Ķepa uz sirds

Kādi suņu kārumi var būt bīstami jūsu mīluļa veselībai? Kā izvēlēties veselīgāko?

Ķepa uz sirds

Par ko dusmojas mūziķes Evijas Vēberes jūrascūciņa Fuksija

Kā saprast vai kaķis uz ielas ir cilvēka pamests un meklē mūsu palīdzību?

Kaķa stresa līmenis - drošākais rādītājs pamesta dzīvnieka atpazīšanai

Pat viszinošākais kaķis var aizklīst pārāk tālu, izmukt pa durvju spraugu vai nokrist no balkona, un ceļš uz mājām kļūst svešs. Kā saprast, vai pieklīdis kaķis ir pazudis vai izlaists pastaigā?

Televīzijas producente Žaklīna Cinovska nekad nav varējusi paiet garām dzīvniekam, kurš  ieraudzīts viens un bez saimnieka. Tā viņa pamanīja Ignatu – pelēku minci, kas vienā dienā pēkšņi uzradās daudzstāvu mājas pagalmā. Pelēkais runčuks izrādījās kārtējais saimnieku pamestais kaķis. Viņš bija pieradis pie cilvēka, nesaprata, ko nozīmē mašīnas un ietve, bet visi cilvēki gāja viņam garām.

Cinovskai nebija šaubu, ka runcis ir mājas kaķis. "Protams, ieliku feisbukā, varbūt kāds ir atstājis, un tad es no augšas vienkārši skatījos, ko tas kaķis te dara, un ar katru dienu viņš kļuva nervozāks," pastāstīja producente. 

Sociālo tīklu spēks nostrādāja – kaķim mājas dot vēlējās vairāki cilvēki,

taču beigās pelēko runci paņēma Konstantīns – Žaklīnas kaimiņš, kurš arī bija sekojis līdzi pēdējo dienu notikumiem. Runčuks tika siltā dīvānā un kļuva par Ignatu.

Ignata saimnieks Konstatīns Davidenko pastāstīja, ka kaķis pie viņa nonāca no ielas, divas stundas neatstājās un jokojot tika iesaukts par Ignatu. "Kad es uzzināju, ka viņam nav saimnieka, izlēmu paņemt pats, jo sajutos atbildīgs," atzina Konstantīns. Ignats ir pirmais kaķis viņa dzīvē, jo mājās līdz šim vienīgie iemītnieki savulaik bijuši jūrascūka un Madagaskaras tarakāni.

"Kad viņš naktī bija uz ielas, domājām, varbūt izkritis pa logu, tāpēc staigājām pa rajonu, meklējām, kam ir atvērts logs, no kurienes varētu būt izkritis, varbūt kāds kaut ko redzēja," atceras Konstantīns. "Pēc tam, kad satiku Žaklīnu un redzēju, ka viņš nākamajā dienā atkal ir uz ielas un neviens viņu nav paņēmis, sapratu, ka viņam vairs nav saimnieka, un zvanīju paziņam, kurš mīl dzīvniekus, vai var palīdzēt."

Kā iespējams noteikt, vai kaķim nepieciešama mūsu palīdzība? Pirmkārt, stresa līmenis.

Citā vidē pat vismīļākais mājas kaķis apjuks un uzvedīsies neraksturīgi.

Tieši tādēļ mājas kaķus, kas izkrituši pa logu, ir tik grūti atrast..

Eksperte Aija Nuķe paskaidro, ka kaķis absolūti svešā vidē būs bailīgs un kaut kur ierausies, noslēpsies, ielīdīs kādā spraugā un uz ielas viņu pat neieraudzīsim. Kaķis būs noslēpies kaut kur pagrabā vai kādā caurumā.

Tas attiecas uz kaķiem, kas uz ielas nonākuši pēkšņi – tikuši izmesti, izkrituši pa logu vai izmukuši pa durvju spraugu. Minkas, kas regulāri pastaigājas, bet ir nokļuvuši tālu prom no mājām, var izrādīt pavisam normālu uzvedību arī svešiniekiem.

"To var redzēt, ka viņš ir sakopts, ir drošs, nāk klāt, ņaud, pats nāk pie cilvēka klāt un prasa komunikāciju, grib nāk līdzi pat uz mājām," uzsver eksperte. "Tad ir skaidrs, ka dzīvnieks ir dzīvojis ar cilvēkiem, bet kaut kādu iemeslu dēļ ir nokļuvis uz ielas."

Kaķim, kas dzimis vai ilgāku laiku dzīvojis uz ielas, būs citādāka uztvere – aizdomas, draudi un piesardzība.

"Viņi [ielas kaķi] var nākt, ja jau no pirmām dienām ir bijuši kontaktā ar cilvēku. Tie kaķēni, kuri dzimuši uz ielas un nav bijuši kontaktā ar cilvēku, viņi nenāks klāt mīļoties," norādīja Nuķe. 

Atradējam jāpievērš uzmanība kaķa izskatam – kāds ir kažoks, acis, vai redzama kakla siksniņa un žetons ar gravējumu. Varbūt kaķim ir kāda cita īpaša pazīme. Siksniņa būs atpazīšanas zīme jebkuram kaķu ķērājam, lai mājas mīlulis brīvprātīgi piespiedu kārtā nenonāktu sterilizācijas akcijā. 

Siksniņa ar saimnieka kontaktinformāciju var būt galvenais kaķa glābējs –

taču ne visi saimnieki uzskata par vajadzīgu to iegādāties. Diemžēl arī obligāta kaķu čipošana Latvijā nepastāv – tādēļ palīdzību var meklēt sociālajos medijos, radio vai dzīvnieku patversmē. Bet pats galvenais ir nebūt vienaldzīgiem. Ja garāmgājējs neapstāsies, lai palīdzētu, kaķis var aiziet bojā pavisam drīz.

Ignatam paveicās – viņš nekļuva par ielas kaķi un nenonāca patversmē. Tagad gandrīz nekas vairs neliecina par runčuka pārdzīvojumiem uz ielas. Konstantīns jūt, ka Ignats viņam ir ļoti pateicīgs un jūtas drošībā tikai telpās. Viņš ļoti labi atceras, ka pavadījis vairākas naktis uz ielas un varēja tur arī palikt, ja nebūtu izglābts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt