Kampaņā «Neizdzēs dzīvību!» mācīs par sastapšanos ar dzīvnieku mazuļiem savvaļā

Lai informētu sabiedrību par sekām un atbilstošāko rīcību, dabā sastopoties ar savvaļas dzīvniekiem, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) sakusi kampaņu "Neizdzēs dzīvību!", kuras laikā īpaši atgādinās par cieņpilnu attieksmi pret savvaļas dzīvniekiem, lai novērstu situācijas, kurās pie cilvēkiem pieradināti savvaļas dzīvnieki tiek pamesti vai atgriezti savvaļā, apdraudot sabiedrību, paši sevi, apdzīvotas vietas vai publisko infrastruktūru, informēja DAP.

Līgatnes dabas takas vadītāja Inta Lange
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Pie cilvēka uzaudzināts savvaļas dzīvnieka mazulis ir pieradis sajust savā tuvumā cilvēku, pieradis tikt barots, tāpēc neprot un nemēģina barību meklēt kā viņa savvaļas sugas brāļi. Taču cilvēkiem jāapzinās, ka savvaļas dzīvnieks nekad nekļūs par mājdzīvnieku, kā rezultātā tiek izaudzināts nedz savvaļai, nedz arī nebrīvei piemērots dzīvnieks," skaidroja Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange.

Tādējādi ar šo kampaņu DAP cer sekmēt izpratni par pareizu rīcību, sastopot dabā savvaļas dzīvnieku mazuļus, piemēram, lapsu, lāci, lūsi, putnu, stirnu, zaķi un citus. Tāpat eksperti informēs, kādas var būt potenciālās sekas nepārdomātas vai neiecietīgas rīcības gadījumā.  

DAP pasūtītajā SKDS aptaujā secināts, ka Latvijā nepilna puse (44%) aptaujāto iedzīvotāju ir sastapušies ar savvaļas zīdītāju mazuļiem.

Lange uzsvēra: "Latvijā visbiežāk sastopamās savvaļas zīdītāju sugas ir aļņi, brieži, lapsas un stirnas. Vienlaikus regulāri saņemam ziņas par satiktiem ežiem, zaķiem, arī pūcēm un vāverēm, jo attiecīgie dzīvnieki atrodas tuvu cilvēkiem. Dzīvniekus nedrīkst barot, ar viņiem fotografēties, jo viņi pieradīs pie pārtikas un uzmanības, nespējot vairs pastāvēt paši par sevi. Tam apliecinājums ir scenārijs ar Gulbenes lācēniem."

DAP arī mudina ikvienu Latvijas iedzīvotāju iespēju robežās izvairīties no savvaļas dzīvnieku un mazuļu traucēšanas. Tomēr gadījumos, ja dzīvnieks nonācis bezpalīdzīgā stāvoklī, piemēram, ir savainots, kaut kur iestrēdzis, atrodas sev netipiskā vidē ar satrauktu uzvedību, vērsties Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, kas palīdzēs dzīvniekam nokļūt ierastajā vidē.

Kā rīkoties, sastopot savvaļas dzīvnieka mazuli?

  • netuvojies un neaiztiec to, kā arī nebaro un nenes uz mājām;
  • turi suni pavadā! Nepieskatīti suņi bieži sakož savvaļas dzīvnieku mazuļus, radot tiem dzīvībai bīstamus savainojumus.

 

Kā palīdzēt?

  • Ja dzīvnieks izskatās veselīgs, atstāj to mierā, tas nav pamests viens!
  • Turpretim, ja mazulim redzamas brūces, asiņošana, vemšana, spēcīga trīcēšana, tam ir nepieciešama palīdzība.
  • Pirms steigt palīgā, vispirms konsultējies ar veterinārārstu vai ziņo par savainotajiem vai ļoti savārgušajiem dzīvniekiem Dabas aizsardzības pārvaldei: +371 27313200.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti