Vides fakti

Vides fakti

Vides fakti

Vai esam gatavi maksāt par dabas takām?

Gada notikumi vides jautājumos

Kādi šogad bija svarīgākie jautājumi vides jomā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Dabas daudzveidības mazināšanās, klimata pārmaiņas un aprites ekonomika – tāds bijis būtiskākais jautājumus loks 2020. gadā vides jomā.

Eiropā dabas daudzveidības stāvoklis pasliktinās un agrāk izvirzītie mērķi nav sasniegti – to  secinājusi Eiropas Vides aģentūra. Tiesa gan, pastāv uzskats, ka, pateicoties jaunizveidotajai bioloģiskās daudzveidības stratēģijai, situācija nākotnē varētu mainīties. Kā norādīja Vides konsultatīvās padomes priekšsēdētājs, ornitologs Viesturs Ķerus, šajā stratēģijā ir ietverti punkti par aizsargājamo teritoriju nepieciešamo platību, veco mežu saglabāšanas nepieciešamību, pesticīdu lietošanas mazināšanu un ekosistēmu atjaunošanu.

Runājot par dabas daudzveidības apzināšanu Latvijā, šogad finiša taisnē nonācis jau vairākus gadus īstenotais dabas skaitīšanas projekts, kas palīdz saprast, kāda tad ir reālā situācija Latvijā. “Dabas aizsardzības pārvalde kopš 2017. gada īsteno dabas skaitišanu, kas ietver šo dabisko dzīvotņu biotopu apzināšanu visā Latvijā. Tātad Latvijā tiek apzināti Eiropas Savienības nozīmes aizsargājamie biotopi sešās dažādās biotopu grupās – saldūdeņi, jūras piekraste, zālāji, meži, purvi, alas un atsegumi. Šāda vērienīga Latvijas inventarizācija notiek pirmo reizi,” stāstīja dabas skaitīšanas projekta vadītāja Irisa Mukāne.

Apsekojot Latvijas teritoriju secināts, ka ir dzīvotnes, kuru stāvoklis ir ļoti sliktā stāvoklī.  “Zālāji samazinās, mežu bioloģiskā daudzveidība arī. Upēm ūdeņu kvalitāte ir vidēja, bet gribētos lai tā būtu augstāka,” norāda Mukāne.

Tikmēr  biedrības “Zaļā brīvība” vadītājs Jānis Brizga kā nozīmīgu šī gada pavērsienu minēja pārmaiņas atkritumu un resursu apsaimniekošanas sfērā: “Depozīta sistēma ir viens no šiem pavērsieniem. Mēs par to Latvijā runājam jau 20 gadus, bet beidzot esam nonākuši līdz tam, kad   Valsts vides dienestam ir jāpaziņo, kurš tad būs sistēmas operators. [Intervijas tapšanas brīdī vēl nebija zināms, ka dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu septiņu gadu periodā uzticēs veidot un pārvaldīt dzērienu ražotāju veidotam uzņēmumam SIA “Depozīta iepakojuma operators” – red.]. Es ceru, ka tālāk viss noritēs gludi un 2022. gadā mums būs funkcionāla depozīta sistēma”.

Šobrīd tiek izstrādāts arī atkritumu apsaimniekošanas valsts plāns, lai samazinātu atkritumu daudzumu un veidotu pārdomātāku un efektīvāku resursu izmantošanu un pārstrādi.

 

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti