4. studija

Asinīm slacītās plūmes...

4. studija

Atkritumu šķirošanas plusi un mīnusi

Kuram mežā priekšroka?

Kam mežā ir priekšroka - medniekiem vai dabas fotogrāfiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Mežā ir divu veidu mednieki: vieni medī dzīvniekus, bet otri - pēc iespējas labākus kadrus. Izrādās, abas šīs puses mežu ne vienmēr var sadalīt.

Konflikti ir gadījušies arī dabas fotogrāfam Agrim Krustam.

"Bieži vien man ir bijis tā, ka saka, ka mēs tagad medīsim, bet tev ir jāiet pa citu ceļu, savādāk tu mums traucēsi medīt. Tā ir gadījies," stāsta fotogrāfs. Reiz pret viņu pavērsts pat ierocis. "Nevarētu teikt, ka es jūtos tāds apdraudēts mežā no mednieku puses.

Protams, tas risks pastāv, ka tevi neieraudzīs. Vai sarunā pagriež pret tevi karabīni, pastāsta, ka netīšām var iešaut. Kaut kas tāds arī ir gadījies,"

atceras Krusts. 

Slavenais dabas fotogrāfs Andris Eglītis mežā dodas jau vairākus gadu desmitus, bet konfliktus ar medniekiem nav piedzīvojis. Viņš pirms došanās mežā painformē vai nu meža īpašnieku, vai medību klubu, kurš mežā varētu atrasties. Viņš to iesaka darīt jebkuram dabas draugam, kas nolēmis doties fotomedībās.

"Tā kā man konflikti nav bijuši, zinu, ka dažiem maniem kolēģiem tādi ir bijuši, bet es pieļauju, ka tikai tādēļ, ka viņi vazājas, kur grib, un nevienu nebrīdina par to," saka Eglītis.

Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks norāda, ka mednieki maksā par meža izmantošanu: "Laikam jau te grūti būs pateikt, kuram ir priekšroka. No manas pozīcijas skatoties, es teiktu, ka medniekiem, jo mednieki tomēr ir tie cilvēki, kas valstij maksā nomas maksu par tām platībām, ko viņi izmanto. Tātad vajadzētu respektēt un ņemt vērā viņu intereses. Bet pēc likumdošanas, protams, mežā ir tiesības atrasties visiem - gan sēņotājiem, gan ogotājiem, gan dabas baudītājiem."

Arī Valsts meža dienestā skaidro, ka mežā drīkst atrasties ikviens, tomēr dabas baudītājiem jārespektē, ka mežā var notikt medības.

"Medību noteikumos ir viens punkts, ka nedrīkst bojāt medību infrastruktūru un arī traucēt medības. Tāds punkts arī ir. Bet mums, atklāti sakot, nav bijusi neviena administratīvā lietvedība par to, ka trešā persona traucētu medības un mednieki iesniegtu iesniegumu - lūdzu, sauciet šo personu pie atbildības," stāsta Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.

Sēņotāji un ogotāji pa mežu pārvietojas arī dziedādami un dancodami, tikmēr dabas fotogrāfi, lai noķertu labāku kadru, uzvedas pēc iespējas klusi un mēdz pat maskēties.

"Ja tas putnu bildētājs vai zvēru bildētājs viņš iet tur apkāries, maskēšanās tērpā, vanckaros, nokrāsojis sevi. Ar šitādu galvu mežā parādīties - es tur spīdu kā mēness. Mani visi lopi ieraudzīs! Skaidrs, ka ir jāmaskējas, ejot uz mežu. Nu lūk, bet tas mednieks var arī nepamanīt. Brikšņi ir, cūka skrien - viņš šauj! Neviens negrib iekulties nepatikšanās ar nelaimes gadījumu mežā," skaidro fotogrāfs Eglītis.

Mednieku asociācijas vadītājs Barviks atzīst, ka medniekiem bieži nav pašu jaunāko tehnoloģiju un cilvēku, kas nogūlies krūmos, mednieks var arī neieraudzīt.

"Ne visi mednieki ir tik rocīgi, ka viņiem ir pēdējās paaudzes termovīzeri, ar kuru viņi var atklāt jebkuru dzīvu radību mežā un redzēt. Lielai daļai tomēr nav šāda aprīkojuma. Un bez šāda aprīkojuma nosapņot, kurā krūmā kāds ir nomaskējies kā snaiperšāvējs, tiešām nevar, un tas ir reāli bīstami. Mednieks šauj pa skaidri redzamu mērķi. Viņš nevar nosapņot, ka 100 metru attālumā aiz tā mērķa krūmos, kur ir tikai krūmi vai koki, ir nogūlies vai sūnās ieracies cilvēks," skaidro Barviks.

Valsts meža dienestā apliecina, ka līdz šim neviena trešā persona, tai skaitā dabas fotogrāfs, no mednieka šāviena nav cietis. Arī fotogrāfi Agris Krusts un Andris Eglītis uzskata, ka par savu drošību jāparūpējas pašiem.

"Patīk jau viņiem tā daba. Ja skatās sociālajos tīklos, diezgan daudz mednieku seko, bildes skatās. Nav jau tā, ka viņi ir tādi slikti un ienaidnieki visam, bet gadās dažādi tie cilvēki. Ir bijis gadījums, kad gandrīz iekāpu vilka slazdā, kas bija izlikts vilkam. Gadās dažādi, jā," norāda Krusts.

Lai nerastos nevienam nevajadzīgi nelaimes gadījumi, gan medniekiem, gan dabas draugiem, vienam otru jārespektē. Bet abiem der atcerēties, ka mežā saimnieks vienmēr būs meža dzīvnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti