Kāds vides piesārņojums ir «vēderā» elektroniskajām cigaretēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs ir sešas dažādas materiālu kategorijas un 15 atkritumi, no kuriem vismaz divi ir bīstami, raidījumam “Vides fakti” norādīja Vides izglītības fonda un kampaņas “Mana jūra” vadītājs Jānis Ulme.

Piekrastes piesārņojuma monitoringa kampaņā “Mana jūra” elektronisku cigarešu atkritumi ir novērojami jau vairākus gadus, sacīja Ulme. 

Smēķēšanas ierīču atkritumu apjoms pieaug ģeometriskā progresijā – nu jau no visiem konstatētajiem izsmēķiem 20–30% ir saistīti ar tiem, norādīja Ulme.

Sīkāk analizējot, kādi un cik daudz materiāli ir sastopami smēķēšanas ierīcēs, Ulme minēja vairākas atkritumu kategorijas: “Vispirms jau ir papīra iepakojums, tad vēl ir divkomponentu iepakojums, kas sastāv no plastmasas un folijas, un tikai tad mēs tiekam līdz pašai ierīcei. Tās korpusā ir diva veida plastmasas, tad ir vesels detaļu mudžeklis, kas sastāv no sildelementa, barošanas elementa un tvertnītes, kur ir šķidrums. Kopā varam saskaitīt kādas sešas dažādas materiālu kategorijas un kādus 15 atkritumus, no kuriem vismaz divi ir bīstamie atkritumi.”

“Smēķēšanas atkritumi kopumā ir trešā lielākā atkritumu frakcija. To kopējais skaits mēdz būt milzīgs.

Uz 100 metriem var būt pat 600–700 izsmēķu. Taču pēdējos gados smēķēšanas atkritumu vidū vērojami ne tikai izsmēķi, bet arī dažādi filtri. Pirmos mēs pamanījāms “Iqos” ierīču filtrus. Tagad pēdējos divos gados ir arī identificējami atkritumi no  “Salt” ierīcēm,” skaidroja Ulme.

Elektronisko smēķēšanas iekārtu “Salt” ražo Latvijas uzņēmums SIA “Pro Vape”. Tirgū to piedāvā ar dažādiem šķidrumiem, kas cigaretes dūmiem piešķir atšķirīgas garšas. Lai arī uzņēmums apgalvo, ka viena “Salt” e-cigarete satur aptuveni 450 dūmu ieelpošanas reizes un tāpēc nav saucama par vienreiz lietojamo, dzīvē tā neatšķiras no vienreizlietojamās kafijas krūzītes – arī tā piedāvā vairākus kafijas malkus, tomēr tik un tā ir klasificējams kā vienreiz lietojams produkts.

“Salt” tirdzniecības vietās ir speciālas kastītes izlietoto ierīču izmešanai. Bieži vien smēķētāji tās tur izmet, nodomājot – šķiroju, tātad pārstrādās. Arī paši uzņēmuma pārstāvji norādīja, ka “Salt“ zīmola produktus iespējams pārstrādāt.

Uzņēmuma “Eco Baltija Vide” direktors Andris Ziemelis skaidroja, ka “Salt” ierīces tiek savāktas kā mazā elektrotehnika speciālās elektrotehnikas kastēs.

“Tā kā šobrīd ienākošie apjomi ir ļoti mazi, salīdzinot pret visu pārējo elektrotehnikas apjomu, mēs tos atšķirojam un sūtām tālāk mūsu sadarbības partneriem uz pārstrādi. Paši mēs šobrīd tos netaisām vaļā un elektrodaļas nejaucam ārā,” stāstīja Ziemelis.

Nav lielas starpības starp to, vai izsmēķētā ierīce tiek iemesta elektrotehnikas atkritumu kastēs vai  speciālajās kārbās ar uzrakstu “Salt”, skaidroja Ziemelis.  Galvenais, lai izsmēķētās elektroniskās cigaretes nenonāktu sadzīves atkritumos un otrreizēju materiālu šķirošanas konteineros.

 

Rakstu sēriju līdzfinansē:

 

 

Vides fakti

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti