Rīta Panorāma

Skype intervija ar Valdi Tomsonu

Rīta Panorāma

Skype saruna ar NVA direktori Evitu Simsoni par straujo bezdarba pieaugumu

Suņa skološanas ābece: šķirnes, bezšķirnes vai ar ciltsrakstiem?

Kādu suni iegādāties: šķirnes, bezšķirnes vai ar ciltsrakstiem?

Jautājums par to, kādu suni iegādāties – šķirnes, bežšķirnes vai ar ciltsrakstiem –, ģimenē var izvērsties par nopietnu strīdus objektu. Latvijas Kinoloģijas federācijas instruktors Ivars Lielpēteris raidījumam “Rīta Panorāma” skaidroja, ka vispareizāk izvēlēties piemērotāko suni.

Suņu skološanas ābece

Kinologa ieteikumi suņu saimnieku piesardzībai Covid-19 laikā: nevajag ļaut laizīt seju.

Ko iesākt ar suni, ja visa ģimene saslimusi ar Covid-19?

Suņa iegāde nozīmē regulārus tēriņus arī pēc tam: uzturēšanas izmaksas mēnesī ir ap 50-100 eiro.

Ar ko jārēķinās, iegādājoties šķirnes, bezšķirnes vai suni ar ciltsrakstiem?

Kādi produkti suņiem ir ne tikai nevēlami, bet kaitīgi un reizēm pat nāvējoši?

Kādu suņu barību izvēlēties no veikalā pieejamā klāsta?

Ko izvēlēties, ja saimnieks sunim ēdienu gatavo pats?

Ar ko vislabāk barot kucēnus?

Suns vispirms jāved pastaigā un tikai pēc tam jābaro.

Kā pieradināt suni pie nagu griešanas?

Kā pieradināt suni pie zobu tīrīšanas?

Suņa agresivitāti vairāk ietekmē audzināšana nekā šķirne.

Izvēloties suni no patversmes, pieeja būs atšķirīga nekā gadījumā, ja ņemsiet to no audzētavas.

“Ja ņemam no patversmes, droši varam ņemt bezšķirnes suni. Uz vietas varēs iziet pastaigāties un saprast, vai jūsu raksturi un dzīvesveids būs saderīgs,” norādīja Liepēteris.

"Ja jūs ņemat bezšķirnes suni, kas nav no patversmes, ir jāsaprot, ka atbalstiet suņu melno tirgu, bezkontroles vairošanu, kas ir galvenais avots tam, kādēļ suņi nonāk patversmēs. Patversmēs ir ārkārtīgi maz šķirnes suņu. Gandrīz nav. Tas ir liels retums, ja tur kāds parādās,” situāciju komentēja kinologs.  

Bezšķirnes suņu cenas ir zemas, ko Lielpēteris uzskata par mīnusu, jo tas var veicināt bezatbildīgu lēmuma pieņemšanu.

“Ja cilvēkam jāpērk suns pa lielu naudu, tad viņš tomēr divreiz padomā, vai viņam tiešām to vajag. Ja suns maksā 20 eiro, tad tu bērnam uz Ziemassvētkiem to uzdāvini un nākamajā mēnesī suns nonāk patversmē,” varbūtību izteica kinologs.

“Tas pats attiecas uz it kā šķirnes suņiem, kuri tiek tirgoti bez ciltsrakstiem. Jā, protams, ir labi un slikti audzētāji, bet šķirnes suņi bez ciltsrakstiem vienmēr būs riskants darījums,” papildināja instruktors.  

Uzskats, ka suns ar ciltsrakstiem uzreiz maksā divreiz vairāk, ir maldīgs, uzsvēra Liepēteris: “Tie ir meli, jo ciltsraksti vidēji maksā 15 eiro. Tas nemaz nesadārdzina suni.”

 “Ciltsraksti ir nevis papīrs, ko pielikt pie sienas un lielīties, bet tas ir dokuments, kurš jums apstiprina, ka ar jūsu suni ir izietas konkrētas procedūras,” skaidroja kinologs.

Iegādājoties šķirnes suni ar ciltsrakstiem, iespējams prognozēt tā rakstura īpašības.

“Ja jūs nopērkat šķirnes suni, teiksim, labradoru, jūs izlasiet internetā, ka labradors ir vidēji aktīvs, priecīgs, nav agresijas. Jūs gribat, lai tieši tāds arī ir. Ļoti bieži suņiem bez ciltsrakstiem ir tā, ka izskatās pēc labradora, bet raksturā vispār nav labradors,” brīdināja Lielpēteris.

Dalība dažādās izstādēs apliecina, ka eksperti ir atzinuši - šādu suni var pavairot un tas nebūs, piemēram, pārāk hiperaktīvs, skaidroja instruktors. Vienlaikus viņš atgādināja, ka, arī pērkot suni ar ciltsrakstiem, ļoti rūpīgi jāizvērtē audzētājs, klubi un federācijas.

“Skatieties, cik tās organizācijas ir plašas. Daudzas ir tādas, kurās ir kādi 20 biedri. To, kas tur notiek, to neviens nespēj kontrolēt. Viņi paši savā starpā sarunā, un tas ir sliktāk, nekā ja viņi neko nedarītu,” norādīja Lielpētēris.

“Labie audzētāji būs labās federācijās, un arī internetā par tiem parasti varēs atrast ļoti pozitīvas atsauksmes,” padomu deva kinologs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti