Kā labāk dzīvot

Veiksmīgi prast izmantot dažādu iestāžu virtuālā asistenta palīdzību

Kā labāk dzīvot

Mājas aptieciņas minimums, lai veiksmīgi uzveiktu ar Covid-19

Rūpes par mājas mīluļiem ziemā un Covid-19 izplatības laikā

Kādas ir kaķu koronavīrusa pazīmes? Skaidro veterinārārsts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kaķis spēj inficēties ne tikai ar Covid-19 (SARS-CoV-2), bet arī ar īpašo kaķu koronavīrusu (FCoV), kas cilvēkam gan nav bīstams. Kā atpazīt kaķu koronavīrusa pazīmes un kā rīkoties saimniekam, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns, veterinārmedicīnas doktors Kaspars Kovaļenko.

Daudzi dzīvnieki ar kaķu koronavīrusu inficējas jau agrā vecumā un sadzīvo visu mūžu, jo tas atrodas zarnu epitēlijā. Laika gaitā notiek gēnu jeb punktveida mutācijas, un tās iegūst spēju labāk inficēt imunitātes šūnas, kā rezultātā var attīstīties kaķu infekciozais peritonīts. Neskatoties uz ārstēšanu, kaķu infekciozais peritonīts krietni samazina dzīvnieka dzīvildzi – no diagnozes uzstādīšanas brīža tam atlikuši apmēram pieci mēneši.

Infekcijas pazīmju gadījumā jārīkojas ātri

Simptomi infekcijas slimībām kaķim ir līdzīgi kā cilvēkam – klepošana, šķaudīšana, iztecējumi no acīm, diareja jeb caureja. Jebkurā gadījumā, ja dzīvniekam novērojami kādi saslimšanas simptomi,  jāvēršas pie veterinārārsta.

Veterinārmedicīnas doktors ieteica kritiski un uzmanīgi vērot dzīvnieka veselību: “Atsevišķos gadījumos pārāk ilga gaidīšana var būt tikai par sliktu dzīvniekam.”

Mājas kaķus nevajadzētu laist ārā

Pasaules zinātniskā informācija jau no pavasara liecina, ka atsevišķu sugu dzīvnieki var inficēties arī Covid-19 (SARS-CoV-2), atgādināja Kovaļenko. Šobrīd apstiprinājies, ka ar Covid-19 var inficēties kaķi, suņi, ūdeles, truši, cūkas, govis un citi dzīvnieki, taču ne visi to nodod tālāk.

LLU veiktais pētījums liecina, ka klaiņojošajiem kaķiem šis vīruss nav konstatēts, tomēr to organismā ir Covid-19 antivielas, kas nozīmē, ka tas iegūts no kādas virsmas dabā, iespējams,  saskaroties ar cilvēku augšējo elpceļu izdalījumiem.

Pētījuma ietvaros paraugi ievākti arī no kaķiem, kuri dzīvo mājsaimniecībās, kur ir Covid-19  pozitīvi cilvēki, taču vīruss dzīvnieku organismos nav atrasts. Cilvēkam, kuram novērojamas infekcijas pazīmes, nav ieteicams doties pie dzīvniekiem, piemēram, patversmē, audzētavā vai saimniecībā jeb vietās, kur ir liels dzīvnieku blīvums, jo pieredze rāda, ka šo slimību var nodot ūdelēm, cūkām un, iespējams, citiem dzīvniekiem.

“Pēc Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas informācijas kaķis var nodot kaķim šo vīrusu, un arī vairākos pētījumos tas ir pierādīts,” apliecināja Kovaļenko, papildinot, ka kaķiem, atšķirībā no ūdelēm, kuru audzētavās šī slimība izplatīta, lielāka pulcēšanās notiek patversmēs.

Speciālisti iesaka kaķus, kas tikko atvesti uz patversmi, paturēt karantīnā un parūpēties par to izolāciju pirms saskarsmes ar pārējiem kaķiem.

Mājas kaķim, kurš nedodas ārā, saslimt ar šo vīrusu ir maza iespēja, tomēr to nevar izslēgt.

“Kaķi kā dzīvnieki var būt daudzu infekcijas slimību pārnēsātāji, tie ir ciešā kontaktā ar cilvēkiem, tāpēc laišana ārā nav tā pati labākā doma,” atzina Kovaļenko.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti