatavi šķirot tekstila atkritumus, ja būtu pieejami attiecīgi konteineri.

  “2025. gadā jābūt izveidotai visaptverošai tekstila atkritumu šķirošanas sistēmai, bet mēs redzam, ka iedzīvotāji jau tagad ir gatavi šķirot. Tāpēc esam nolēmuši tekstila apsaimniekošanas sistēmas izveidi uzsākt ātrāk, nekā to nosaka Eiropas Savienība,” pauda Zakulis.

  Mudinot rast risinājumus tekstila atkritumu apjoma mazināšanai  Latvijā, tika atklāta kampaņa “Nav, ko vilkt?”, kas atgādinās – pirms iegādāties jaunu apģērbu, ir vērts pārskatīt savus skapjus, un aicinās atbildīgās iestādes vienoties kopīgai rīcībai, parakstot labas gribas memorandu. Tāpēc pašā Rīgas centrā atklāta vides instalācija – drēbju kalns, simbolizējot ik gadu Latvijas tirgū nonākušos tekstila apjomus, kas krājas iedzīvotāju skapjos vai atkritumu poligonos un draud mūs “aprakt”.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Vide un dzīvnieki
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti